Akta X – Pravda je někde tam venku
— Recenzie, Akty X, Jonathan Maberry, Baronet, sci-fi, Zbierka, Poviedky, 2017, ufo, Nikomu nevěř, horor, TV, Seriál —
- Vydavateľstvo: Baronet
- Zostavil: Jonathan Maberry
- Autori: Kelley Armstrong, Jon McGoran, Kami Garcia, Hank Phillippi Ryan, Greg Cox, Bev Vincent, Kendare Blake, Hank Schwaeble, David Liss, David Sakmyster, Sarah Stegall, Rachel Caines, Glenn Greenberg, Tim Waggoner, David Farland
- Žáner: mystery, krimi, thriller, sci-fi, horor
- Rok vydania: 2017
- Počet strán: 360
- Jazyk: český
Ďalšiu poviedkovú zbierku zostavovateľa a spisovateľa Jonathana Maberryho otvárajú úvodné slová osamelého strelca Lenglyho (Dean Haglund). Opäť sa pripravte na mysteriózne prípady rôznych perspektív a kvalít, v ktorých budú tentoraz hosťovať i Osamelí strelci s Johnom Doggettom. Asistent riaditeľa Walter Skinner a ďalší poctia tentoraz knihu návštevou len ako vedľajšie postavy. Pravda je někde tam venku obsahuje poviedky s množstvom odkazov a klišé, ktoré potešia najmä fanúšikov dvojice Muldera a Scullyovej. Výber poviedok ako aj a ich spracovanie je dokonca o niečo zvládnutejšie než v knihe Nikomu nevěř.
Posúďte sami:
1. Dvojník
(Kelley Armstrong)
- Miesta: Pensylvánia (les Elk State Forest)
- Rok: 1993
- Chronologicky podľa TV seriálu: 1. séria
Na rozdiel od prvej knihy je táto štartovacia poviedka objemnejšia a kvalitnejšia. Spočiatku sa drží v duchu pilotnej epizódy Aktov X. Prípad chlapca, ktorý sa za záhadných okolností a so stratou pamäti objavuje 300 kilometrov od domova možno nebude fanúšikom pripadať až taký originálny, pretože autorka sa mimo iného nechala inšpirovať hlavne nenápadnou, no o to strašidelnejšou epizódou Invocation (08X06). Poviedka si zachováva tajomnú atmosféru, avšak namiesto mimozemšťanov a duchov sa sústredí na tajomné víly. Neštandardná téma sa našťastie drží štandardných kvalít, zbytočne neulieta a hravo si dá predstaviť čoby súčasť televízneho seriálu. Zručná autorka nastavuje svojou poviedkou latku dosť vysoko.
Hodnotenie: 90 %
2. Chvíle útoku
(Jon McGoran)
- Miesta: Massachusetts (Cameronský technologický inštitút Cameron, Cameronská klinika)
- Rok: 2016
- Chronologicky podľa TV seriálu: 10. séria
Zatiaľ čo sa Mulder a Scullyová pokúšajú odhaliť skutočnú identitu cestovateľa v čase, profesor Silberstein sa pod dohľadom ochranky chystá uskutočniť experiment, ktorý navždy zmení budúcnosť ľudstva. Netuší však, že sa zároveň schyľuje k sabotáži,o ktorú sa majú postarať mladšie narušiteľove kópie z budúcnosti. To, či sa agentom podarí odvrátiť „neodvrátiteľné“, sa už dočítate v tejto zaujímavej poviedke, ktorá sa ponáša na prípad Muldera a Scullyovej, ktorí vyšetrovali v epizóde Synchrony (S04E19). V súvislosti s touto poviedkou je možné nájsť podobnosť aj s epizódou 4-D (S09E04), v ktorej sa cestovalo naprieč paralelnými svetmi. Odhliadnuc od niekoľkých nedomyslených paradoxov je našťastie táto poviedka oveľa zaujímavejšia než obe spomínané epizódy.
Hodnotenie: 85 %
3. Syn černé díry
(Kami Garcia)
- Miesta: Chilmark, Massachusetts, Kensington, Maryland
- Rok: 1977
- Chronologicky podľa TV seriálu: pred uvedením seriálu (počas Mulderovho štúdia na Chilmarskej strednej škole)
Autorka sa vžíva do úlohy Foxa Muldera štyri roky po únose jeho sestry Samanthy a oboznamuje čitateľov nielen z jeho vnútrom, ale aj rodinnými útrapami. Celá poviedka žiaľ pôsobí len ako úryvok z knihy X Files Origins: Agent of Chaos, ktorý Kami Garcia napísala a rozoberá v ňom Mulderovu minulosť, ktorá predchádzala jeho práci na Aktoch X. Dokonca v ňom vystupuje i po únose, objavujúce sa dievča menom Wendy Kellyová. Fanúšikov ale oveľa viac zaujme postava Foxovej študentskej lásky Pheobe, ktorá sa vo vizuálnej podobe objavila aj v epizóde Fire (01X12). Objavenie sa muža s cigaretou je potom už iba ako čerešnička na torte, z ktorej ochutnávku ste práve dostali.
Hodnotenie: 75 %
4. Měli bychom si poslechnout něco od Šostakoviče
(Hank Phillippi Ryan)
- Miesta: Washington D.C.,
- Rok: 2017
- Chronologicky podľa TV seriálu: niekde medzi 10. - 11. sériou
Z pohľadu nezaujatého čitateľa pomerne zaujímavá poviedka o obraze Alexandra Sitnikova, ktorý sa ocitá v spoločnom byte Muldera a Scullyovej. Dar od tajomného „strýka“ Dany Scullyovej však patrí k jedinečným exemplárom. Ako piaty v poradí znázorňuje hudobného skladateľa Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča. V obraze je navyše zakomponované posolstvo, ktoré sa zvedaví agenti pokúšajú rozlúštiť. Obzvlášť oceňujem rozprávačský štýl autora, ktorý sa vtelil do úlohy tehotnej Scullyovej. Oceňujem i snahu poukázať na vzdialených „rodinných“ príslušníkov hlavnej hrdinky, ako aj pokus o originalitu. Avšak z pohľadu zaujatého fanúšika nedokážem akceptovať fakt, že Mulder a Scullyová spolu čakajú dcéru (Allie). Pokiaľ mi je totiž známe, za jediných doposiaľ zmienených potomkov svojráznej dvojice vyšetrovateľov možno považovať jedine „ich dcérku“ Emily z epizód Christmas Caroll (05x06), Emily (05x07), či syna Williama, ktorého agentka počala, kým bol jej partner Mulder nezvestný. Aby syna ochránili, museli sa ho zriecť, avšak čo sa s Williamom stalo, sa pravdepodobne dozvieme až v 11. sérii. Aby som však zbytočne neodbáčal, iba zdôrazním, že počas 10. série matka Scullyovej umrela bez toho, aby vedela o nejakom vnúčati menom Allie a práve táto skutočnosť určite zamrzí. Margaret Scullyová umrela totiž rok predtým (2016), ako sa tento príbeh „odohráva“. Žeby ďalšie paralelné univerzum? Ja osobne považujem túto poviedku za zaujímavú i ťažko stráviteľnú zároveň, čím ma dovádza k záveru, že autor iba oprášil poviedku zo šuplíka, zmenil v nej pár mien, reálií a prispôsobil ju danej téme. Bez spomínanej Allie by totiž Šostakovičov odkaz nebolo až taký úderný, tajomný a zbytočný, akým v skutočnosti je. Od oceňovaného reportéra a spisovateľa za akého sa údajne Hank Phillippi Ryan považuje, by som určite čakal o niečo dôslednejšiu prácu a nielen zdĺhavú, do očí bijúcu Fanfiction, ktorá stavia celé „X“ univerzum na hlavu.
Hodnotenie: 50 %
5. Mumie
(Greg Cox)
- Miesta: Washington (Bellingham, Západowashingtonská univerzita)
- Rok: 1996
- Chronologicky podľa TV seriálu: 3. séria
Dôsledky zahrávania sa s posmrtným životom boli načrtnuté už v niekoľkých epizódach Aktov X, no ani jedna nebola dosť odvážna na to, aby pred Muldera a Scullyovú postavila živú múmiu. Táto poviedka je skonštruovaná tak, aby jej schéma nepôsobila príliš prehnane, dokonca v nej vystupuje múmia ako obeť vystrašeného bezdomovca, ktorý ju zabil v sebaobrane. Vyšetrovanie tejto zvláštnej vraždy privádza Scullyovú k zisteniu, že múmia, hoc vykazuje všetky známky starodávnych balzamovacích praktík, nie je až taká stará, ako by sa mohlo zdať. Po identifikácii tela sa zároveň agent Mulder dostáva na stopu páchateľa, čerpajúceho znalosti z legendárnej Knihy mŕtvych. Táto poviedka by sa v seriáli isto nestratila, avšak v podaní Gregora Coxa, ktorý pričasto používa prirovnania súvisiace s témou Egypta, ju možno považovať za lepší priemer, ktorý na rozdiel od tej predchádzajúcej nič nepokazí. Dokonca sa v nej objavia i samotné božstvá starého Egypta.
Hodnotenie: 70 %
6. Fázový posun
(Bev Vincent)
- Miesta: Houston, Texas, Washington, D.C.
- Rok: 1996
- Chronologicky podľa TV seriálu: 3. Séria
Autorka v sebe nezaprie znalkyňu seriálu ako i fanúšičku Stephena Kinga, alebo aspoň tak jej poviedka pôsobí. Spomína sa v nej Skinner, muž s cigaretou i pán X, číta časopis Osamelí strelci, dokonca sa v nej telefonuje s Langlym. A príbeh? Potom, čo v dôsledku mimozemského experimentu uviazla rodina Robertsonových vo vlastnom dome, sa za pomoci technického vybavenia nápomocného Samsona pokúša dvojica agentov zvrátiť fázový posun. Práve ten bráni uväzneným i okoliu vidieť skutočnosť ako vystrihnutú z knihy Stephena Kinga (Pod Kupolou/Under the doom). Škoda len, že chémia medzi agentmi nefunguje až tak, ako by mohla. Pokiaľ prižmúrim oko i nad záverečnou čierno-humornou vsuvkou a odmyslím si zbytočný (opakovaný) vtip čoby nezmyselnú bodku, je to presne ten typ poviedky, aký čitatelia očakávajú. Patrilo by sa ju napísať len o niečo výraznejšie.
Hodnotenie: 75 %
7. Srdce
(Kendare Blake)
- Miesta: Holmdel, New Jersey
- Rok: 1995
- Chronologicky podľa TV seriálu: niekde medzi 2. – 3. sériou
Príbeh sa točí okolo staručkého dobráka a samotára Arthura Linningera, ktorému do života vstúpila transplantácia srdca a s ňou spojené „vedľajšie účinky“. Podľa dvojice agentov sa totiž stáva Arthur podobne ako aj u ostatných príjemcov orgánu (od zosnulého a pomstychtivého darcu) jedným z podozrivých. Nie je totiž vylúčené, že spolu so srdcom sa do Arthurovho vnútra dostal i jeho bývalý majiteľ. Príbeh je písaný s ľahkosťou a veľkým srdcom a práve to ho robí výnimočným. Fakt, že agenti Mulder a Scullyová vystupujú ako vedľajšie postavy, túto skutočnosť iba potvrdzuje. Transplantované orgány a zvláštne javy spojené s darcami i novými majiteľmi nie sú však v Aktoch X až tak ojedinelé. Túto skutočnosť si autorka našťastie uvedomuje a možno preto stavia na osobitosť podania tohto príbehu.
Hodnotenie: 85 %
8. Mužská výsada
(Hank Schwaeble)
- Miesta: Horn, Arkansas
- Rok: 2006
- Chronologicky podľa TV seriálu: medzi 9. Sériou a filmom I Want To Believe (2008)
Zabudnuté mestečko a prapodivná udalosť spätá s mužmi, ktorým narástli ženské prsia. Veruže aj takýto prípad vyšetrujú agenti. Zatiaľ čo Scullyová sa snaží túto záhadu objasniť racionálne, jej partner Mulder dáva za pravdu oveľa nereálnejším možnostiam. Pátranie ho dokonca privádza na stopu bájneho „draka“ a čarodejníc, ktoré majú čo do činenia s miestnym folklórom. Téma na poviedku je prehnaná, zároveň prekombinovaná, no napísaná je tak zaujímavo a dobre, že vôbec nepôsobí rušivo ale naopak, dodáva tejto poviedkovej zbierke fantastický nádych. Snáď okrem Mulderovho cynizmu priveľa humoru nečakajte, pretože autor s ním narába šetrne a s rozumom. Škoda len, že sa Hank Schwaeble občas zabudol sústrediť na vierohodnejšie poňatie našich hrdinov. Podobne je na tom aj samotné spracovanie témy, ktorá balansuje tesne na hranici únosnosti.
Hodnotenie: 75 %
9. Pilotný díl
(David Liss)
- Miesta: Washington, D.C.
- Rok: 1996
- Chronologicky podľa TV seriálu: 3. Séria
Zdá sa, že pre niektorých prispievateľov do Aktov X neexistuje žiadne tabu. Dôkazom toho je Pilotný diel, poviedka, ktorá robí z Dany Scullyovej a Foxa Muldera iba postavy televízneho seriálu. Príbeh začína síce úplne nevinne a to stretnutím s mladým informátorom, ktoré z odstupom času nadobudne širokospektrálny význam. Poviedka v niektorých pasážach navyše pekne sekunduje tej predchádzajúcej s názvom Chvíle útoku (Jon McGoran), odohrávajúcej sa až o dvadsať rokov neskôr. Teraz ale späť k príbehu. Dom informátora (hlavne fanúšika Aktov X) záhadne zmizol a miesto činu netrápi iba našich hrdinov, ale aj agenta z úradu ATF menom Tim Plumph. Potom, čo nezvestný „fanúšik“ zaujal Muldera a Scullyovú neuveriteľne kvalitnými a hodnovernými fotkami z takzvaného „seriálu“ sú agenti presvedčení, že majú čo do činenia s návštevníkom z paralelného vesmíru (téma opäť podobná s nenápadnou epizódkou S09E04). Návštevník im navyše ponúka odhalenie pravdy, od zmiznutia Mulderovej sestry po vysvetlenie celej mytológie. Stačí, aby si agenti za nemalé peniaze odkúpili jednotlivé série v poradí, v akom nasledujú. Treba však konať rýchlo, pretože agent Plumph možno vôbec nepatrí do tejto reality. Neuveriteľná poviedka s témou, s ktorou sa zahrával i televízny seriál Supernatural (s06e15) a zvládol ju. Háčik bol však v tom, že celé univerzum tohto seriálu sa pohybuje na úplne inej vlne než Akty X. U Aktov X by človek nečakal, že niekto siahne po niečom tak bláznivom a pojme celé univerzum ako frašku. V príbehu sa navyše spomína i muž s cigaretou, Krycek, sestry Muldera a Scullyovej, ako i známy prípad z cirkusovej epizódy Humbug (02X20), tak mytologické epizódy ako Nisei (03x09) a 731 (03x10), nehovoriac o tom, že agentom sa dostane do rúk videokazeta s pilotnou epizódou (Pilot 01X01). Pravoverný fanúšik však nájde aj mnoho ďalších skrytých odkazov. Táto poviedka je svojim spôsobom fraška, ale veľmi dobre a uveriteľne napísaná fraška, ktorá zbytočne nielenže netlačí na pílu, ale dodáva Aktom X i ďalší rozmer. Za mňa zatiaľ najlepšia poviedka, pričom podobné príbehy zvyčajne zavrhnem skôr ako prečítam.
Hodnotenie: 100 %
10. Rosetta
(David Sakmyster)
- Miesta: Arcadia, Južná Karolína
- Rok: 2014
- Chronologicky podľa TV seriálu: pred 10. sériou a šesť rokov po filme I Want To Believe
Vesmírna sonda Rosetta a posolstvo určené Muldrovi vo veľmi ponurej poviedočke. Vo vedľajšej úlohe Scullyová a osamelí strelci. Mihne sa tu samozrejme aj asistent riaditeľa Walter Skinner, jeho napodobnenina a bytosť so šakalou hlavou. Kontakt s neznámou civilizáciou vážne otrasie Mulderovou vierou a zároveň v čitateľoch vyvolá množstvo ďalších otázok. Vďaka Sakmysterovej obrazotvornosti a schopnosti pracovať s atmosférou vás táto poviedočka vtiahne do príbehu a už nepustí. Téma posmrtného života dokonca nenápadne ladí s poviedkou Mumie (Greg Cox), čo opäť dokazuje lepšiu konzistentnosť tejto zbierky. Na margo kombinácií navonok nesúvisiacich tém posmrtného a mimozemského života, názov knihy PRAVDA JE NĚKDE TAM VENKU vystihuje táto poviedka najviac zo všetkých.
Hodnotenie: 90 %
11. Snežný muž
(Sarah Stegall)
- Miesta: Alexandria, Virgínia Mount Rainer, Washington (Liberty Ridge, Carbnský ľadovec, opustený tábor)
- Rok: 2001
- Chronologicky podľa TV seriálu: 8. Séria
Pod dvojzmyselným a zavádzajúcim názvom sa skrýva najdobrodružnejšia poviedka. Na žiadosť kapitána Chucka Salverta sa na výpravu za „pravdou“ vydáva bývalý veterán a súčasný agent FBI, John Doggett. Pátrať sa bude po šesťčlennom prieskumnom tíme námornej pechoty, ktorá uviazla vysoko v horách pri testovaní nového komunikačného zariadenia. K záchrannej misii sa neskôr pridáva aj Fox Mulder pátrajúci po snežnom mužovi. Z narážok na blížiaci sa pôrod Dany Scullyovej a rok v ktorom sa poviedka odohráva je poznať, že Sarah Stegall, spoluautorka oficiálnych knižných sprievodcov seriálom Akty X je v X-univerze ako doma. O to viac fanúšikov poteší, že sa rozhodla konfrontovať Doggetta a Muldera pomocou typických a pomerne často používaných (v Aktoch X) prvkov. Podarilo sa jej tak nazrieť nielen do minulosti Johna Doggetta, ale predovšetkým konečne poukázať na snežného muža. Poviedka vyčnievajúca z pomedzi ostatných svojimi nádherne mrazivými scenériami a dobrodružstvom navyše predstavuje legendárneho tvora v tak dobre vykonštruovanom príbehu, že v seriálovom spracovaní vám skutočne začne chýbať.
Hodnotenie: 95 %
12. Hlas Skušenosti
(Rachel Caines)
- Miesta: Georgetown, Washington,D.C.
- Rok: 1993
- Chronologicky podľa TV seriálu: 1. Séria
Úvodom tak trochu zženštilo napísaná poviedka s nanajvýš kriminálnou zápletkou sa našťastie už po niekoľkých stránkach mení na napínavú psychologickú drámu. Spisovateľ a psychický upír David Samuels, živiaci sa emóciami ktoré pretavuje do svojich kníh, patrí rozhodne k jednej z najlepšie napísaných postáv. Mulder a Scullyová hľadajúci si k sebe cestu za svojej počiatočnej éry svojou vzťahovou linkou taktiež nezaostávajú. Vyšetrovanie, do ktorého sa púšťajú na vlastnú päsť, nielenže úzko súvisí so samovraždou Mulderovej *tehotnej *expriateľky, ale skvelo rúca bariéry medzi našimi hrdinami. Autorkine odľahčujúce vsuvky síce pomrkávajú hlavne na romantické duše, no nezabúdajú ani na skalných fanúšikov. V rámci easter eggov sa tu totiž objaví opäť Walter Skinner, muž s cigaretou, ako aj sekčný šéf Scott Blewins. Čitateľ predchádzajúcej zbierky istotne ocení zmienky o strašidelných domoch, pretože téma ako taká sa v zbierke Akta X: Nikomu nevěř objavila až niekoľko krát.
Hodnotenie: 90 %
13. XXX
(Glenn Greenberg)
- Miesta: Kalifornia (údolie San Fernando, centrum los Angeles) /Los Angeles (úrad okresného koronera)/Ústredie FBI, Wahington D.C.
- Rok: 1999
- Chronologicky podľa TV seriálu: 6. Séria
Pornopriemysel, explodujúce hlavy, mentálne schopnosti a Mulderova obľúbená pornoherečka Ashley Fordová. Pod jej umeleckým menom sa však ukrýva Karen Porterová, zodpovedná matka malej Rachel, ktorej počas natáčania umierajú „partneri“. Pôsobivá, žiaľ nie až natoľko pikantná poviedka, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Medzi podozrivými sa dokonca objaví náboženský fanatik. Práve v spojení s ním Mulder rafinovane využije meno George E. Hale, ktoré kedysi používal ako svoju tajnú identitu a to v epizódach Little Green Men (02X01) a Sleepless (02x04), čo X-fanúšikov iste poteší. Poviedka občas zavádza vtipnými odbočkami aj romantickou linkou, v ktorej to medzi Foxom a Karen miestami iskrí, akoby sa snažila zmiesť čitateľov zo stopy, ktorá nakoniec aj tak len trošku prekvapí, no nenadchne.
Hodnotenie: 80 %
14. Nalezenec
(Tim Waggoner)
- Miesta: Echo Hill, Vermont/Ambergris Falls, Ohio
- Rok: 1997
- Chronologicky podľa TV seriálu: 4. séria
Dramatická a zároveň vážne braná úvodná scéna dáva tušiť, že autor tejto poviedky sa nebojí odviazať. Možno aj preto posiela Muldera a Scullyovú do hippisáckeho Ambergris Falls, mesta duchov, ktorého obyvatelia sa cez noc podeli nevedno kam. Jediné čo po nich zostalo je malé dieťa, pričom narážky na jeho meno a scény s ním sú niekedy milé a inokedy lezú pekne na nervy. Pointa celého príbehu je originálna, no v rámci Aktov X príliš okatá, nehovoriac o tom, že v príbehu sa hovorí o akomsi miliardárovi Eastonovi Rodgersovi, ktorý „zbiera“ neobyčajné deti. Zoči voči agentom sa žiaľ namiesto neho postaví niekto iný, avšak opäť pôjde o postavu X-univerzu neznámu. Možno preto hovoriť nielen o nevyužitom potenciáli, ale aj kostrbatej kostre príbehu, ktorý pre fanúšikov sám pôsobí, akoby vlastne ani nebol. Škoda preškoda, že sa podobnej poviedky nechopil schopnejší spisovateľ a fanúšik. Veď tu už ani Scullyová nepôsobí ako skeptička a akákoľvek hra na Mulderove city pôsobí silene, prinajlepšom komicky. Našťastie nejde o vyslovený prúser ako v prípade predchádzajúcej zbierky, kde predposledná poviedka Čas a příliv (dvojice Gayle Lynds a John C. Sheldon) bola skutočnou zlátaninou, ktorá nemala s Aktami X vôbec nič spoločné.
Hodnotenie: 60 %
15. Když jdou krávy domů**
(David Farland)
- Miesta: Nové Mexiko (neďaleko Gallupu)
- Rok: 2000
- Chronologicky podľa TV seriálu: niekde medzi 7. – 8. sériou
Obrazec v obilí, mrzačenie dobytka a záhadne miznúce a objavujúce sa kravy. K tomu farmár nabratý na rohy, indiánske múdra a polemizovanie nad návštevníkmi z vesmíru. Bežne fungujúce ingrediencie a klišé, z ktorého ľahko ukuchtiť zaujímavý prípad pre Akty X. Rozsahovo najkratšia a popritom najoddychovejšia poviedka aká sa zatiaľ objavila je príjemnou, avšak len úplne zbytočnou bodkou, ktorá nevynikne, aj keď sa o to autor aspoň snažil. O niečo viac ma dokonca bavila satira Krava nebeská od Davida Duchovneho (a to už je čo povedať), na ktorú som si vďaka názvu rýchlo spomenul. Nečakajte preto akciu, ani veľké dejové zvraty a možno nebudete až tak sklamaní, ako ja.
Hodnotenie: 50 %
Klady (v porovnaní s prvou zbierkou):
- Atmosférickejšie, vyváženejšie a uveriteľnejšie.
- Väčšina autorov sa snaží držať seriálovej predlohy a zbytočne nepreháňa.
- Nápadnejšia obálka.
- Poviedka Pilotný diel od Davida Lissa je skutočnou ozdobou zbierky aj napriek tomu, že zvolená téma môže znieť veľmi hlúpo. Fanúšikovia Aktov X si na nej doslova zgustnú.
- Výraznejšia obálka.
- Grafické spracovanie i kvalita knihy rovnakých kvalít.
Zápory:
- Málo priestoru pre Skinnera, muža s cigaretou a dostatočne nevyužitý potenciál postáv z X univerza. Autori kladú dokonca menší dôraz na popis daných lokácií než ako bolo v predchádzajúcej zbierke Nevěř nikomu.
- Zopár nevýrazných a zbytočných poviedok.
- Kvalita poviedok v závere knihy rapídne klesá, nehovoriac o autorsky zvládnutej poviedke Měli bychom si poslechnout něco od Šostakoviče od Hanka Phillippiho Ryana, nad ktorou nejeden znalec Aktov X pokrúti hlavou.
- V texte sa občas strácajú úvodzovky.
Zhrnutie:
Pravda je někde tam venku je každopádne o niečo lepšou zbierkou, ako jej predchodca Nevěř nikomu. Po prečítaní oboch kníh sa však nedokážem zbaviť pocitu, že pár poviedok mohol Jonathan Maberry vyhodiť a zopár prehodiť zo zbierky do zbierky a dostal by dve 100 %-né knihy. Pri niektorých poviedkach pritom stačilo tak málo, aby si fanúšik nedovolil nič vytknúť. Pokiaľ ale patríte k fanúšikom Muldera a Scullyovej, beztak na našom knižnom trhu nič lepšie s témou Aktov X nenájdete.
Kúpiť:
Záverom:
Neostáva než dúfať, že návrat k Aktom X sa českému vydavateľstvu Baronet vyplatil a v budúcnosti siahne aj po ďalších knihách, ktoré medzi zahraničnými fanúšikmi zaznamenali obrovský úspech. Hovorím o románoch zo série X-Files Origins, dejovo predchádzajúcej seriál, ktorá mapuje minulosť Foxa Muldera (Agent of Chaos #1 od Kami Garcia) a Dany Scullyovej (Devil´s Advocate #2 od Jonathana Maberryho).