AKTA X - NIKOMU NEVĚŘ

Recenzie, Kniha, sci-fi, mystery, ufo, horor, 2017, Akty X, Jonathan Maberry, Baronet, Zbierka, TV, Seriál, Pravda je někde tam venku

 • Vydavateľstvo: Baronet
 • Zostavil: Jonathan Maberry
 • Autori: Tim Lebbon, Peter Clines, Aaron Rosenberg, Paul Crilley, Stefan Petrucha, Brian Keene, Keith R. A. DeCandido, Ray Garton, Tim Deal, Gini Koch, W. D. Gagliany a David Benton, Heather Graham, Max Allan Collins, Gayle Lynds a John C. Sheldon, Kevin J. Anders
 • Žáner: mystery, krimi, thriller, sci-fi, horor
 • Rok vydania: 2017
 • Počet strán: 416
 • Jazyk: český

Zbierka pätnástich poviedok zo sveta kultového televízneho seriálu Akty X, ktorú zostavil Jonathan Maberry, snažiaca sa prispôsobiť hlavne zasväteným fanúšikom. Poviedky držiace si koncept televízneho seriálu sa tvária ako doplnkové epizódy z rôznych období, avšak každý autor do nich vkladá svoju osobitosť a znalosti. Či na vás ale jednotlivé poviedky urobia dojem, závisí hlavne od čitateľových znalostí X – univerza a od miery jeho tolerancie.

Posúďte sami:

1. Katatonie

(Tim Lebbon)

 • Miesta: Lynott Sound, Massachusetts
 • Rok: 1994
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 2. (tesne po epizóde 2x04 –Sleeples)

Záhadný signál tzv. „anjelskej hudby“ mení obyvateľov malého mestečka Lynott Sound na nezvládnuteľných šialencov. Nápad s ktorým autor pracuje, nepredstavuje nič, s čím by ste sa už v seriáli nestretli a navyše zanecháva čitateľom veľký otáznik, vďaka ktorému pôsobí úvodný prípad Muldera a Scullyovej nedokončene. Obrovským plusom je hlavne postava Alexa Kryceka v ranom štádiu jeho vstupu do sveta Aktov X.

 • Hodnotenie: 65 %

2. Šelma z Little Hillu

(Peter Clines)

 • Miesta: Little Hill, Missoury (Copeova farma, Marshova usadlosť, motel v Little Hill, stará okresná diaľnica)
 • Rok: 1995
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 2.

Dvaja agenti FBI (Mulder a Scullyová) a dvaja vlastníci mimozemských exponátov (Abráham Cope, Hiram Marsh) spolu rozohrávajú celkom originálne dobrodružstvo, ktoré sa tvári oveľa vážnejšie než aké v skutočnosti je. Mimozemšťania a ich domáce zvieratká sú dokonca i pre Akty X javom tak trochu ojedinelým a mierne pritiahnutým za vlasy. Spomenúť v poviedke Frohyka (z Osamelých strelcov), tajomnú organizáciu MUFON (Mutual UFO Network) ako aj manželov Hillových, ktorí sú pokladaný za prvé „reálne“ obete mimozemského únosu, poviedke určite prospieva.

 • Hodnotenie: 80 %

3. Opomenutí

(Aaron Rosenberg)

 • Miesta: Washington, D.C. (budova J. Edgara Hoovera, univerzitná nemocnica Georgea Washingtona) / Kensington, Maryland
 • Rok: 1994
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 2.

Rozpočet pre chod projektu Akty X je v ohrození vďaka nekompromisnej Tracy Malloyovej z finančného oddelenia a štafetu hlavnej postavy tentoraz prevezme asistent riaditeľa Walter Skinner. Za úlohu má obhájiť dôležitosť Aktov X. Náhoda našťastie Skinnerovi prihráva záhadného slepca s nesmierne rozvinutými zmyslami, ktorého minulosť je úzko spätá práve s Malloyovou. Dobre napísaná, avšak pomaly plynúca a nezaujímavá poviedka, v ktorej stavil autor na náhody (v pravý čas), ktoré sú žiaľ v seriáli na dennom poriadku. Jedným z plusov pre fanúšikov bude určite zmienka o Skinnerovej manželke Sharon, ktorá sa objavila iba v jedinej epizóde seriálu s názvom Avatar (3x21).

 • Hodnotenie: 50 %

4. Soumrak

(Paul Crilley)

 • Miesta: Castle bluff, New Hampshire / Washinghton, D.C. (ústredie FBI)
 • Rok: 2015
 • Chronologicky podľa TV seriálu: Niekde medzi 9. – 10. sériou.

Zmiznuté fanúšičky upíra Calluma Jamesa z knižnej ságy Soumrak pôsobia ako predzvesť paródie na Twilight sériu. Ešteže v tomto prípade zdanie klame a autor si pripravil pre čitateľov zaujímavú poviedku, ktorá nie je vôbec tak bláznivá, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Postava šialeného spisovateľa McEllroya dodáva totiž príbehu určitú hĺbku, nehovoriac o sile myšlienky, ktorou disponuje. Jediný veľký problém tejto poviedky spočíva v opodstatnení celej záhady, ktorá v sebe nesie prvky originality a prekombinovanosti zároveň. Beztak ju vďaka prostrediu, atmosfére a vyššie uvedeným kvalitám možno považovať za jednu z najlepších v tejto zbierke.

Hodnotenie: 90 %

5. Milovat vetřelce

(Stefan Petrucha)

 • Miesta: Washington, D.C. (ústredie FBI, nemocnica Svätej Trojice) / Južná Karolína (Scape Ore Swamp – okres Lee, Elizabethville, miestne letisko Florence, Alova okrasná záhrada)
 • Rok: 1997
 • Chronologicky podľa TV seriálu: Medzi 3. – 4. sériou.

Rozprávač sa vžíva do role agentky Dany Scullyovej, pátrajúcej po nezvestnom kolegovi, ktorý zmizol v bažinách Scape Ore Swamp. Zdá sa, že záhadné zmiznutie Foxa Muldera má čo do činenia s nedávnou senzáciou jašteričieho muža. Poviedka z pohľadu Scullyovej je nadmieru pútavá a pôsobivá, avšak jej problém opäť súvisí s pointou. Záverečné rozuzlenie síce prekvapí, no zároveň je prihlúple a smiešne. Stephanovi Petruchovi ale nemožno uprieť, že prevtelenie do ženskej úlohy zvládol ako chlap na výbornú.

Hodnotenie: 80 %

6. Non gratum anus rodentum

(Brian Keene)

 • Miesta: Washington, D.C. / Duc Pho, Vietnam
 • Rok: 1970/1994
 • Chronologicky podľa TV seriálu: Medzi 1. – 2. sériou.

Znovu tu máme príbeh Waltera Skinnera. Tentoraz ale bude súvisieť s jeho vlastnou minulosťou. Autor totiž zavedie čitateľov za pomoci flasbackov do roku 1970, keď Walter ako devätnásťročný slúžil vo Vietname. A práve tam, kdesi v podzemných Vietkongských tuneloch stretol obrovského potkanieho netvora. Nebyť odvážneho vojaka Ramiréza z pozemnej armády, ktovie ako by toto stretnutie dopadlo. Spomienky na časy dávno minulé, vyvolané súčasnou fotografiou sú predzvesťou, že Ramiréz ešte nepovedal Skinnerovi svoje posledné zbohom. Pripravte sa na ponuré vojnové dobrodružstvo, zbytočne podkopávajúce univerzum Aktov X a Skinnera akého poznáme.

Hodnotenie: 65 %

7. Zpátky v El Pasu nebude mít můj život cenu

(Keith R. A. DeCandido)

 • Miesta: Washington, D.C. (budova J. Edgara Hoovera)/ El Paso, Texas (úrad okresného súdneho lekára, hotel Kvapka Rosy, radnica/hlavné sídlo polície v El Paso, cintorín Concordia)
 • Rok: 1995
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 2.

V El Pase vyčíňa vrah, pričom jeho vraždy sú totožné s tými, za ktoré už bolo odsúdených niekoľko podozrivých osôb. Prípad sa nedostáva do rúk iba agentom Mulderovi a Scullyovej, ale aj detektívovi Jackovi Coltovi. Ibaže tento detektív pracuje najradšej sám a to od vtedy, čo jeho kolega Duane Barry (epizódna postava z 2x05-2x06) schytal do hlavy guľku. Trojica vyšetrovateľov tak odchádza do slnečného El Pasa za účelom vypátrať možného napodobňovateľa, s určitou možnosťou, že by sa mohlo jednať o stále nedolapeného páchateľa. Táto poviedka je výnimočná množstvom fanúšikovských odkazov. Najviac sa ich vyskytuje v scéne, keď Jack Colt krúti neveriacky hlavou nad zložkou doposiaľ „vyšetrených“ prípadov (Firewalker – 2x09, Exelsis Dei - 2x11, Die Hand Die Verletzt – 2X14, Dod Kalm – 2x19, Humbug – 2x20, The Calusari – 2x21), spadajúcich pod neslávne známe Akty X. Našťastie aj detektív dáva agentom za pravdu, že sa im predsa len podarilo dopadnúť fetišistu Donalda Addie Pfastera (Irresistible – 2x13). Výnimočne, nielen kvôli fanúšikovským odkazom, ale aj vďaka záveru by som si dokázal túto poviedku predstaviť ako súčasť TV seriálu Akty X, aj keď je miestami podobná seriálovým epizódam Supernatural, v ktorom sa objavuje nepolapiteľný meňavec.

Hodnotenie: 95 %

8. Hledání nevysvětlitelného

(Ray Garton)

 • Miesta: Kalifornia (Redding, Bella Vista, dom Milsapových, federálny úrad pre vyšetrovanie)
 • Rok: 1997
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 5.

Názov poviedky napovedá o obsahu viac, než je v tejto zbierke zvykom. Máme tu strašidelný dom, tých čo bývajú v ňom, televízny štáb so svojou reality show Hledání nevysvětlitelného, ženu ktorej z hrude vyletelo srdce, romantickú zápletku a pár žiarlivostných scén s primeranou dávkou paranormálnych aktivít. Mulder, Scullyová, dokonca i samotný štáb sa snaží odhaliť záhady dejúce sa z akéhosi dôvodu, ktorý má pravdepodobne čo do činenia s výskytom televíznej show. Škoda len, že agentka skeptička nepôsobí pre znalcov veľmi dôveryhodne. Navyše sa jedná o ďalšiu poviedku pripomínajúcu akýsi crossover s úspešným seriálom Supernatural, v ktorom občas šarapatili členovia podobného štábu (Ghostfacers), pátrajúci po záhadách na úkor skutočnosti.

Hodnotenie: 80 %

9. Král vodní hlubiny

(Tim Deal)

 • Miesta: Saudská Arábia (pobrežie Džiddy, letisko kráľa ABD At Azíza, stanica pohraničnej stráže zálivu Obhur, konzulát USA, obytný komplex AL BAATEEN, hotel Sheraton, okolie Červeného mora vrátane neznámeho ostrova) / Let Air Force číslo 71 a 718
 • Rok: 2000
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 7.

Autor čiastočne poníma svoju poviedku ako cestopis a tak oboznamuje čitateľa aj agentov s kultúrou Saudskej Arábie. Ženy sú povinné nosiť abáje, pričom výnimkou nie je ani Scullyová, čo možno už hneď od začiatku považovať za vskutku nápaditý prvok. Dvojica agentov FBI vyšetruje prípad pri pobreží Džiddy. Akási neznáma bytosť totiž zaútočila na posádku jachty. Okrem amerických agentov sa týmto prípadom zaoberajú aj miestni. Jeden z nich dokonca dvorí agentke Scullyovej, čo je už druhý pomerne zaujímavý prvok. Pri tomto prípade nebudú Mulder a Scullyová čeliť iba kráľovi z morských hlbín, ale aj tajomnému kultu a intrigám z radov miestnych vyšetrovateľov. Král vodní hlubiny je napínavá, exotická a dobre napísaná poviedka. Dokonca sa v nej spomína i prípad s Džinom (Je Souhaite - 7x21), ktorý aj vďaka tejto poviedke pôsobí o niečo uveriteľnejšie.

Hodnotenie: 70 %

10. Stoky

(Gini Koch)

 • Miesta: Virgínia (Bailey´s Crossroads, Arlington) / Medzinárdné letisko v Los Angeles, Kalifornia / Vista Buena, Kalifornia (plocha pre kočovné zábavné parky, stan so živými kuriozitami, kanalizačný systém) / Washington D. C. (federálny úrad pre vyšetrovanie, byt Arthura Dalese)
 • Rok: 1990 (prítomnosť), 1963 (minulosť), 1991 („budúcnosť“)
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 5.

Konečne prípad, ktorý vás bude zaujímať už od začiatku (a to doslova!). Nepôjde však iba o zaujímavé kulisy, akými je zábavný park či labyrint kanalizácie, v ktorej prežíva krokodílý muž. Pozornosť fanúšikov si táto poviedka získa hlavne prostredníctvom flashbackov, zatiaľ čo prítomnosť sa bude odohrávať päť rokov pred samotným pilotným dielom Aktov X. Poviedka vás zavedie do čias, keď strašidelný Fox Mulder zistil, že mimozemšťania nepredstavujú jedinú záhadu a okrem nich existujú aj hrôzostrašnejšie hrozby. Absencia Scullyovej znie celkom logicky, avšak jej miesto v príbehu zastúpi Arthur Dales, s ktorým ste sa taktiež mohli stretnúť v niektorých epizódach Aktov X (Travelers – 5x15, Agua Mala – 6x13, The Unnatural – 6x19). Aby zaujímavostí nebolo málo, predstaví sa vám aj Samanda Rodriguezová, dočasná manželka agenta Muldera. No a potom je tu samotný prípad, ktorý by v seriálovej podobe iste zapadol medzi tie strašidelnejšie a zapamätateľnejšie epizódy, ako napríklad Hostiteľ (The Host – 2x02). Škoda toho prekombinovaného záveru.

Hodnotenie: 85 %

11. Clair De Lune

(W. D. Gagliani a David Benton)

 • Miesta: Kanada, južne od Ottawy / Ottawa v blízkosti Perthu
 • Rok: 1994
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 2.

Nečakaná snehová kalamita prekazí zvláštnym agentom FBI prevoz zadržanej osoby, ktorá má vypovedať pred súdom ohľadom mafiánskych praktík. Nebolo by na tom skoro nič neobvyklé, kebyže sa neblíži spln a zadržaný Carlos Des Marais by o sebe neprehlasoval, že je vlkolak. Mulder a Scullyová sú vďaka nepriazni počasia nútení prečkať v nenápadnom hoteli. Ide o jediné miesto široko ďaleko, o miesto, ktoré im v túto mrazivú noc odhalí pravdu. Táto krátka atmosférická jednohubka, v ktorej obaja agenti pôsobia skôr otravne než zaujímavo, disponuje pomerne originálnou pointou, ktorú si žiaľ čitatelia musia domyslieť. Keď zoberiem v úvahu, že v seriáli sa vlkolakom veľmi nevenovali, prázdne miesto o týchto beštiách by po drobných úpravách táto poviedka v pohode zaplnila. Autori zároveň nezabúdajú zmieniť ani predošlý prípad lykantrópie známi z obrazoviek (Shapes - 1x18).

Hodnotenie: 75 %

12. Všechno je to v očích

(Heather Graham)

 • Miesta: Purgatory Pass, Essexský okres / Messachusetts
 • Rok: 2009
 • Chronologicky podľa TV seriálu: niekedy po druhom celovečernom filme Akty X: Chcem uveriť (I Want to Believe)

Poviedka navonok pripomínajúca halloweensku duchárinu o posadnutej bábike Caitlin, ktorá vlastnými rukami zavraždila dvoch zamestnancov Mayfieldovho obludária. Mulder so Scullyovou však prichádzajú na miesto činu aj kvôli ďalšej záhade. V tej istej noci totiž niekto zdemoloval miestny cintorín. Mŕtvoly a rakvy sú v dezolátnom stave a ako sa neskôr ukazuje, do prapodivného prípadu sú zapletené slizké čierne slimáky z vesmíru i posadnutý majiteľ obludária. Táto žánrovo prekombinovaná poviedka ponúka taktiež veľa klišé, odkazov a oči nenáročných fanúšikov určite pripúta aj napriek tomu, že pôsobí naozaj prehnane. Musím uznať, že od herečky Heather Graham (Twin Peaks, Austin Powers: The Spy Who Shaggd Me, Callifornication) som toho očakával oveľa menej než v skutočnosti predviedla.

Hodnotenie: 65 %

13. Dům na Hikorovém vrchu

(Max Allan Collins)

 • Miesta: Massachusetts (Banewich, Boston) / Waschington, D. C.
 • Rok: 1997
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 5.

Znovu sa predstavuje strašidelný dom a zvláštna rodinka v ňom. Namiesto televízneho štábu ale prichádzajú zvláštni agenti Mulder a Scullyová s ďalšími vyšetrovateľmi. Ich cieľom je vypátrať unesenú Charity, dcéru známeho spisovateľa Arthura Creeda. Jedinou stopou v tomto prípade je dopis od únoscu, načmáraný krvou zosnulého. Oblasť v ktorej sa poviedka odohráva je navyše známa tým, že sa v nej upaľovali čarodejnice. Strašidelný dom na Hikorovom vrchu, do ktorého sa Creedova rodina nasťahovala kvôli otcovej novej knihe, ukrýva vlastné tajomstvá. Bývalá stodola (súčasný rodinný dom) odhaľuje počas vyšetrovania čitateľom tragickú históriu. Do poviedky vstupuje mŕtvola, ďalšie zmiznuté dievča i záhadné javy a kľúč k rozlúsknutiu prípadu súvisí s krutou minulosťou. Dopracovať sa k incestnej pointe je žiaľ v podaní Allana Collinsa zbytočne zdĺhavé a odškrtnúť pár zbytočných hluchých miest by poviedke iba prospelo. Beztak autor obohatil túto zbierku poriadne zamotaným prípadom s poriadnou dávkou napätia.

Hodnotenie: 75 %

14. Čas a příliv

(Gayle Lynds a John C. Sheldon)

 • Miesta: Portland, Maine
 • Rok: 2000
 • Chronologicky podľa TV seriálu: 7.

Predposledná poviedka patrí k najhorším a najfantastickejším zároveň. Veď sa len pozrite na ten guľáš: očitý svedok, dvaja pohrešovaní a tretia osoba ohlodaná na kosť neviditeľným vírom, ktorý sa vyskytuje v blízkosti roztrúsených ľudských kostí. Nestačilo? No tak potom je tu ešte do útesu vstavaný komplex s dvomi oknami a s výhľadom na pláž. Z jedného okna vidieť súčasnosť a z druhého časopriestorovú anomáliu. Ktorým oknom vyleziete von a ktorým naopak vleziete dnu je rozdiel, avšak agenti Mulder a Scullyová si s touto záhadou pri pátracej akcii hravo poradia. Ale pozor! V cudzom svete na nich stále číha opustený svet s dvomi nezvestnými osobami a prapodivnými bytosťami, ktoré nemožno nazvať inak než mixér. A presne takto pôsobí i celá poviedka. Sama o sebe síce nepredstavuje žiadnu katastrofu, no v spojení s Aktami X ide o poriadny prešľap. Autori dokonca neodhadli ani len typológiu hlavných postáv, takže uvažujem, či vedeli o čom vôbec píšu. Ani čerešnička na torte v podaní muža s cigaretou, ktorý sa objaví v úplnom závere, ich neznalosť neospravedlňuje.

Hodnotenie: 25 %

15. Sochy

(Kevin J. Anderson)

 • Miesta: Furnace Creek (národný park Údolie smrti - Kúty beznádeje, zdravotné stredisko – lekárska pohotovosť) / Washington D. C. (ústredie FBI) / Kalifornia (galéria Pendragon v Los Angeles, Dry Sea Resource Works v meste Tirona)
 • Rok: 1995
 • *Chronologicky podľa TV seriálu: medzi 2.-3. sériou

Spisovateľ Kevin J. Anderson nepatrí k žiadnym nováčikom a stretnúť ste sa s ním mohli aj v Zelenej knižnici, do ktorej prispel knihami zo sveta Aktov X ako napríklad Epicentrum, Stratené Mesto, Protilátka, na Slovensku vydanými v Zelenej knižnici. Nenadarmo sa hovorí, že skúsenosti robia majstra. A nasvedčuje tomu i jeho poviedka o šialenom umelcovi a jeho prírodných exponátoch. Poviedka nenudí, má svoje tempo a obsahuje primeranú dávku originality, klišé a seriálovej atmosféry. Vytknúť jej možno azda len záver, ktorý miestami pripomína nielen Indiana Jonesa, ale aj množstvo epizód, v ktorých Mulder a Scullyová na vlastnej koži pocítili ničivú silu tajomnej prírody. Ako epizóda seriálu by u mňa táto poviedka taktiež prešla. Posledná poviedka svoj účel určite splnila a aj vďaka nej som dostal Akty X, aké som očakával.

Hodnotenie: 95 %

Klady:

 • Pevná väzba s veľkým písmenom „X“, zdobiacim bočnú stranu knihy.
 • Grafická úprava i zaužívaná šablóna.
 • Bonusy v podobe úvodného slova zostavovateľa Jonathana Maberryho a záverečné info o autoroch a ich tvorbe.
 • Narážky na rôzne epizódy, vedľajšie postavy a mediálne známe záhady.
 • Rôznorodosť rozprávačských štýlov, medzi ktorými vyniká hlavne Stefan Petrucha (Milovat Vetřelce) a jeho vžitie sa do role agentky Dany Scullyovej.

 • Nečakané pointy.
 • Absencia paródií a humoru.

Zápory:

 • Mnohí autori nezvládli zachytiť a správne vykresliť povahové črty hlavných hrdinov. Že Mulder mudruje a Scullyová pitvá, niekedy jednoducho nestačí.
 • Mužovi s cigaretou sa neušiel žiadny väčší priestor a John Doghet s Monikou Reyesovou čoby dočasní nástupcovia Muldera a Scullyovej, sa v zbierke vôbec neobjavili.

 • Nadbytočné sólo-poviedky Waltera Skinnera. Ako z občasnej vedľajšej postavy by bol z neho iste väčší osoh.
 • Takmer úplná absencia klasických UFOlogických prípadov.
 • Často prekombinované pointy majú mnohokrát úplne iný efekt, než aký by mohli mať.

Môžete, no nemusíte mi veriť. Poviedková zbierka Jonathana Maberryho ponúka mysteriózne experimenty, pričom viac než polovica z nich za to skutočne stojí. Či obstojí aj jeho druhá zbierka nazvaná Pravda je někde tam venku, zostáva zatiaľ vo hviezdach.

Kúpiť:

To be continued...

—Read This Next—

Pomimo (no.4)


Zostavil: Dávid Marcin Grafická úprava: Zuzana Uhálova Autor/Ilustrátor: Adela Režná (Posledná šou), Eva Mária Ondová (Vlkolak), Katarína Dudášová (Na dedine), Lukáš Freytag (The Mystery Tour II), Lukáš Komárek (Pán Gawain – Zelený rytíř), Martin Schwarz (Mojžiš), Miriam Kulacsová (Slavomír Janotka ...
—Prečítaj si aj toto—

...o hororoch, Poliakoch a iných podivnostiach.


1. V Čechách si sa stal celkom známou hororovou ikonou a to nielen vďaka svojmu e-magazinu Howard. Povieš nám niečo o svojich prvých kontaktoch s hororovým žánrom a o ceste, ktorá ťa doviedla k prvému číslu Howarda? Za všechno může ...