7 Sestier

sci-fi, akčný, thriller, 2017, 7 Sestier, 7 Sisters, What happened to monday, Tommy Wirkola

(Seven sisters)

  • Scenár: Max Botkinn, Kerry Williamson
  • Réžia: Tommy Wirkola
  • Zodpovedné krajiny: USA, Veľká Británia, Francúzsko, Belgicko
  • Trvanlivosť: 123 min
  • Ročník: 2017
  • Žáner: sci-fi, thriller, akčný

  • V hlavných úlohách:

Noomi Rapace (Pondelok, Utorok, Streda, Štvrtok, Piatok, Sobota, Nedeľa alias Karen Sattman)
Glenn Close (Nicolette Cayman)
Willem Dafoe (Terrence Sattman)
Marwan Kenzari (Adrian Knowles)
Christian Rubeck (Joe)
Cassie Clare (Zaquia)
Pål Sverre Hagen (Jerry)
Tomiwa Edun (Eddie)

Pripravený na budúcnosť?

Počet potravín klesá, spotreba palív rastie a ľudstvo čelí populačnému armagedonu. V dôsledku klimatických zmien a následných katastrof, ktoré zdevastovali úrodu, prišli totiž na rad geneticky modifikované potraviny. Ich účinok sa však vymkol kontrole a pôrodnosť detí s genetickými poruchami sa vyšplhala ku kritickým hodnotám. Nanešťastie je tu politická aktivistka Nicolette Caymanová a jej politika „jedného dieťaťa na rodinu“. Každý rodič je tak nútený vychovávať iba jedno dieťa, zatiaľ čo tie ďalšie odsudzuje doba na kriogenický spánok s vidinou lepšej budúcnosti.

Je tomu ale skutočne tak?

Príbeh siedmych sestier uvádza do pohybu Terrence Sattmana, ktorému zostali na krku (po smrti dcéry) sedemtorčatá. Aby však svoje vnučky ochránil pred utópiou systému, rozhodol sa ukryť vo svojom príbytku, dokonca ich pomenoval podľa dní v týždni. O 30 rokov neskôr (rok 2073) sú už z Pondelku, Utorku, Stredy, Štvrtku, Piatku, Soboty a Nedele inteligentné ženy (s tvárou herečky Noomi Rapace), skrývajúce sa za identitou svojej zosnulej matky Karen Sattmanovej.

Naučené zodpovednosti a poučené o vzájomnej závislosti, vrhajú sa sestry do života tam vonku vždy s opatrnosťou. Svoju skrýš opúšťajú len v deň, podľa ktorého nesú meno. Vtedy sa každá jedna z nich premieňa na nenápadnú krásku Karen Sattmanovú, deliacu sa po návrate domov o zážitky všedného dňa, pretože v tom nasledujúcom bude v živote Karen Sattmanovej pokračovať ďalšia. Aj napriek tomu, že navonok vypadajú všetky rovnako, každá z nich je svojim spôsobom iná. Tento zaužívaný systém funguje i napriek narastajúcej ponorkovej chorobe, ale len do chvíle, kým nezmizne Pondelok. Práve vtedy sa začne ich sieť pretvárok a klamstiev pretŕhať. Lenže čo, keď zmizne aj Utorok a utkaná pavučina ich zapletie do oveľa nebezpečnejších kruhov a oveľa ďalej, než by čakali?

Vo filme režiséra Tommyho Wirkola uvidíte, aké obtiažne by bolo prežiť vo svete, ktoré riadia identifikačné náramky, pričom by vám šlo po krku vražedné komando korporačnej spoločnosti, za ktorou by nestál nik menší, ako samotný mecenáš spoločnosti - Nicolette Caymanová. S týmito ale aj ďalšími nástrahami budúcnosti sa budú musieť popasovať naše hrdinky. Čo sa týka tvorcov, tí sa s budúcnosťou popasovali veľmi obstojne. Dôraz totiž kladú skôr na funkcionalitu svojho sveta a dejové zvraty, než na priehrštia špeciálnych efektov. Práve vďaka tomu pôsobí ich budúcnosť futuristicky a zároveň celkom uveriteľne. K navodeniu atmosféry krutosti kontrolovaného sveta dokonca nespotrebovali ani veľa rekvizít, dokonca sa zaobišli i bez futuristických lokácií, čo možno samo o sebe považovať za obdivuhodné. To isté platí aj o herečke Noomi Rapace, ktorá v tomto filme podala viac než len obdivuhodný výkon.

Sestry žiaľ svoj potenciál nevyužíva na plno a po scenáristickej stránke sa v ňom badať viacero trhlín narúšajúcich plynulosť deja. Aj tak možno tento film pokladať za akýsi nadštandard. Keby nezaspal dobu, bezpochyby by sme ho označovali za kultový, pretože v mnohom pripomína Equilibrium (2002) režiséra Kurta Wimmera. Avšak 7 sestier možno prirovnať k akejsi zženštilej verzii. Problémy ktoré sa totiž v tomto filme rozoberajú, určite nezaujmú len ostrieľaných scifistov, ale i scifistky.

Vo výsledku sa vo filme striedajú akčné scény s určitou dávkou napätia a dejovými zvratmi so štipkou zdravého psychologického ducha.
K dokonalosti chýba už len zbaviť sa televízneho ducha, zaplátať niekoľko dier a venovať viac priestoru záporným postavám a nevýraznému soundtracku. Pokiaľ ale nie ste zbytočne náročný, poviem len toľko, že *7 sedem sestier možno pokladať za scifi prekvapenie tohto roka, popri ktorému Thor: Ragnarok pôsobí len ako predvídateľná a nedomyslená rozprávka.

Zaujímavosti:

  • Film je u nás uvádzaný aj ako 7 životů (CZ) a 7 sestier (SK), pričom jeho skutočný názov na tom nie je o nič lepšie. Vo Francúzsku a Veľkej Británii nesie názov Seven Sisters, kým v USA si vyslúžil názov What Happened to Monday, čo v doslovnom preklade znamená „Čo sa stalo s pondelkom?
  • Jedná sa o tretie scifi nórskej herečky Noomi Rapace (Prometheus/2012, Rapture/2016), ktorú preslávila predovšetkým úloha Lisbeth Salanderovej vo filmovej trilógii Millenium, natočenej podľa kníh Stiega Larssona. Aby zvládla úlohu 7 sestier, bolo jej počas natáčania k dispozícii 7 dablérok pôvodom z Európy.

  • 7 sestier je prvým sci-fi filmom (a dúfam, že nie posledným!) nórskeho režiséra Tommyho Wirkola, ktorý na seba upozornil hlavne bláznivým hororom Mrtvý sníh (Death Snow/2009), ako aj jeho pokračovaním Červený vs Mrtvý (Death Snow: Red vs Dead/2014). Z jeho tvorby vyčnieva i svojské spracovanie Janka a Marienky: Lovci čarodejníc (Hansel a Gretel: Witch Hunters/2013) neskrývajúce akčného ducha. V rámci humoru sa režisér postaral aj o nórske (opäť svojské) paródie. Tou prvou je paródia na Kill Bill nazvaná Kill Buljo (2007), druhou paródia na Záhadu Blair Witch nazvaná Kurt Josef Wagle og legenden om fjordheksa. Filmografia Tommyho Wirkolu v počte siedmich filmov (vrátane krátkometrážneho 7 minútového debutu Remake/2006) vďaka Siedmim sestrám konečne postúpila na vyšší level. Tento film preto možno považovať i za Wirkolov odrazový mostík.

Premiéra v slovenských a českých kinách je stanovená na 30.11. 2017!!!

—Read This Next—

Morové lodě


(The Plague Ships) Vydavateľstvo: Comics Centrum Ilustrátor: Ben Stendbeck Námet: Mike Mignola, Christopher Golden Žáner: komiks, horor, dobrodružný, mystery, steampunk Rok vydania: 2017 Počet strán: 144 Jazyk: český Pochmúrny príbeh lorda Henryho Baltimora začína vo Francúzsku roku 1916, polroka po ...
—Prečítaj si aj toto—

Temný horizont


Vydané: vlastným nákladom Autor: Miloš Jesenský Žáner: mystériá, konšpiračná, odborná i náučná literatúra Rok vydania: 2017 Počet strán: 154 Jazyk: slovenský Publikácia rozoberajúca záhady desiatej série Aktov X na základe poznatkov záhadoológa Miloša Jesenského. Kniha je navyše ozvláštnená o citáty ...