2018/2019...

2018, 2017, Recenzie, Rozhovory, Kniha, Komiks, šufloviny, Rekapitulácia

Vítam vás pri rekapitulácii roku 2018. Okrem pozitív a negatív všedných dní priniesol veľa zaujímavých filmov, kníh a komiksov. Žiadna filmová recenzia sa však na Šuflovinách nekonala. Ako zvyčajne za to mohla pracovná vyťaženosť, rodinné záležitosti, prípadne iná demotivácia či moja lenivosť. Samozrejme to neznamená, že som nezažil filmové prekvapenia a sklamania. Pre vašu predstavu som sa rozhodol zostaviť aspoň nejaký ten rebríček toho najlepšieho a najhoršieho, čo moje oči tento rok videli.

Filmové prekvapenia:

Filmové sklamania:

Čo sa kníh týka, určite ste spozorovali, že čoraz častejšie sa na Šuflovinách objavujú recenzie detských kníh. Keďže mám doma Vilmušku, trojročnú milovníčku detských kníh, niet sa prečo diviť. Dokonca i bradatému ujcovi ako ja učarili niektoré série ako napríklad Kapitán Bombarďák, Brontík, či Smradi, lenže to ste si už asi všimli. Na mojom blogu som sa rozhodol predstaviť tieto série celé. Postupne ich upgradujem a zároveň sa uisťujem, že naozaj stoja za to. Aby som ale neostal len pri týchto troch, siahol som s Vilmuškou aj po ďalšej, no tej si zrejme užijeme až v roku 2019. Verím, že budúci rok skóre medzi dospeláckou a detskou literatúrou vyrovná. Beztak je u nás veľa skvelých vydavateľstiev a ich čoraz odvážnejších (riskantnejších) titulov, po ktorých sa určite oplatí siahnuť.

Všetkým, ktorí nesúhlasia s mojimi názormi, zopakujem iba toľko: každý sme nejaký a súdime podľa svojich znalostí, skúseností, presvedčení a o opaku našich tvrdení nás presviedčajú tiež iba väzni svojho sveta. Môžete so mnou súhlasiť, no nemusíte. Poviem iba toľko, že mýliť sa je ľudské a že chute sa menia a aj z toho dôvodu sledujem dianie okolo mnou recenzovaných titulov aj inde v snahe utvoriť si názor trochu globálnejších rozmerov. Zatiaľ sa mi podarilo iba potvrdiť staré známe pravidlo, že všetkým človek jednoducho nevyhovie.

Rok 2018 sa neniesol iba v znamení kníh a komiksov, ale predovšetkým práce, výchovy a iných stereotypných činností. Čítanie, písanie a informovanie je predsa len koníček. Tento sa však niesol opäť i v znamení fandomáckej ilustračnej súťaže SVET NA TVOJ OBRAZ, z ktorej vzišlo množstvo nádherných prác. Dokonca som mal opäť tú možnosť objaviť sa v nej ako porotca a naštvať svojim hnidopichstvom zopár autorov. Niežeby mi to kritizovanie robilo radosť, veď ja sám mám problém nakresliť rovnú čiaru, avšak cieľom nebolo niekomu sa vysmiať, ale naopak povedať si svoj názor a poradiť. Neviem koľko voodoo bábok vzniklo na moju počesť, no musím povedať, že SVET NA TVOJ OBRAZ zvyšuje latku a rovnako tak i súťažiaci. Uvidíme, čo bude na rok.

V roku 2019 sa v Banskej Bystrici uskutoční BBcon (aj s niekoľkými prekvapeniami), ktorý si svoj štart odbil tento rok a stal sa tak veľkou súčasťou roku 2018. Vďaka nemu som poznal zákulisie conov a množstvo talentovaných ľudí v rátane návštevníkov, nehovoriac o samotných organizátoroch, medzi ktorých sa mi podarilo votrieť s tými najčistejšími úmyslami. Z BBconu vzišla napokon nielen skvelá skúsenosť, ale predovšetkým stredoslovenský CON pre všetkých milovníkov scifi, fantasy a popkultúry. A keďže ohlasy boli pozitívne, rozhodli sme sa vychytať niekoľko negatív a na rok 2019 sa tak BBcon vráti posilnený o nové nápady a verím že i zážitky, ktoré budú návštevníkov sprevádzať rovnako tak, ako sprevádzali aj organizačný tím. Vo svojom mene chcem tak poďakovať všetkým tým, čo sa BBconu zúčastnili, alebo sa podieľali na jeho programe. No a tí, čo mu až tak neverili alebo si nenašli čas na jeho návštevu, odkazujem len toľko: Príďte, vítaný je každý!

Facebooková stránka Šuflovín sa navyše vyšplhala na 207 sledovateľov, čo je vzhľadom na môj aktualizačný prístup (cca jeden článok týždenne +/-) veľmi potešujúce. Sledovanosť príspevkov stránky taktiež rapídne stúpla a tým i motivácia, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou každého jedného z nás (Vás). Veľké poďakovanie preto patrí nielen spolupracujúcim vydavateľstvám a autorom, ale aj čitateľom. Dúfam, že veľa sklamaní im moje recenzie alebo rozhovory nepriniesli, ale práve naopak, boli inšpiratívne pri výbere titulov, či vyvarovania sa „chýb“. Keď to tak zhrniem, je vidieť, že kvalita spracovania stúpa z roka na rok. A rovnako tak stúpa i kvalita príspevkov v rámci žánru scifi, fantasy, horor a samozrejme komiksu, začo patrí vďaka i takzvanej konkurencii. Samozrejme, že Šuflovinám nemôže konkurovať, pretože sa jedná o skromný blog svojského charakteru, ktorého zámerom je skôr spolupráca a vzájomná náklonnosť, než žabomyšie vojny. Aj z tohto dôvodu musím do nového roku popriať veľa ďalších dobrých príspevkov všetkým ostatným, blogerom, vlogerom, webovým stránkam či youtuberským kanálom, spomedzi ktorých si vám dovolím odporučiť nasledovné:

Čo sa týka Šufovín, tento rok sa v celku vydaril, aj keď je pravda, že niekoľko sľúbených rozhovorov sa odložilo na neurčito a niekoľko recenzií sa nestihlo. Za týmito nezdarmi stojí samozrejme komunikácia, zábudlivosť, všadeprítomná motivácia a samozrejme i moja maličkosť, za ktorú sa musím ospravedlniť: TAKŽE PREPÁČTE!

Pred rekapituláciu roku 2018 a prenesením sa do roku 2019 chcem ešte poznamenať toľko. Ďakujem každému jednému z vás, kto číta tieto riadky a dostratena pri nich prevracia oči. Možno som nenapísal všetko čo som chcel (možno som sa i opakoval), no vzhľadom na to, že tento celý text je výplodom zdĺhavej chvíle Silvestrovského dňa, myslím, že viac ako „ĎAKUJEM! A PRAJEM VÁM DO NOVÉHO ROKU VEĽA ZDRAVIA, ŠŤASTIA A LEN TO DOBRÉ“ som vlastne ani písať nemusel. Veď viac si snáď ani želať netreba. Ešte tak možno veľa skvelých únikov od reality. Ale o to sa už postará vaša fantázia a váš učinený výber. Dúfam, že sa vám podarí siahnuť len po tých správnych tituloch. A budem rád, keď vám pri výbere pomôže aj tento blog. Na Šuflovinách totiž i naďalej nájdete okrem klasických recenzií a exkluzívnych informácií aj rozhovory s množstvom súvisiacich odkazov (tzv.bonusové), ukrytých v obrázkoch.

Knihy:

Komiksy:

Rozhovory:

Rekapituláciu roku 2017:

Knihy:

Komiksy:

Filmy:

Rozhovory:

(Tania del Rio SK/ENG)

(Wendy Northcutt SK/ENG)

(Maroš Berák)

(Michal Široký a Jaromír Štejnar)

(Jacob Chabot SK/ENG)

(Honza "Eraserhead" Vojtíšek)

(vydavateľstvo TRYSTERO)

(Sebastián Jahič)

(Miloš Jesenský)

(SpyGER ARTS - Roman Gregorička)

(Helloweenska anketa)

—Read This Next—

Kapitán


Vydavateľstvo: Artis Omnis Zotavil: Matej Pavlovič Ilustrátor: Martin „Cuco“ Luciak Žáner: výroky, satira, politika, humor Rok vydania: 2018 Počet strán: 120 Jazyk: slovenský Zbierka výrokov (breptov) súčasného predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a národniara, predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja ...
—Prečítaj si aj toto—

Komiksové Mloky


Vydavateľstvo: CPress Autor/Ilustrátor: Jan Štěpánek Žáner: komiks, dobrodružný, sci-fi, alegória, vojnový Rok vydania: 2018 Počet strán: 48 Jazyk: český Na scénu sa vracia nielen jedno z najznámejších diel českej, ale i svetovej literatúry. Vojnu s mlokmi si zobral na ...