Kapitán Bombarďák

Kapitán Bombarďák, superhrdinský, pre deti, humor, rozrávka, Fragment, Albatrosmedia, SK, film, Dav Pilkey, 2018, Recenzie, Kapitán Bombarďák a útok hovoriacich záchodov

 • Vydavateľstvo: Fragment
 • Autor/Ilustrátor: Dav Pilkey
 • Žáner: superhrdinská rozprávka, humor, akčná
 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 128
 • Jazyk: slovenský

George Baerdom a Harold Hutchinsom sú dvojica nerozlučných kamarátov, ktorí navštevujú štvrtý ročník základnej školy Jeroma Horwitza. Vďaka svojim nezbedným povahám a výstrelkom však už dlhšie ležia v žalúdku riaditeľa Kruppa. Po škole a cez víkendy sa títo dvaja nezbedníci stretávajú v Georgeovom domčeku na strome a vymýšľajú a kreslia tie najpodivnejšie komiksy, pričom najväčšiu popularitu si medzi nimi drží práve Kapitán Bombarďák. Stačí však, aby pán Krupp získal dôkaz o ich nevydarenom žartíku a nastáva problém. Nápad, ako pomocou hypnotického prsteňa ukoristiť dôkazový materiál z rúk zákerného riaditeľa, sa Georgeovi a Haroldovi vymyká z rúk a pán Krupp sa pomocou hypnózy mení na odvážneho kapitána Bombarďáka.

Tučnučký hrdina v červenom plášti a v bielych bombarďákoch razom obráti Georgeov a Haroldov pokojný život na katastrofu. Na detských ako aj na nenáročných dospelých (duchom mladých) čitateľov čaká bláznivé dobrodružstvo v nezvyčajnom prevedení a s ešte nezvyčajnejším zloduchom doktorom Plienkom, ktoré sa vám svojim prďáckym a nevtieravým humorom zareže do hlavy ako spodky. Túto knihu budete skrátka milovať, alebo ste na ňu už jednoducho pristarí.

Klady:

 • Pevná väzba, prijateľný formát a dobre zvolené fonty.

 • Ilustrácie Dav Pilkeyho krásne dopĺňajú text.

 • V rámci interaktívnej zábavy možno nájsť v knihe pohyblivé obrázky (aj s návodom), niekoľko komiksových sekvencií a iných nápaditostí.

 • V slovenskom preklade ľahko stráviteľné a nenáročné čítanie.

 • Svieži humor a pozitívny nádych si kniha udržuje od začiatku až do konca.

 • Pomerne originálne z pohľadu príbehu a jeho spracovania.

Zápory:

 • V závere skĺzava príbeh k ešte väčším absurditám, čo vzhľadom na zrýchlené a nevyvážené tempo príbehu pôsobí až príliš urýchlene.

 • Prílišná detskosť.

Kapitán Bombarďák a útok hovoriacich záchodov (2.)

 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 144

Druhé dobrodružstvo nezbedného Georga, Harolda a ich kruto-prísneho riaditeľa Kruppu, meniaceho sa v nebojácneho kapitána Bombarďáka vás do príbehu doslova spláchne. Dvojici poškolákov totiž skríži cestu geniálny triedny šprt Malvin so svojim FAMBU 2000 (Fotoatomický Multirealizačný Brtutotriplutonický ultraoživovač), prístrojom schopným oživovať obrázky a ktorý má najväčšie predpoklady stať sa pýchou blížiaceho sa zjazdu vynálezcov na základnej škole Jeroma Horwitza.

Na scéne je i nový superhrdinský komiks z dielne Georga Bearda a Herolda Hutchinsa s názvom Kapitán Bombarďák a útok hovoriacich záchodov. A keďže existuje len jeden kus a dostať sa v škole ku kopírke je momentálne problém, príde aj na spomínané FAMBU 2000 a z komiksu stáva sa kniha plná hladných hovoriacich záchodov, na ktoré je prikrátky dokonca aj sám riaditeľ, či Bombarďákova „nepodceniteľná“ sila spodnej bielizne.
Z Malvinovho vynálezu napokon vylezie aj TT 2000 (Turbo Toaleta), ktorej sa do cesty okrem kapitána Bombarďáka postaví i Robozvonomátor. Po tomto dobrodružstve vám už bude určite jasné, že fantázia Dave Pilkeyho nepozná hranice a ak aj áno, dokáže si s nimi poradiť veľmi zábavným spôsobom.

Klady:

 • Ani druhá kniha nezaostáva s kladmi, ktoré sú uvádzané pri tej prvej. Pevne verím, že vypisovať znovu ich sem netreba.

 • Vďaka rozrastajúcemu okruhu bizarných postavičiek a záchodov je po dejovej stránke tento diel bohatší a bláznivejší.

Zápory:

 • Prirýchle tempo príbehu a typická dvojkovitosť, pri ktorej je všetkého viac a uberá na uveriteľnosti i tam, kde by nemusela, takže pôsobí ešte o čosi detskejšie.

 • Odhliadnuc od problémov spôsobených vynálezom FAMBU 2000 si prvá kniha s tou druhou (a naopak),po dejovej stránke dosť podobné.

 • Kapitán Bombarďák tu nepôsobí nezničiteľne a príbeh ho stavia do úzadia, štafetu skutočných hrdinov po ňom preberajú Georg s Heroldom.

Zaujímavosti:

V rámci zberateľskej kolekcie vyšlo prvé dobrodružstvo spolu s hudobným CD.

Dobrodružstvá kapitána Bombarďáka sa objavili i v špeciálnej elektronickej podobe formou interaktívnej aplikácie.

 • Do našich končín zatiaľ zavítala iba séria o Bombarďákovi (zatiaľ 6 dielov) a o robotovi Ricky Ricottovi (zatiaľ 5 dielov).

 • Kapitán Bombarďák sa v roku 2017 konečne dočkal celovečerného animovaného filmu Captain Underpants: The First Epic Movie. Hlavným hrdinom prepožičali hlasy herci ako Ed Helms (kapitán Bombarďák/pán Krupp), Kevin Heart (George Beardom) a Thomas Middleditch (Harold Hutchinsom). Filmový kapitán sa od svojej predlohy líši najmä tým, že čerpá z viacerých dobrodružstiev tejto knižnej série a za prvého záporáka nemá doktora Plienku, ale profesora Prdolína so svojim zmenšovačom. Vo filme sa navyše objavuje aj vtieravý šprt Melvin.

Odhliadnuc od ďalších drobných odlišností sa však jedná o pomerne verné spracovanie dobrodružstiev kapitána Bombarďáka, ktoré možno len vrelo doporučiť.

13 Júla sa s predlohou popasoval aj Netflix, ktorý v spomínanom dátume uviedol celú osemdielnu kreslenú mini-sériu The Epic Tales of Captain Underpants.

Kúpiť:

—Read This Next—

H.G.W. - Vynálezci zázraků


Vydavateľstvo: PLUS Autor: Herbert George Wells Žáner: vedeckofantastické sci-fi, dobrodružný, dráma, horor, humor Rok vydania: 2018 Počet strán: 384 Jazyk: český Rozsiahla poviedková zbierka jedného z najväčších priekopníkov vedecko-fantastickej literatúry 19. storočia, predstavujúca čitateľom 33 poviedok, rozdelených do dvoch častí ...
—Prečítaj si aj toto—

TAJEMNÝ POUTNÍK a další příběhy


Vydavateľstvo: Comics Centrum Ilustrátor: Ben Stendbeck Námet: Mike Mignola, Christopher Golden Žáner: komiks, horor, dobrodružný, mystery, drama, thriller Rok vydania: 2018 Počet strán: 160 Jazyk: český Tretia kniha prevedie čitateľov nie jedným, ale rovno šiestimi príbehmi z neľútostnej kapitoly dejín, ...