Andy Warhol: Život v komikse

Lindeni, Komiks, Umenie, Umelec, SK, Albatrosmedia, Andy Warhol, Život v komikse, Adriano Barone, Officina Infernale, komiksografia

Komiksová bibliografia (komiksografia) Andyho Warhola, jedného z najvýznamnejších pop-artových umelcov 20. storočia prevedie čitateľov nielen životom (v skratke) tohto umelca, ale pokúsi sa ich dostať aj do jeho hlavy. A nepokúsi sa o to nijak inak ako samotnými vstupmi Andyho Warhola, ktorý dodá tomuto umeleckému komiksu tretí rozmer. Túto nevšednú komiksografiu ozvláštnia i rôzne koláže z fotografií, ilustračné štýly či farebná rozmanitosť, pestrá, i čierna na bielom. Taký bol totiž život Andyho Warhola, umelca "zaseknutého" v čase.

Škoda len, že komiksu chýba hlbší príbeh a mnohé postavy sa v ňom objavujú len preto, lebo v jeho živote figurovali. S dramatickosťou ako i z niektorými zaujímavými okamihmi je tomu v mnohých prípadoch podobne a autori nimi prelietajú ako na bežiacom páse. Život Andyho Warhola v komikse je tak uponáhľanou umeleckou spoveďou odhaľujúcou základné piliere umelcovho života, opierajúce sa o maľby i filmovú produkciu. Autori preto dosiahli Warholov efekt rečou svojho umenia, ktoré naopak nadchne najme umelecky založených a zmýšľajúcich čitateľov, či komiksových fajnšmekrov.

Klady:

 • Pestrá a pútavá obálka s kvalitnou pevnou väzbou.

 • "Andyho" filozofické vstupy sú veľmi osviežujúcim prvkom tohto miestami ponurého a pikantného komiksu.

 • Autori sa zameriavajú na Warhola ako na všestranného umelca a prostredníctvom retrospektív a otázok odhaľujú čitateľovi jeho osobnosť.

 • Ilustrátor Officina Infernale sa pokúsil prispôsobiť dobovým trendom Andyho Warhola nielen ilustráciami a farbami, ale aj fotografiami a kolážami, ktoré sú často veľmi zaujímavé a to nielen z umeleckého hľadiska. Scenárista do tejto komiksografie naopak zakomponoval známe i neznáme fakty, známe osobnosti, či okruh ľudí v ktorom sa Andy pohyboval a pritom nezabudol ani na pop-kultúru a tzv. Warholov efekt zachytenia objektu v čase s pozmenením malých detailov, ktorým bol umelec tak známi. Práve vďaka týmto ingredienciám vzniká plnohodnotný "Warholovský retro-komiks" na jeho počesť.

 • Nechýba bonus zahŕňajúce základné životopisné údaje o Andym Warholovi, ani stručné informácie o autoroch.

[

Zápory:

 • Ilustrácie ako i celkové prevedenie príbehu nemusí sadnúť každému.

 • Veľmi stručné zachytenie "najzaujímavejších" momentov zo života Andyho Warhola je až na pár podivností a zvyklostí hlavného protagonistu v celku nezaujímavé.

 • Mnohé postavy sú ploché a v tejto komiksografii figurujú len preto, lebo jednoducho boli.

 • Mnohé informácie sú neúplné a autori ich odbijú jedným okienkom či vetou.

 • Človek nezasvätený do umelcovho života môže mať problém orientovať sa v obrázkoch a ich výpovednej hodnote.

 • Absencia deja a zvratov, ktoré sú zachytávané takmer bez emócií.

Zaujímavosti:

 • Nedostatok pigmentu v tele spôsoboval Warholovi v detstve zdravotné ťažkosti vďaka ktorým sa musel dlho zotavovať na lôžku. Tieto dlhé a nudné chvíle si často krátil vystrihovaním slávnych osobností (s farebných časopisov) a ich následným lepením do svojho albumu. Autori komiksu (Adriano Barone, Officina Infernale) sa preto rozhodli preniesť na stránky Warholovho života v komikse aj túto mániu.

 • Andy Warhol mal údajne sexuálny vzťah s Johnom Giornim, ktorý si zahral hlavnú úlohu v jeho 5 hodinovom "anti-filme" zachytávajúcom takmer štyri a polhodiny spánku hlavného protagonistu.

 • Ako hudobný producent sa Andy postaral o debutový album (nielen o jeho obálku) The Velvet Undeground, pričom frontmana kapely Lou Reeda vôbec nepovažoval za dobrého speváka. Na albume sa objavila aj Warholova priateľka a modelka Nico.

Album napokon magazín Rolling Stone zaradil do rebríčka 500 najlepších albumov všetkých čias (* dostal sa na 13. miesto*).

Kúpiť:

—Read This Next—

Tramvaj číslo 1852


Vydavateľstvo: Carcosa Autor: Edward Lee Žáner: scifi, horor, mystery, porno, thriller, novela Rok vydania: 2019 Počet strán: 144 Jazyk: český Pochmúrny príbeh vzdelaného Morgana Philipsa, ktorý prichádza do New Yorku za svojou milovanou sestrou a chtiac-nechtiac sa zaplieta do perverzných ...
—Prečítaj si aj toto—

Chlapec, krtko, líška a kôň


(The Boy, The Mole, The Fox and The Hors) Vydavateľstvo: Tatran Autor/Ilustrátor: Charlie Mackesy Žáner: motivačná literatúra, pre deti Rok vydania: 2020 Počet strán: 128 Jazyk: slovenský Aj keď to tak možno na prvý pohľad nevyzerá, táto prenádherne vizuálna ...