Henna Soleil

Henna Soleil, Henna, tetovanie, ilustrátorka, maľba, textil, Fantasy, Umenie, Prezentujem sa

  • Kontakt: henna.soleil@gmail.com

  • Zameranie: Verejnosť ma pozná hlavne ako henna artistku, hoci vo voľnom čase sa venujem aj všeličomu inému. Maľovanie hennou je moje živobytie, no rozhodne by som nepovedala, že je to práca ako každá iná. Vo voľnom čase tiež maľujem na textil a obuv alebo klasicky na papier.

Ahoj, mohla by si nám predstaviť svoje začiatky a úspechy?

Ahojte. K umeniu ma to ťahalo už od útleho detstva. Kreslím tak dlho, ako mi pamäť siaha, hoci som to nikdy neštudovala. (V skutočnosti mám ukončené gymnázium a masmediálnu komunikáciu, takže nič, čo by akokoľvek súviselo s umením.) Je trochu zvláštne, že rodičia ma v šiestich rokoch namiesto kreslenia prihlásili do ZUŠ na hru na akordeón a klávesy, hoci som vôbec nemala hudobný sluch...Vďaka tejto traumatizujúcej 11-ročnej skúsenosti som zistila, že naučiť sa dá naozaj všetko. Ako som postupne vyrástla z detských kresbičiek, začala som sa viac orientovať na čiernobielu kresbu, najmä na portréty.

Na vysokej škole som začala maľovať na oblečenie. Maľovala som v tom čase len pre seba alebo som zvykla svoje výtvory darovať priateľom.

Po vysokej škole sa mi naskytla príležitosť ísť pracovať do Turecka ako dobrovoľníčka, kde bolo našou úlohou pripraviť festival pre mládež. Keď sa nás organizátori pýtali na naše nápady a schopnosti, ktoré by sme mohli zapojiť do programu, prihlásila som sa, že môžem robiť maľovanie na tvár.Tak sa aj stalo. Mala som na 3-dňovom festivale vlastný stánok, ktorý bol non-stop obklopený deťmi a nezastavila som sa ani na minútu. Už prvý deň sa ma začali pýtať, či viem spraviť aj „skutočné“ tetovanie. V podstate chceli čiernobiele obrázky, ktoré by vyzerali realistickejšie a dospelejšie ako farebné obrázky motýlikov, ktoré som im dovtedy maľovala na tvár. Vtedy som vzala čiernu očnú linku a začala som improvizovať. Medzi prvými výtvormi boli draky, škorpióny, nápisy a rôzne ornamenty. Deti boli nadšené. A čoskoro už v rade na „/tetovanie*“ stáli aj dospelí, nielen deti. Vtedy sa ma niektorí z nich začali pýtať, či robím aj tetovanie hennou. Vedela som, čo je henna. Už dlhé roky predtým som ju používala na farbenie vlasov a bolo mi známe, že v Indii je umenie mehendi súčasťou tradičnej kultúry. No skúsenosti s hennovaním na telo som dovtedy nemala.
Keď som sa po skončení projektu vrátila na Slovensko, objednala som si cez internet prvé tetovacie tubičky. Začala som skúšať najprv len na sebe a výsledok bol hneď od začiatku dosť dobrý. To bolo v máji 2014. Čoskoro už mali o hennu záujem aj kamarátky a kamarátky kamarátok a trvalo len pár mesiacov, kým som začala hennu robiť profesionálne.

V súčasnosti už pracujem s brigádničkami, na ktoré som veľmi hrdá, lebo sú to všetko super šikovné dievčatá a jednoznačne sú TOP-ka v európskej henna brandži. Dostať sa do tímu Henna Soleil nie je jednoduché a za rok sa to podarí jednej, max. dvom. uchádzačkám.

Hennujeme súkromne, maľujeme na svadbách, rozlúčkach so slobodou, narodeninových oslavách, v lete sme zase každý víkend na nejakom letnom festivale a v neposlednom rade maľujeme pre firmy, kde býva henna štandardne jedným z najobľúbenejších bodov programu.

Ako by si špecifikoval svoju tvorbu?

Pre väčšinu sveta „henna tetovanie“ znamená kvietky, špirály a indické ornamenty. To boli motívy, ktoré som na začiatku maľovala neustále, pretože zákazníci, ktorí ku mne vtedy prichádzali, si nedokázali ani predstaviť, že hennou by sa mohlo dať namaľovať aj niečo iné. Ja som sa ale nenarodila ako kreslič kvietkov, preto som hneď od počiatku zaradila do svojho portfólia aj geometrické vzory, portréty zvierat a všetko možné, úplne netypické pre hennu. A ujalo sa to.

Dnes môžem povedať, že nadpolovičná väčšina klientov prichádza s takýmito netypickými požiadavkami a mňa to teší. Lebo kvietky by vedel nakresliť každý.

Osobne najradšej kreslím (hennou aj na papier) realistiku a obrazy prepájajúce realistiku a geometriu. Tiež ma baví, keď niekto príde s požiadavkou na reprodukciu slávnych maliarskych diel.

Máš aj iné koníčky, prípadne ciele, ktoré by si chcel v budúcnosti dosiahnuť?

Mám nekonečno koníčkov!
Ale ani zďaleka nie dosť času na to, aby som sa stíhala venovať všetkému, čo chcem. Hrám na pár hudobných nástrojov, na výške som aktívne a celkom úspešne fotografovala, natáčala som krátke filme, hrala som v divadle, nedávno som začala tkať a tiež vypaľovať do dreva a kože a bola som na sochárskom kurze, a tak ako každé výtvarné odvetvie, aj toto ma bavilo a šlo mi to, ale keď má človek na život 4x4m, ktoré majú slúžiť ako obývačka, pracovňa, jedáleň a spálňa, ťažko sa mu do nich vtesná ešte aj ateliér. Pred rokom ma zase chytila fáza, keď ma bavilo navrhovať falošné prebaly kníh s kompletným popisom.

ANYWAY, AK TOTO ČÍTA NEJAKÝ ŠTEDRÝ MECENÁŠ UMENIA, ktorý by ma chcel podporiť, nebudem sa brániť. Ale hodil by sa aj manažér.

Mám ešte jedno veľké hobby, ktorému sa venujem aktívne od svojich šiestich rokov a je to zároveň moja najväčšia vášeň. Písanie. Písanie ma dokonca baví viac ako maľovanie, a to je aj môj najväčší životný cieľ – stať sa spisovateľom. Mám na mysli spisovateľa, ktorý píše niečo hodnotné, čo ľudia budú aj reálne čítať.

Obľúbený ilustrátor, film, spisovteľ a kniha:

Obľúbený ilustrátor: Albín Brunovský

Obľúbené filmy: Najradšej mám historicky ladené fantasy a zároveň som vovnútri nenapraviteľná romantička. Tieto podmienky najlepšie spĺňa romantická ruská fantasy rozprávka Dračia nevesta (On – drakon), čo je moja absolútna srdcovka. Ale nedám dopustiť ani na Rockyho (pre mňa filozoficko-romantická dráma, ktorá sa čisto náhodou točí okolo boxera), Matrix a Mr. Nobody (takisto kvôli filozofickým rovinám, nie kvôli akčným scénam).

Obľúbený spisovateľ/kniha: Tento priestor využijem na propagáciu najlepšieho spisovateľa na svete - MIKU WALTARIHO. Tvorba tohto fínskeho autora zahŕňa všetko od divadelných hier cez rozprávky až po detektívky. Mňa ale najviac oslovili jeho historické drámy a psychologické novely, ktoré sú ozajstným pôžitkom pre všetkých filozofov, a tak, ako sa dá od severskej literatúry čakať, sú nanajvýš depresívne a bezútešné. (To ma núti zamyslieť sa, čo sa mi na tom vlastne tak páči...) Ja vždy hovorím, keby Waltari napísal kuchársku knihu, čitatelia by ešte aj pri recepte na sviečkovú prežívali vnútornú katarziu.

A absolútnou perlou v jeho tvorbe je malá autobiografická novelka Čtyři západy slunce, ktorá je mojou osobnou Bibliou. Je to v podstate surreálna rozprávka pre dospelých, plná magických úkazov, filozofických úvah a... depresie.  Niečo ako Alica v krajine zázrakov, akurát tu namiesto Alice máme starnúceho spisovateľa s dušou večného dieťaťa.

„Ležel jsem a bděl, a ležel jsem zase v hluboké studni až na dně a vysoko, strašně vysoko létali zlatí ptáci, a věděl jsem, že je nikdy nemohu dostihnout. Neboť to byli ptáci mé mladosti, a teď jsem byl již sešlý a mé tělo bylo znavené a neuspokojené. Proto jsem ležel na dně studny a nemohl se odtud dostat, a něco ve mně trpce plakalo a velmi jsem si přál, aby můj pes byl tady u mne a bděl nad mým spánkem v nohou lůžka, nebo aby mně – třeba i cizí člověk – držel za ruku, abych mohl usnout. Ale cizí lidé se neradi drží za ruce, třebaže se často a ochotně líbají. Proto si myslím, že ruka řekne člověku daleko více než ústa, která jsou obzvláště lhostejná a snadno se pošpiní, snadněji než ruce.“

Ceny hennovania závisia od veľkosti a komplikovanosti vzoru. Klasický orientálny motív na ruku sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 10 - 18 €.
Cenník s množstvom vzorov na stiahnutie nájdete TU!
Heslo k súboru: hennasoleil

Samozrejme, nie je problém spraviť akýkoľvek iný obrázok, ktorý si zákazník prinesiete. Potom sa cena ráta podľa času maľovania, 1 h = 24 €. Pri veľkých motívoch nad 2 hodiny dávam vždy zľavu.

—Read This Next—

Alex Dawn


Kontakt: alexdawn.artwork@gmail.com Zameranie. Digital Art, Concept Art, Kresba, Grafika, Maľba Ahoj, mohla by si nám predstaviť svoje ilustračné začiatky a úspechy? Kreslila som už ako malé dieťa, takže od základnej školy som začala chodiť na výtvarný krúžok. ...
—Prečítaj si aj toto—

Dreadka


Kontakt: dreadka@gmail.com Zameranie: Čo sa výtvarných techník týka, mám široký záber. Rada ich striedam, kombinujem, hrám sa a experimentujem. Niektoré ilustrácie vytváram len na tablete, niekedy však rada využívam tradičné spôsoby maľby, kresby alebo grafiky. Medzi moje najmilšie ...