Andrea Fašková

ilustrátorka, Svet na tvoj obraz, Anime, paródia, humor, Fantasy, Manga, Prezentuj sa, SK, Andrea Fašková, fanart, vodové farby

  • Kontakt: afaskova@gmail.com
  • Zameranie: Najradšej kreslím fantasy, fanarty a anime postavy. Poslednou dobou sa mi tiež zapáčili vodové farby.

1. Ahoj, mohola by si nám predstaviť svoje ilustračné začiatky a úspechy?

Odkedy mi pamäť siaha, tak kreslím. Pre rodičov to bolo výhodné – stačilo mi dať papier s pastelkami a mali odo mňa pokoj 😊 Snažila som sa zlepšovať spolu so svojou mladšou sestrou, kedy sme sa pretekali o to, kto bude viac pochválený. Kreslili sme hlavne postavy z japonských anime, ktoré práve vysielali v televízií – hlavne Naruto, Kráľ šamanov či OBAN. Dokonca sme niektoré začali prekresľovať ako komiks.

Na strednej škole som s týmto neveľkým základom začala navštevovať základnú umeleckú školu. Zapáčili sa mi nové techniky – či už išlo o maľbu akrylovými, vodovými alebo olejovými farbami. Popri tom sme sa zapojili do rôznych výstav a projektov – či už išlo výstavu Chalupkovo Brezno, projekt Haiku inak, fantasy ilustrácie do knižky alebo kulisy k divadelným vystúpeniam a maľovanie stien v základnej škole na motívy dominánt obce.

Na profesionálnu umeleckú dráhu som sa však nevydala, nakoľko som sa ako „vysoko uvedomelá“ stredoškoláčka domnievala, že umením sa nedá poriadne vyžiť. Vyštudovala som odbor anorganické technológie na STUčke v Bratislave. Momentálne som už rok zamestnaná ako chemický technológ a kreslenie mám ako koníček.

2. Ako by si špecifikoval svoju tvorbu?

Preferujem hlavne kresbu fanartov a rôznych fantastických kreatúr. Postup je takmer vždy rovnaký - náčrt ceruzkou, obtiahnutie liniek čiernym perom a následné vymaľovanie pastelkami. Pripomína mi to omaľovánky, ktoré by som v budúcnosti rada vytvárala napr. pre detské časopisy. Realistické portréty ľudí u mňa nehľadajte - skôr nejaké karikatúry.

Svoje šťastie skúšam v rôznych súťažiach, ktorým sa treba žánrovo prispôsobiť či už ide o súťaž „Svet na tvoj obraz“ zameranú hlavne na sci-fi a fantasy; súťaž kresleného humoru a satiry „Bomburova šabľa“; alebo výtvarné súťaže slovenských conov Animeshow a Comics salón zameraných na anime a hry.

Momentálne som súčasťou miestnej tvorivej skupiny ExZu, ktorá združuje bývalých žiakov základnej umeleckej školy vo Valaskej. Do roka mávame dve výstavy, kde každý prispeje svojou troškou. Tou poslednou boli diela známych umelcov a ja som si vybrala obľúbeného Alfonza Muchu.

3. Máš aj iné koníčky, prípadne ciele, ktoré by si chcela v budúcnosti dosiahnuť?

Okrem kreslenia je mojim koníčkom písanie poézie a poviedok. Keď sa mi nechce nič tvoriť, tak pozerám rôzne filmy, anime alebo hrám hry. Keď je leto, veľmi rada chodím po hradoch, na výlety do prírody a splavovanie riek mi tiež prirástlo k srdcu. Chcela by som ilustrovať knižku, vytvoriť komiks a omaľovánky - či už detské, alebo tie „antistresové“.

4. Obľúbený žáner, film, seriál, hudobný interpret, komiks, kniha a ilustrátor:

—Read This Next—

Peter "Cwoky" Murín


Kontakt: petermurin39@gmail.com murinovaivanamanager@gmail.com Zameranie: Horror, Creepy, Dark Art. Fineart. 1. Ahoj Cwoky, pre začiatok by si nám mohol objasniť pôvod a význam svojej prezývky ako aj značky C39ART. No túto moju prezývku mám už od môjho ...
—Prečítaj si aj toto—

Nekrosarium


Vydavateľstvo: Netopejr Autor: Petr Boček, Miloslav Zubík Žáner: horor, thriller, mystery, čierny humor, zbierka poviedok Rok vydania: 2018 Počet strán: 328 Jazyk: český Autorské duo Boček/Zubík opäť spojilo svoje sily, aby čitateľom pripravilo ďalšiu prapodivnú zmes poviedok na pomedzí ...