Komiksový Náčrtník

Petr Kopl, Komiksový náčrtník, Recenzie, Zoner Press, Cartooning, Komiks, 2018

 • Vydavateľstvo: Zoner Press
 • Autor/Ilustrátor: Petr Kopl
 • Žáner: odborná literatúra, učebnica komiksu
 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 160
 • Jazyk: český

Táto „učebnica“ by mala už podľa anotácie patriť k povinnej výbave každého začínajúceho ilustrátora, ktorý sa strmhlav chystá vrhnúť na dráhu komiksu. Jeden z najznámejších (súčasných) českých tvorcov vás totiž vo svojom náčrtníku oboznámi so skúsenosťami a radami, ktoré nadobudol počas dlhodobej praxe. Nejedná sa o publikáciu ktorá vás naučí kresliť, pretože ráta so základnými znalosťami všetkých tých, ktorí po knihe siahnu. Petr Kopl si vďaka zadaniam preverí nielen čitateľove znalosti, ale hlavne zručnosti, ktoré sa na ilustrátora postupne nabalia počas jednotlivých kapitol. Tie pozostávajú z troch základných častí, ktoré sú nabité tými najzásadnejšími informáciami. Prvá časť Cartooning (str.) sa venuje autorovmu obľúbenému štýlu, druhá Characted design (str.) tvorbe postáv a tá tretia s príznačným názvom Komiks (str.) všetkému ostatnému, od bublín a okienok, cez scenár až po samotné vydávanie. Petr Kopl poňal navyše svoj náčrtník originálnym a čo najzrozumiteľnejším a najvizuálnejším spôsobom. Dôkazom toho je hneď úvodná ukážka z komiksu Robin a ostrov Archetyp, ktorá autorovi poslúžila ako odrazový mostík k poznaniu, o ktoré sa s vami rád podelí.

Aby toho náhodou nebolo málo, autor čitateľom sľubuje, že po prečítaní Komiksového náčrtníka sa budete na komiksy pozerať trochu inak. Tvrdenie je to síce trúfalé, no z vlastnej skúsenosti musím povedať, že sa nejedná o prázdne slová ale o výsledok, ku ktorému sa dopracuje každý pozorný čitateľ. Takže pokiaľ to myslíte s kreslením komiksov vážne, neváhajte ani chvíľu, pretože podobné knihy sa v našich končinách vyskytujú len zriedka.

Klady:

 • Vhodný formát s vynímajúcou sa obálkou.
 • Rady a nápady sú vysvetlené, prípadne opatrené príkladnými ilustráciami.
 • Grafická štylizácia textu a obrázkov.
 • Vzhľadom na rozsah strán zahŕňa Komiksový náčrtník široké spektrum týkajúce sa tvorby komiksov.
 • Hravé, poučné, originálne poňaté.
 • Množstvo ilustrácií Petra Kopla.
 • V textoch sa poukazuje aj na svetovú komiksovú scénu.

Zápory:

 • Prázdne stránky v náčrtníku majú síce svoje opodstatnenie v riešení daných úloh, avšak komu by sa chcelo poškvrniť takú ojedinelú knihu.
 • Kapitoly zahrňujúce tvorbu charakterov na základe ukážkového komiksu Robin a ostrov Archetyp by sa dali podať aj oveľa šetrnejším spôsobom.
 • Málo narážok na komiksy Petra Kopla. Najviac priestoru dostáva doposiaľ nepublikovaný Robin, potom Morgava a Morgane + Brok. Ostatné svety podáva autor fanúšikom v zanedbateľnom množstve. Na Dechberoucí zázrak budete čakať márne.
 • Vzhľadom na to, že náčrtník počíta s ilustračne zdatnými čitateľmi, pôsobia poniektoré inštrukcie a rady ako z učebnice pre začiatočníkov.

Zaujímavosť:

 • Okrem textu čaká čitateľov 66 úloh, 58 prázdnych listov na ich splnenie, 5 listov pripravených na použitie a množstvo ďalších zaujímavostí, vďaka ktorým nadobudnú nové znalosti. Ako si so zadaniami poradil autor, si môžete pozrieť po kliknutí na ikonu Koplovho oka, ktoré už roky symbolizuje jeho tvorbu.

 • Kniha bola pokrstená v pražskej predajni Comics Point 24.03.2018 za účasti autora, vydavateľstva Zoner Press a komiksu blízkych autorov, z ktorých sa stali (okrem testovacích subjektov) aj kmotrovia Komiksového náčrtníka. Krstným otcom sa stal Jaroslav Němeček, komiksová legenda zo Štyřlístku. Nie je však vylúčené, že sa dočkáme aj pokračovania tejto jedinečnej knihy.

 • Petr Kopl sa dostal do povedomia čitateľov hlavne komiksovou sériou Victoria Regina, Dechberoucí zázrak (BLESK v spolupráci s Peter Mcek) ako aj komiksovými stripmi Štěky Broka špindíry a miniséria (pre Štyřlístek) Morgavsa a Morgana. Do komiksu previedol aj diela svetovej literatúry Tři mušketíři a Král Artuš, nevynímajúc už spomínanú sériu Victoria Regina, ktorá mimo iného postupne vychádza aj v Anglicku a v Španielsku. Na knižnom trhu sa dostala jeho tvorba do povedomia najmä vďaka ilustráciám knižnej série Kouzelný Atlas cestování časem (autorka Veronika Válková) a kníh Elvíra strašidlo z kontejneru (autorka Lucie Paulová), či Pán Moří (autor Ondřej Neff). V počiatočnom štádiu svojej tvorby, keď Petr Kopl ešte používal akvarely namiesto tabletu, podarilo sa odcestovať jeho ilustráciám až do USA prostredníctvom dvojjazyčnej knihy (CZ/ENG) The Black Goat with the golden horns od autora Roberta Wortocka. Kniha vyšla v súkromnom a skromnom náklade a autor Komiksového náčrtníku ju považuje za prapočiatok svojej tvorby.

...tak vidíte, každý nejako začína!

 • Dnes má za už za sebou Petr Kopl množstvo spoluprác s rôznymi vydavateľstvami a organizáciami. Skúsenosti, o ktoré sa vo svojej najnovšej publikácii podelil s čitateľmi, tak vychádzajú z nespočetného množstva titulov, pri ktorých figuroval ako knižný ilustrátor, komiksový tvorca, ale aj hlavný iniciátor.

Dovoľte mi krátku ukážku ukážku pokroku v praxi:

Kúpiť:

—Read This Next—

Pán Osud


Piatok 22. marca, provizórne ihrisko pred IX. základnou školou 14:27 Na triednej učiteľke i vychovávateľke v jednom, šarmantnej a usmievavej slečne Brodnianskej sa začínajú prejavovať prvé známky nudy. Spolu s ňou sa na lavičke nudí aj rokmi ošľahaná a ...
—Prečítaj si aj toto—

Mystériá Blake Croucha (SK/EN)


1. Ahoj Blake! Tvoja trilógia Wayward Pines je dôkazom toho, že patríš k fanúšikom Aktov X a Mestečka Twin Peaks, rovnako ako ja, preto by ma ako prvé zaujímalo, čo hovoríš na ich televízne návraty? Som obrovským fanúšikom oboch seriálov. ...