H.G.W. - Vynálezci zázraků

H.G.Wells, Vynálezci zázraků, scifi, dobrodržný, Historický, horor, dráma, humor, Plus, Albatrosmedia, CZ, 2018

 • Vydavateľstvo: PLUS
 • Autor: Herbert George Wells
 • Žáner: vedeckofantastické sci-fi, dobrodružný, dráma, horor, humor
 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 384
 • Jazyk: český

Rozsiahla poviedková zbierka jedného z najväčších priekopníkov vedecko-fantastickej literatúry 19. storočia, predstavujúca čitateľom 33 poviedok, rozdelených do dvoch častí (Ukradený bacil a jiné příběhy, Příběh Gottfrieda Platterna a jiné povídky) od štyroch prekladateľov (Richard Poddaný, Vladimír Svoboda, Markéta Musilová, Sylva Ficová), dbajúca o žánrovú rozmanitosť a rozoberajúca H.G.Wellsovu ranú tvorbu od roku 1893 – 1896. Poviedky sú v knihe umiestnené umne až čitateľ postupne nadobúda pocit, že kniha postupne graduje a miestami s ideou a podobnosťami žánru dokonca navonok nadväzuje. Vedci, ich výskumy a objavy, neobyčajné príhody navonok obyčajných ľudí, príbehy lásky, zrady aj strachu, poviedky ktoré svojho času predstavili víziu prvého lietajúceho stroja (Argonauti povětrí), či ponorky (Pod hladinou) sú dôkazom, že anglický autor H.G.Wells je označovaný za „otca science-fiction (po boku Julesa Vernea) dodnes právom. Väčšine poviedok z tejto zbierky nechýbajú trefné pointy, originálne a hlavne originálne príbehy plné nápaditosti. Nájdu sa však aj výnimky (napr. Neštěstí), ktoré pointami naopak nevynikajú a v závere si vystačia s čitateľovou predstavivosťou, či ironickým povzdychom na konci. Tých nevýrazných a „zbytočných“ sa našťastie v knihe nachádza minimum. Vzhľadom na poviedkové zbierky sa preto pripravte na všehochuť, predstavujúcu 19. storočie a jeho neistú éru objavov a večných záhad.

Klady:

Zápory:

 • Obálka pozostávajúca hlavne z geometrických útvarov znázorňujúcich iniciály autora je nevýrazná a skôr odradzujúca, pretože pôsobí skôr antikvariátnym dojmom, zatiaľ čo pár útvarov roztrúsených v knihe sa javí ako o niečo šťastnejšia voľba.

 • Niekoľko málo preklepov.

 • Niektoré poviedky sú zbytočne zdĺhavé a končia príliš obyčajne, než by si súčasný čitateľ zaslúžil.

 • V menách, počte postáv i výrazoch sa neskúsený, nepozorný čitateľ môže zavše strácať.

Zaujímavosti:

 • Za najznámejšie science-fiction H.G.Wellsa sú považované Stroj času (1895), Ostrov doktora Moreau (1896), Neviditeľný (1897), Vojna svetov (1898) a Prví ľudia na mesiaci (1901), v ktorých sa autor predviedol ako vizionár. Okrem nich však napísal množstvo ďalších kníh a poviedok, ktoré sa objavili v rôznych jazykových permutáciách a vyšli ako v Česku, tak i na Slovensku. Za zmienku stoja napríklad nedávno a opäť vydané Stručné dejiny sveta v ktorých autor poukazuje na blížiacu sa budúcnosť. Množstvo pohľadov do budúcnosti je vidieť aj v zbierke Vynálezci zázraků v ktorej sa okrem iného nachádza aj poviedka Temporální argonaut. Autor v nej po prvý krát zmieňuje cestu časom.

 • V roku 1999 vyšla vo vydavateľstve Albatros zbierka poviedok spojená s románom H.G.Wellsa nazvaná Válka světů a jiné povídky, obsahujúca texty preložené Vladimírom Slobodom, ktoré sa nachádzajú aj vo Vynálezcoch zázraků (celkom šesť poviedok). V knihe Válka světů a jiné povídky sú však príbehy obohatené o originálne ilustrácie Petra Urbana.

 • H.G.Wells zanechal veľký otlačok v dejinách literatúry a odkazy na jeho diela sú dodnes súčasťou rôznych filmov a seriálov. Viac o autorovi sa dozviete v nasledujúcich odkazoch:

Kúpiť:

—Read This Next—

KICK-ASS a HIT-GIRL


Autor: Mark Millar Ilustrátor: John Romita Jr. Vydavateľstvo: Crew Žáner: komiks, akčný, superhrdinský, paródia, krimi, thriller Jazyk: český Rok vydania: 2010 Počet strán: 190 V prvej časti série Nářez si nenápadný študent Dave Lizewski splní svoj veľký sen a stane ...
—Prečítaj si aj toto—

TAJEMNÝ POUTNÍK a další příběhy


Vydavateľstvo: Comics Centrum Ilustrátor: Ben Stendbeck Námet: Mike Mignola, Christopher Golden Žáner: komiks, horor, dobrodružný, mystery, drama, thriller Rok vydania: 2018 Počet strán: 160 Jazyk: český Tretia kniha prevedie čitateľov nie jedným, ale rovno šiestimi príbehmi z neľútostnej kapitoly dejín, ...