Jacob Chabot a iný hrdinovia (SK/EN)

Skullboy, Rozhovory, Komiksy, 2017, Jacob Chabot, Tsum-tsum, Ilustrator, SK/CZ

1. Ahoj Jacob, mohol by si mi priblížiť svoju tvorbu a objasniť záhadu záhad, ako si sa ku kresleniu vôbec dostal?

Ako ďaleko sa musím obzrieť dozadu?
Kreslím odkedy si pamätám, ale keď som mal takých 10 rokov, tak vyšli Ninja korytnačky a všetky noviny písali o tých dvoch chalanoch, ktorí ich vymysleli vo svojej obývačke. Táto skutočnosť mi pomohla uvedomiť si, že aj kreslenie komiksov dokáže človeka uživiť. Keď som bol na vysokej, tak som získal prax v Marveli a neskôr, keď som spravil štátnice, stalo sa mojim trvalým zamestnaním. Zhruba v tom čase som začal s výrobou fotokópií minikomiksu Skullboy, ktoré som potom predával na rôznych akciách. Vydavateľstvu Dark Horse sa zapáčili natoľko, že ich rozhodol vydať ako kolekciu. Zakrátko nato sa mi podarilo získať dostatok roboty na to, aby som ukončil prácu v Marveli a venoval sa naplno iba kresleniu.

2. Donedávna som ani nevedel o Tsum-Tsum hračkách. (Predsa len, aj ja som už trochu vyrástol). Mohol by si mi o ich mieste v Marvelovskom univerze niečo povedať?

Donedávna som tiež toho o Tsum Tsum veľa nevedel. Keď mi Marvel ponúkol nakresliť túto minisériu, dostal som iba náčrt. Čiže ja som musel prísť s nápadom, že Tsum Tsums bude grupa mysterióznych bytostí, ktoré dokážu napodobňovať veci, ktoré by im pomohli zaradiť sa. No a najlepšie, čo môžete napodobniť v Marvelovskom Univerze, sú predsa superhrdinovia! Takže keď Tsum Tsums priletia náhodne na Zem, privlastnia si formu svojich obľúbených superhrdinov a zo všetkých síl sa budú snažiť stať hrdinami.

3. Pohľad na tvoje ilustrácie prezrádza, že siahaš po známych značkách a detských motívoch, ako napríklad Tsum-Tsum a roztomilo vypadajúci hrdinovia z Marvelu, Hello Kitty, Spongebob, Simpsons, či Plants vs. Zombies. Prečo si si vybral túto kategóriu?

Ten fakt, že dorazia platby!
Ale samozrejme aj to, že tieto charaktery znamenajú veľmi veľa, pre množstvo ľudí na celom svete. Preto vždy, keď dostanem príležitosť s nimi pracovať, dám do toho všetko, aby sa držali svojho charakteru a aby som dodal kvalitný, neodfláknutý produkt.

4. Dúfam, že aj ty si zbožňoval hru Plants vs. Zombies. Ja keď som ju videl prvý krát, hneď som si ju vedel predstaviť ako komiks. Ako to bolo s tebou a komu fandíš (Plants or Zombies)?

Tu je jeden vtipný fakt:
V podstate ma požiadali pripraviť komiks Plants vs. Zombies roky pred tým, ako v Dark Horse vôbec vyšiel. Ten (kôň) by očividne nikam neušiel, ale bolo to po prvý krát, kedy som sa k danej hre aj dostal. Dokázal som si veľmi živo predstaviť, ako z toho urobiť komiks. Je tam veľa humoru, vtipných charakterov a priamy konflikt! Tiež sa mi zapáčil ten polo-čierny humor v pozadí. Garden Warfare bola prvá kniha, na ktorej som pracoval a vďaka ktorej som sa dosť ponoril aj do počítačovej hry (v rámci výskumu samozrejme!).
Pokiaľ by som si ale mohol vybrať stranu, tak by som si vybral Zombíkov. Niečo na tom ich hlúpom výraze ma vždy dostane do kolien.

5. Okrem spomínaných komiksov Plants vs. Zombies vyšla nedávno v českom vydavateľstve Computer Press aj Skullboy a Šialená Armáda (vol. 1). Aj to je jeden z dôvodov, prečo som sa ťa rozhodol osloviť. Skullboy ma totiž ihneď uchvátil tvojimi ilustráciami (a navyše mám rád všetko, čo má kosti). Tento komiks však v mnohom pripomína stripy typu Peanuts, Calvin and Hobbes, či Garfield. Odkiaľ ale pochádza skutočná inšpirácia?*

Veľmi rád počujem, čo hovoríš. Som rád, že Skullboy si dláždi svoju cestu po svete...
Skullboyova šialená armáda bola silne ovplyvnená animákmi, ako Dexterove Laboratórium alebo Powerpuff Girls.

Tie boli svojho času populárne a zdali sa mi zábavné, aj keď som bol už dospelý. Pokúsil som sa urobiť niečo podobné so Skullboyom a tak som v podstate vytvoril niečo na štýl Cartoon Network animákov v komiksovej podobe.

Navyše všetko pozostávalo z vecí, ktoré som kreslieval najradšej - lebky, opice a roboty. Ale samozrejme som bol ovplyvnený aj komiksami, ktoré som mal rád aj ako chlapec, či dospelý. Ku príkladu Calvin and Hobbes, Peanuts a možno aj Garfield! Keď som bol malý, patril som k obrovským fanúšikom Calvin and Hobbes. Vlastnil som veľkú zbierku stripov, ktoré som povystrihoval z novín.

6. Nemáš náhodou v pláne vytvoriť pozadie Skullboyovho príbehu aj v nejakej dlhšej knihe, alebo máš do budúcna pripravené niečo úplne iné?

Zo začiatku som nikoho nechcel zaťažovať s osobnou históriou Skullboya. Keď sa ma niekto opýtal na jeho pôvod, rád som zavtipkoval, že jeho rodičia boli v podstate obaja kostlivci. Lenže pár rokov dozadu, keď som pracoval s Dark Horse a s animačným štúdiom, musel som vymyslieť niekoľko vecí spojených s jeho pôvodom. Pokiaľ budem niekedy pracovať na ďalšej knihe, tak tie veci asi presuniem do príbehu! Zatiaľ je to ale všetko prísne tajné. Ešte predtým, ako sa dostanem späť k Skullboyovi, možno vyskúšam moje ďalšie nové projekty. Mám príliš málo hodín na ten počet nápadov v mojej hlave!

7. Klasická otázka o klasických postavách. Tvoja obľúbená postava z Tsum Tsum Univerza, z Marvelu, z Plants vs. Zombies, z Hello Kitty, Spongebob, zo Springfieldu a z The Mighty Skullboy Army?

Čo sa týka Tsum Tsums, mám veľmi rád deti Berta, Holly a Dunka, vďaka ktorým som predstavil Tsum Tsums v Marvelovskom Univerze. A z tých troch, musím povedať, že to bol Dunk. Je plný entuziazmu a má najlepšie hlášky.

Čo sa týka Plants vs. Zombies, tak je to určite Zomboss (aj keď počas hry rád využívam všetkých slávnych zombíkov). Vždy si predstavujem, ako ďaleko môžem zájsť so Zombossovými šialenými výrazmi.

Pri Hello Kitty to je Tracy the Raccoon. Spravil som z neho riadneho šibala.

Zo Spongeboba - asi Patrick. Rovnako ako so Zombossom, je to vždy veľmi zábavné ho kresliť a sledovať, aký hlúpy výraz mu dokážem vyrobiť.

U Simpsonovcov je to ťažšie, pretože majú plno úžasných charakterov. Rád by som bol povedal, že Homer, lenže keď sa ponorím hlbšie, tak je to asi riaditeľ Skinner. Tento charakter je veľmi rozsiahly a dokáže byť veľmi emocionálny, či neuveriteľne smiešny.

Pri Skullboyovej šialenej armáde sa ale neviem rozhodnúť! Všetci sú moji obľúbenci.
(Je to Šušnil Ralph).

8. Ešte jedna osobná otázka a už ti dám pokoj. Môžeš mi priblížiť tvoj osobný život (rodina, práca) a povedať, či je presne taký, ako si si ho vysníval, alebo máš vo svojom živote a tvorbe cieľ, ktorý by si chcel dosiahnuť?

Kreslenie komiksov je teraz mojou prácou na plný úväzok. Aj keď je to na jednej strane ťažká robota, zahŕňajúca dlhé hodiny s pár (ak vôbec nejakými) dňami voľna, je to presne to, čo robiť chcem. Ale nemyslím si, že sa môj sen už naplnil. Dúfam, že si ho splním v nejakom projekte, ktorý ešte len vymyslím.

Ďakujem, že si si našiel čas na milovníka filmov, kníh, komiksov a ilustrácií. V tvojom prípade mi bolo naozaj cťou.

Ja ďakujem za skvelé otázky. A znova, som nadšený, že Skullboy to dotiahol do Českej (aj Slovenskej) republiky. Ale čo ma teší ešte viac je, že sa ti páči.

ORIGINAL:

1. Hi Jacob, would you kindly tell me about your work, and shed some light on the greatest mystery of all: How did you become an illustrator?

How far back do I need to go? I've been drawing for as long as I can remember. Then, when I was 10, the Teenage Mutant Ninja Turtles came out and all the papers were writing stories about the two guys who made them up in their living room. That's when I realized that drawing comics was a thing you could do for a living. When I was in college, I got an internship at Marvel Comics that turned into a job when I graduated. Around that time I started making little photocopied Skullboy minicomics and selling them at shows. Dark Horse liked them enough to publish a collection. Soon after that, I was able to get enough work, that I could quit my Marvel job and draw full-time.

2. I've only recently found out about Tsum-Tsum toys. I guess I count as a grownup now :-) Could you tell me more about the role of Tsum-Tsum within the Marvel universe?

I also didn't know much about Tsum Tsums until a little while ago. When Marvel offered me the job to write the miniseries, they were a blank slate. So, I came up with the idea that the Tsum Tsums are a bunch of mysterious creatures that can mimic things that they like to help blend in. In the Marvel Universe, the best things to mimic are Superheroes!So, when the Tsum Tsums accidentally arrive on earth, they take the forms of their favorite heroes and do their best to actually be heroes themselves.

3. Many of your works rely on established characters and motives like Tsum-Tsum, cute heroes from Marvel, Hello Kitty, Spongebob, The Simpsons, or Plants vs. Zombies. What is so special about these characters to you?

The fact that the payments come through! But also, these characters mean a lot to a lot of people all over the world. When I get the opportunity to work on them, I do my best to stay true to the properties and deliver a quality product that's not just phoned in.

4. I've been a big fan of Plants vs. Zombies. When I saw the game for the first time, I thought it would make a great comic. How about you? Do you like the game, and if you were to pick a side, which would it be, Plants or Zombies?

Here's a fun fact. I was actually asked to pitch for a Plants Vs. Zombies comic years before the Dark Horse one came out. That one obviously didn't go anywhere, but that was the first time I was exposed to the game. I could definitely see how it could become a comic. It's full of fun, cartoony characters and the conflict is right there!Plus I liked the semi-dark comedy of the whole thing. Garden Warfare was the first book I worked on and I got pretty into the Garden Warfare game (for research of course!). If I absolutely had to pick a side, I'd choose Zombies. There's something about that dumb look on their faces that cracks me up.

5. Besides the aforement. ioned comic Plants vs. Zombies, the Czech publisher Computer Press recently published The Mighty Skullboy Army (vol. 1), which is one of the reasons that made me become interested in your work. The illustrations in Skullboy are amazing (and I also like pretty much anything with bones). The visual style made me think of the likes of Peanuts, Calvin and Hobbes, or Garfield. What are the roots of your inspiration?

It makes me so happy to hear you say that.
I'm glad Skullboy is making it's way across the globe. The Mighty Skullboy Army was heavily influenced by cartoons like Dexter's Lab and The Powerpuff Girls.

These were current at the time and I loved how they worked on a level that was entertaining to me as an adult. I was trying to do something similar with Skullboy and basically make a Cartoon Network type show in comic form.

Plus it consisted of a bunch of stuff I liked to draw - skulls, monkeys, and robots. But of course, it's also influenced by all the comics I loved when I was a kid, and also as an adult, like Calvin and Hobbes and Peanuts. Probably Garfield too!I was a huge fan of Calvin and Hobbes when I was a kid and had a big collection of the comics that I cut out of the newspapers

6. Do you plan to create a more extensive background to Skullboy's story, let's say in a longer book? Or is your next work going to be something totally different?

Initially, I wasn't going to bother with any backstory for Skullboy. When asked about his origins, I used to joke that his parents were just both skeletons. But, a few years ago I worked with Dark Horse and an animation studio to develop an animation pitch and I had to come up with a bunch of stuff involving his origin. If I ever do another book, that stuff will probably make it into the story! So, it's all top secret for now. And while I'll probably get back to Skullboy eventually, I might try something new for my next project. I only have so many hours in a day and a lot of ideas to explore!

7. A classic question: Who are your favourite characters among the Tsum-Tsum universe, Marvel, Plants vs. Zombies, Hello Kitty, Spongebob, Springfield, and The Mighty Skullboy Army?

For the Tsum Tsums - I really like the kids - Bert, Holly, and Dunk - who we created to help introduce the Tsum Tsums to the Marvel Universe. And out of the kids, I'd have to say Dunk. He's so enthusiastic and gets all the best lines.

For Plants vs. Zombies - It's definitely Zomboss (although I like to use the All-Star Zombie when playing Garden Warfare!). I'm constantly seeing how far I can push Zomboss's crazy expressions.

For Hello Kitty - It was Tracy the Raccoon. I made him so michievous!

Spongebob - Probably Patrick. As with Zomboss, he's one of the most fun to draw and see how dumb I can make him look.

The Simpsons - This is a tough one because there's so many great characters. I want to say Homer, but if I dig a little deeper, it might be Principal Skinner. There's a lot of range to his character and he can be real emotional or staunchly hilarious.

The Mighty Skullboy Army - I can't choose! They're all my favorite! (It's Booger Ralph.)

8. One last question: Could you tell me more about your personal life (like family, work), and whether it is what you've always dreamed of, or is there a specific goal that you'd like to achieve in your life or in your work?

Drawing comics is my full-time job now. While it is a lot of hard work, often involving long hours with few - if any - days off, it is still exactly what I want to be doing. I don't think I've totally accomplished the dream yet. Hopefully it's on a project I've yet to even come up with!

Thanks for your time. I've been a huge fan of films, books, comics, and illustration for a while now, and having interviewed you has truly been an honour.

Thanks for the great questions! Again, I'm thrilled that Skullboy has made it to the Czech (and Slovak) Republic and I'm even more thrilled to hear you like it.

—Read This Next—

Skullboy a šílená armáda 1.


Vydavateľstvo: Computer Press Autor/Ilustrátor: Jacob Chabot Žáner: komiks, humor, študentská satira, dobrodružný, akčný, sci-fi Rok vydania: 2017 Počet strán: 104 Jazyk: český Malý kostlivec Skullboy je geniálny biznismen a vrchný veliteľ šialenej armády, ktorú tvorí egoistický robot (Jednotka 1) ...
—Prečítaj si aj toto—

Pomimo (no.4)


Zostavil: Dávid Marcin Grafická úprava: Zuzana Uhálova Autor/Ilustrátor: Adela Režná (Posledná šou), Eva Mária Ondová (Vlkolak), Katarína Dudášová (Na dedine), Lukáš Freytag (The Mystery Tour II), Lukáš Komárek (Pán Gawain – Zelený rytíř), Martin Schwarz (Mojžiš), Miriam Kulacsová (Slavomír Janotka ...