DOM 490

Mark E. Pocha, Artis Omnis, horor, SGH, záhady, mystery, thriller, dráma, SK, Krajina kanibalov, Kontakt, Na Dušičky zomrieš, Epocha hororu, Dom 490, Kriváň, ONI

 • Vydavateľstvo:Astis Omnis
 • Autor: Mark E. Poch
 • Žáner: psychologický thriller, horor, dráma
 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 224
 • Jazyk: slovenský

Aj na Slovensku máme množstvo záhadných stavieb ku ktorým sa viažu strašidelné historky. Jedným z takých miest je napríklad aj DOM 490 nachádzajúci sa v obci Kriváň. Na jeho minulosť a i súčasnosť sa pozrel aj kontroverzný autor krvákov Krajina kanibalov, Kontakt a Na dušičky zomrieš. Tentoraz ale autor predsúva psychologický thriller o rozvrate rodiny, ktorá sa do DOMu opradeného tajomstvom nasťahovala. Používa pri tom známe, avšak stále fungujúce klišé, odkrívajúc pritom nielen prikrášlené tajomstvá a legendy DOMu ale aj hlavných postáv. Príbeh sa tak dostáva čitateľovi až pod kožu, vyvolávajúc pocity strachu i depresie zároveň. Nechýbajú pritom popkultúrne odkazy, čierny humor, pamätné scénky, či vysoká úroveň kvality textu, na akú je čitateľ u Marka E. Pochu zvyknutý. Jediným problém je, že atmosféra príbehu sa nesie v inom duchu než u jeho predošlých počinov, čo zrejme niekoho sklame a iného naopak poteší. V rámci hororového žánru sa však jedná o veľmi kvalitnú záležitosť a doposiaľ najlepšiu knihu tohto autora.

Klady:

 • Obálka i formát na aký sme u autora zvyknutý

 • Zvládnutá psychológia postáv.

 • Postupne sa hrotiaca atmosféra, pri ktorej autor zbytočne netlačí na pílu speje konečne k finále so zaujímavou pointou.

 • Popkultúrne i hororové odkazy odľahčujúce miestami naozaj tiaživú atmosféru.

 • Fungujúce klišé.

 • Rozdelenie kapitol v rámci medzihry a epilógu je veľmi efektné.

 • Najdesivejší slovenský rodinný horor zo Stredného slovenska.

Zápory:

 • Pokiaľ nejde o zámer a utora či vydavateľstva Artis Omnis, kniha si vzhľadom na počet strán zaslúži kvalitnejšiu väzbu i formát, ktorým by sa aspoň trochu odlíšila od Epochálnych hororov z vydavateľstva Hydra.

 • Po stránke preklepov a „chybičiek krásy“ je na tom prvá polovica knihy naozaj ZLE (najmä úvod) čo často kazí atmosféru i autorov vycibrený štýl.

 • PROLÓG síce zapadá do príbehu, no v rámci celku pôsobí navyše a zbytočne ako aj autorské poznámky vyplývajúce z textu. Kniha by sa tak dala obzvláštniť aj zaujímavejším spôsobom.

Zaujímavosť slovami Marka E. Pochu:

I. Krst: Krstilo sa vlani v novembri na knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave. Krstným otcom sa stal Matej Cich, hlava Slovak Ghost Hunters, domáceho tímu lovcov duchov. Vybral si špeciálny krstný materiál: zeminu z cintorína... Veľmi príhodné, vzhľadom na obsah knihy.

II. Prečo Kriváň: V Kriváni reálne stojí dom, o ktorom je román Dom 490. Dá sa vyhľadať na webe, koluje o ňom množstvo legiend – väčšinu som zapracoval do príbehu. Už dávno som sa o ten dom zaujímal, no chvíľu trvalo, kým som si uvedomil, ako do seba zapadajú jednotlivé časti mozaiky... Potom už písanie išlo jedna radosť.

Hranica medzi skutočným a vymysleným je niekedy veľmi nejasná – rovhnako, ako hranica medzi životom a smrťou, povedal Poe. Aj v tomto prípade by som rád ostal pri tom, že niečo je vymyslené, a niečo sa zakladá na pravde, ale nehľadajme konkrétnosti. Keď kúzelník vyzradí svoje triky, časť kúzla sa stratí.

III. Dušičky vs. Dom: Pôvodne sa kniha mala volať Na Dušičky zomrieš, keďže ten dátum v nej zohráva významnú rolu. Ibaže medzitým som napísal ďalší román, slasher – poctu filmovej sérii Halloween, a tam sa mi Dušičky hodili viac. Nadôvažok, názov DOM 490 je jednoduchý a úderný, taký „zemitý“ dá sa povedať, pevný ako základné kamene, na ktorých stojí... Obálku maľoval – už tradične – Martin Cuco Luciak. Pýtal som si žiarivo, až zlovestne zelenú farbu a siluetu domu, ktorého steny akoby „padali“ dovnútra. Aby pôsobil živým a zároveň tajomným, zlým dojmom. Myslím, že sa podarila na výbornú. Už tradične.

IV. Postavy: Tentoraz sú postavy koncentrovanou zmesou všetkého, čo viem a čo som si vypočul od mnohých mladých ľudí o manželských problémoch. Sú to univerzálne motívy: muž a žena sa po narodení detí dostávajú do životnej fázy, na ktorú sa nemožno celkom dobre pripraviť, a oni nevedia, čo si s novou situáciou počať. Často sa to nebezpečne vyhrotí.

V. DOM vs. BYT: Práce na Byte 490 prebiehajú, no nie je isté, či bude vôbec dokončený... Zápasím s náročnou témou, opäť je to viac o ľudských osudoch než o strašení... Tentoraz ma z hľadiska atmosféry inšpirovala známa počítačová hra. Uvidíme.

VI. Čoskoro prídu ONI: ONI sú drsný návrat k béčkovým krvákom v štýle môjho debutu, akási Krajina kanibalov na steroidoch. Je to príbeh niekoľkých skupiniek ľudí, ktorí sa v rovnakú noc vydajú do Branišovského lesa (ČR) na stanovačku. Ten les je však opradený mnohými desivými legendami... A ako vieme, na každej legende je aspoň kúsok pravdy. Bude to adrenalínová a deviantná jazda!

 • Táto kniha je pre Šufloviny o to osobnejšia, že práve vďaka nej som sa zoznámil s mojou manželkou Lenkou. Preto sme spolu nielenže navštívili "strašidelný" dom v Kriváni ale pozvali sme si na svadbu i autora ktorý sa zhostil úlohy svedka.

Kúpiť:

—Read This Next—

Prezentujem sa


...
—Prečítaj si aj toto—

Ana Paul


Kontakt: hudekova.ana@gmail.com Zameranie: cartoon, anime/manga štýl Ahoj, mohla by si nám predstaviť svoje ilustračné začiatky a úspechy? Kresleniu sa venujem ako koníčku, tak serióznejšie som ho začala brať na vysokej škole. Podpora prichádzala hlavne od mojich ...