Asterix z Galie I.

Komiks, Recenzie, Fantasy, dobrodržný, 2017, Asterix, Alberto Uderzo, René Goscinny, EGMONT, SK, Klasika, Falovia, Historický, Rimania, Galovia

(Astérix le Gaulois )

 • Vydavateľstvo: EGMONT
 • Ilustrátor: Albert Uderzo
 • Scenárista: René Goscinny
 • Žáner: komiksová klasika, historický, satirický, dobrodružný, akčný, fantasy
 • Rok vydania: 2017
 • Počet strán: 46
 • Jazyk: slovenský

Prvý príbeh odohrávajúci sa 50 rokov pred Kristom (tak ako všetky ostatné) vám predstaví Galskú osadu, ktorá jediná úspešne odoláva útokom Rímskej ríše. V prvom rade sa zoznámite s malým, odvážnym a prešibaným Asterixom, jeho obrovským zaguľateným priateľom Obelixom a v neposlednom rade so starým druidom Panoramixom, ktorý zásobuje Galov zázračným nápojom, ktorý dodáva svojim konzumentom nesmiernu silu. Zvesti o nápoji sa však vďaka nedobrovoľnému rímskemu špiónovi Caligulovi Mínusovi dostanú až k centúriovi Caiusovi Bonusovi z neďalekého opevneného tábora. Rimania preto unášajú galského druida a sú odhodlaní získať čarovný nápoj iba pre seba. Pomocou jeho magickej sily by totiž mohol Caius Bonus a jeho podlý spoločník Marcus Všivakus ľahko zvrhnúť veľkého Iulia Ceasara a ovládnuť Rím. Našťastie je tu ešte galský hrdina Asterix a dobrovoľný zajatec so skvelým plánom, ako zachrániť Panoramixa a dať Caiusovi príručku aj s malým bradatým bonusom.

Klady:

 • Skvelý príbeh, ktorý je vtipný a zaujímavý aj po rokoch.
 • Pestrá paleta nových farieb a odtieňov.
 • Lepší výber fontov a veľkosti písma ako kedysi.
 • Poučné, dobrodružné, akčné aj humorné zároveň.

Zápory:

 • Mäkká väzba.
 • Niekoľko štylistických chýb (našťastie nie veľa).
 • Keďže stránky z komiksu vychádzali pôvodne samostatne (v magazínoch na pokračovanie), v úvode je badať drobné rozdiely vo výzore postáv.

Zaujímavosti:

 • Dobrodružstvá dvoch odvážnych Galov sa po prvý krát objavili vo francúzskom magazíne Pilot, ktorý založili jeho tvorcovia René Goscinny (scenárista) a Albert Uderzo (ilustrátor). Prvým dobrodružstvom, ktoré vychádzalo v magazíne na pokračovanie od 29.10.1959, bol práve Asterix z Galie. Z prvého čísla magazínu Pilot sa predalo až neuveriteľných 200 000 kusov a o dva roky na to vyšla vo Francúzsku i prvá samostatná kniha Asterix z Galie (Astérix le Gaulois), ktorý vyšiel formou knihy až o dva roky neskôr (1961).

- Pôvodne mal byť ústrednou postavou komiksu len Asterix. Na to ako mal hlavný hrdina vyzerať sa dokonca robil prieskum, pričom nespĺňal ani jednu z pôvodne zmýšľaných predstáv. Tvorcovia sa preto rozhodli i pre Obelixa, ktorý po svojom prešibanom priateľovi zdedil jeho pôvodne zamýšľané povahové črty a bucľaté bruško.

 • Od roku 1961 do roku 2017 vyšlo v sérii Asterix až 37 komiksových kníh, pričom tou poslednou je Astérix et la Transitalique (vydaná 19.10.2017), ktorú napísal Jean-Yves Ferri a ilustroval Didier Conrad.

 • Ilustrátor Alberto Underzo sa narodil 25. apríla 1927, takže má dnes už 90 rokov. Jeho kolega scenárista René Goscinny sa narodil 14. augusta (v rovnakom dátume ako ja) v roku 1926 a žiaľ 5. novembra 1977 umrel na infarkt vo veku 51 rokov. Táto dvojica po prvý krát spojila sily pri pirátskej komiksovej minisérii Johan Pistolet (1952). V rokoch 1958-1962 vytvorila pre magazín TINTIN aj indiánsku sériu Oumpah-pah. Jednalo sa o akúsi obdobu Asterixa, ktorej tri zväzky vyšli aj v českom vydavateľstve EGMONT.

- Na základe komiksov vzniklo aj niekoľko animovaných filmov ako napríklad Asterix a Galovia (1967), Asterix a Kleopatra (1968), 12 skúšok pre Asterixa (1976), Asterix a prekvapenie pre Cézara (1985), Asterix v Británii (1986), Asterix a veľký boj (1989), Asterix dobýva Ameriku (1994), Asterix a Vikingovia (2006) i 3-D animovaný film Asterix: Sídlo Bohov (2014), ku ktorému by sa malo čoskoro pridať pokračovanie s názvom Le secret de la potion magique (2018?)

[

](http://asterix.comics.cz/asterix-filmy.html) Asterixovská mánia na svedomí aj štyri hrané filmy (Asterix a Obelix kontra Cézar /1999/, Asterix a Obelix: Misia Kleopatra /2002/, Asterix a Olympijské hry /2008/ a Asterix a Obelix v službách jej veličenstva /2012/), v ktorých postavu Obelixa stvárnil neopakovateľný Gérard Depardieu, zatiaľ čo Asterixa na filmovom plátne vystriedali až traja protagonisti (Christian Clavier, Clovic Cornillac a Edouard Baer).

 • V „našich“ končinách sa po prvý krát objavil komiks Asterix a Galovia prostredníctvom časopisu Sedmička pionýrů, kde od 9. ročníka a 41. čísla (rok 1976) začala vychádzať prvá séria príbehov v českom jazyku a to v nasledovnom poradí: Asterix z Galie, Asterix a Olympijské hry, Asterix a zlatý srp, Asterix a Gótové, Veštec a nakoniec Asterix a Kleopatra (1979-1980). Po deväťročnej odmlke (1989) v 23. ročníku Sedmičky pionýrů, začala od 43. čísla vychádzať i druhá séria dobrodružstiev. Najprv to bol Asterix u Helvétú, Asterix legionářem a nakoniec nedokončený Asterix a kotlík (52. číslo, 25. ročník 1992).

V rokoch 1992-1994 vyšli vďaka vydavateľstvu EGMONT ČSFR (dnes EGMONT ČR/SK) všetky komiksy, ktoré vyšli aj v Sedmičke pionýrů. Od roku 1994 vyšli a vychádzajú i ďalšie príbehy Asterixa vrátane súborných vydaní, ktoré v sebe obsahujú až 4 samostatné, chronologicky radené príbehy.
V novom slovenskom preklade vyšiel Asterix z Galie iba minulý rok (24.11.2017) spolu s ďalšími tromi dielmi (Zlatý kosák, Asterix a Góti, Asterix gladiátorom) v chronologickom poradí. Po prvý krát u nás vyšiel Asterix z Galie v slovenskom jazyku už v roku 1992 s prekladom Anny Blahové a po 25. rokoch sa s ním stretávame znova. Nové a zároveň i „1. vydanie“ pod taktovkou EGMONT SK je obohatené nielen o zreštaurované farby, ale aj o novú obálku.

Kúpiť:

—Read This Next—

Batman/Želvy nindža


Vydavateľstvo: Crew Ilustrátor: Freddie Williams II Scenár: James Tynion IV Žáner: akčný, crossover komiks, scifi Rok vydania: 2017 Počet strán: 160 Jazyk: český Komiks, ktorý konečne prináša stret dvoch rozdielnych, avšak známych ikon. Štyria korytnačí bojovníci pomenovaní podľa renesančných umelcov ...
—Prečítaj si aj toto—

Vlásky


Vydavateľstvo: Fragment Autor/Ilustrátor: Magdalena Takáčová Žáner: kniha pre deti Rok vydania: 2017 Počet strán: 32 Jazyk: slovenský Skromná detská knižka pre prvočitateľov je určená hlavne dievčatkám, ktoré sa nechcú česať, ani strihať, rovnako ako Alica. Hlavná hrdinka tohto príbehu ...