Cesta za mesačného svitu

Zelený Kocúr, humor, dráma, Knihy, Recenzie, Cesta za mesačného svitu, Antal Szerb, Pevný bod, existenciálny, oddychovka, Maďarsko

Utas és holdvilág

 • Vydavateľstvo: Zelený kocúr
 • Autor: Antal Szerb
 • Žáner: existenciálny, dráma, humor, oddychový
 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 284
 • Jazyk: slovenský

Príbeh existenciálnej púte maďarského mešťana Mihályho začína nešťastnou svadobnou cestou do Ríma. Tá je plná nečakaných spomienok (na dom Ulpiovcov a nebohého Tamása) ako aj starých známych, ktorí už nie sú deťmi ako kedysi. Stretnutia v dome u Ulpiovcov sú už len vynárajúcimi spomienkami a rovnako tak je to aj s Mihályho skrývanými a rokmi potlačovanými citmi k Éve Ulpiovej. Pochybnosti o sebe samom v ňom neprebúdza iba oddaná (počas svadobnej cesty opustená) manželka Erzsi, ale i ponuré miesta a zvyklosti, ktorých sa stane Mihály súčasťou. Okrem staronových známych (János Szepeteneki, Ervina alias pátra Severinusa) stretáva melancholicky naladený hrdina i množstvo nových tvárí (napr. Millicent a doktor Richard Ellesley), ktorí sa mu v tomto krízovom období stávajú oporou. No a potom je tu ešte *Erzsin nevypočitateľný exmanžel Zoltán Pataky, využívajúci Mihályho absenciu vo svoj prospech a rovnako tak i Erzsin život. Román *Antala Szerba je takpovediac oslavou času, bytia, romantizmu, histórie, života, smrti i bohémskeho života. Preplieta sa v ňom minulosť s prítomnosťou a smútok ide s humorom ruka v ruke, podaný inteligentne a s dôvtipom, nehovoriac o prekrásnych reáliách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou cestou za mesačného svitu.

Klady:

 • Grafická úprava zaobalená do veľmi pôsobivého formátu (124x173).
 • Text je písaný a preložený (Gabriela Magová) veľmi inteligentne a čítavo.
 • Kostra príbehu je zaujímavá rovnako ako jeho zapamätateľne vykreslené postavy.
 • Autorov zmysel pre iróniu a satiru života.
 • Atmosféra a opisy miest dokážu odviesť čitateľovu pozornosť od hektického života a pri knihe sa tak dá dobre oddýchnuť.
 • Úsmevné i tragikomické rozprávanie sťa život sám.

Zápory:

 • Niekoľko málo zdĺhavých a jednotvárnych pasáží.
 • Absencia akcie.
 • Zopár preklepov, ktoré našťastie neuniknú iba pozornému oku.
 • Nová edícia Pevný bod neudáva ani jeden pripravovaný titul, takže čitateľ nevie, na čo ďalšie z významnej európskej prózy sa má tešiť.

Zaujímavosť:

 • Cesta za mesačného svitu (Utas és holdvilág, rok 1937) je prvou knihou z edície vydavateľstva Zelený kocúr, nazvanej PEVNÝ BOD. Jej názov je odvodený z Archimedesovho slávneho výroku „Dajte mi pevný bod vo vesmíre a pohnem Zemou“. V edícii PEVNÝ BOD možno v najbližšej dobe očakávať ďalšie diela maďarských autorov (György Dragomán: Máglya, Benedek Totth: Holtverseny), avšak ocitnúť by sa v nej mali aj ďalšie európske skvosty (nemecké, rumunské, atď.).

 • Antal Szerb sa narodil 1. mája 1901 v Budapešti do rodiny stredoškolských učiteľov a patrí k jedným z najpozoruhodnejších autorov maďarskej* literárnej moderny 20. storočia. Na konci druhej svetovej vojny bol ako väčšina židov deportovaný do koncentračného tábora. Umrel vo veku 43 rokov (27. januára 1945) po útoku strážnikov v Balfe.

Za svojho života stihol Antal Szerb napísať množstvo kníh, ktoré boli preložené do mnohých svetových jazykov. Antal Szerb je i autorom Dejín maďarskej literatúry ako aj Dejín svetovej literatúry a v našich končinách ste sa s jeho tvorbou mohli stretnúť v knihe Prázdny hrob (originálny názov A Pendragon legenda, vydavateľstvo Pravda v roku 1972 v SK jazyku), ktorá vyšla aj pod názvom Pendragonská príšera (v CZ vydané v roku 1946 vydavateľstvom Papík-Praha), alebo Pendragonská legenda (v CZ vydané v roku 1985, vydavateľstvo Odeon) či v mysterióznej 44 stránkovej poviedke Tyran (originálny názov A zsarnok, v CZ vydané v roku 1998, vydavateľstvo Volvox Globator).

Niektoré z kníh sa dokonca dočkali aj filmového , či divadelného spracovania spracovania...

KÚPIŤ:

—Read This Next—

Gerda - Príbeh Veľryby


Vydavateľstvo: Albatros Autor/Ilustrátor: Peter Kavecký a Adrián Macho Žáner: pre deti, dobrodružná Rok vydania: 2018 Počet strán: 32 Jazyk: slovenský Veľrybie mláďa menom Gerda sa jedného dňa stratí z dohľadu svojej veľrybej rodinky. Vo svojej podstate je to kniha ...
—Prečítaj si aj toto—

5 - minútové rozprávky


Autor: kolektív Vydavateľstvo: Egmont Žáner: detská, obrázková Jazyk: slovenský Počet strán: 176 (Disney), 176 (Máša a medveď), 168 (Barbie) Známe rozprávky upravené do písanej podoby sprevádzajú celostránkové ilustrácie , ktoré určite potešia nejedného začínajúceho čitateľa. Edíciu 5- minútových rozprávok tvoria tri ...