Život (LIFE)

Filmy, Recenzie, sci-fi, horor, 2017, Reynolds, Gyllenhaal, vesmír

(LIFE)

  • Scenár: Rhett Reese, Paul Wernick
  • Réžia: Daniel Espinosa
  • Zodpovedná krajinka: USA
  • Trvanlivosť: 104
  • Ročník: 2017

Trailery niektorých filmov ako i plagáty či názvy sú občas naozaj zavádzajúce. Typickým príkladom je Život sám, pretože svojou „veľkoleposťou“ dych síce nevyrazí, no fanúšika pôvodného Votrelca iste poteší. Táto space opera sa totiž ponáša Votrelca oveľa viac, než jej predchodca Prometheus od velikána Riddlyho Scotta (a to už je čo pvedať).

Život od švédskeho režiséra Daniela Espinosa kolíše medzi vedecko-fantastickou sférou a klasickou vesmírnou vyvražďovačkou. Herecké výkony sú na tom i napriek hviezdnemu obsadeniu podobne. Jake Gyllenhaal prepožičiava svojej postave maniére Donnieho Darka a jeho herecký kolega Ryan Reynolds opäť hláškuje ako Deadpool (žeby kvôli rovnakým scenáristom?).

Život si našťastie razí cestu k nenáročným divákom svižne a slizká chápadlovitá potvorka likvidujúca členov medzinárodnej vesmírnej stanice je svojim spôsobom sympaťák. Síce krvilačný, nepredvídateľný, avšak stále pripravený ohúriť svojou inteligenciou. Dej je viac-menej priamočiary a predvídateľný. Najprv si prežijete radosti z novoobjavenej životnej formy dokazujúcej existenciu života na Marse, ktorá postupne rozkvitá a dokonca dostáva meno Celvin.

Druhá fáza buduje napätie a atmosféru, pretože fyzicky zdatná chobotnička ukazuje, že má dosť inteligencie na to, aby sa vybrala z karantény na vesmírnu poľovačku, ktorá prináša v celku originálne spôsoby lovu. Posledná časť tohto Života predstavuje už len boj o holý život. Členovia posádky postupne umierajú a vyhliadky do budúcnosti začínajú byť čím ďalej mizivejšie a začína ísť len o to, ako zabrániť globálnej katastrofe, ktorá by mohla nastať, keby sa náhodou Celvin rozhodol navštíviť našu Zem.

Stopáž Života je primeraná, nie zbytočne dlhá, takže film nudí len občas a keď už, tak popritom aspoň pracuje s atmosférou, vďaka ktorej si z kina odnesiete prijemné zimomriavky.
Tento horor však nie je iba klišovitá vykrádačka a prináša i niekoľko zaujímavých prvkov. Jedným z nich je napríklad výskumník Hugh ktorý si stav bez tiaže užíva hlavne preto, lebo za normálnych okolností je jeho telo pripútané k invalidnému vozíku. Čo sa týka Ariyona Bakera, jeho postavu možno radiť k tým najvýraznejším.
Čo sa týka hororového klišé, dovolím si tvrdiť, že nie je až také do očí bijúce, ako by sa pri podobných filmoch dalo čakať. Čo som naopak nečakal, je úvodná scéna s chytaním poletujúcej družice. Tá scéna pôsobí natoľko prehnane (ale ťažko niečo také vyvrátim, keďže som ešte nebol v kozme), že ihneď vám bude jasné, s akou vážnosťou sa k filmu pristupovalo.

Popri filmoch ako Sunshine (2007), Gravitácia (2013), či dnes už kultovom Interstellare (2014) sa Život (2017) stratí, podobne ako aj film Pasažieri (2016) ho možno považovať za veľmi pozerateľnú jednorazovku. Tentoraz to však nebude žiadna vesmírna romantika, ale komorný, klaustrofobický thriller s prvkami hororu.
A čo dodať na záver? - asi iba toľko, že určite poteší každého fanúšika „dobrých“ koncov...

  • V hlavných úlohách šesťčlenná posádka v zložení:

Jake Gyllenhaal (David Jordan)
Rebecca Ferguson (Miranda North)
Bakare (Hugh Derry)
Hiroyuki Sanada (Sho Murakami)
Ryan Reynolds (Rory Adams)
Olga Dihovichnaya (Ekaterina Golovkina)

KÚPIŤ:

—Prečítaj si aj toto—

Mimikry


Špekáčiky spečené, tie dobré mám už zjedené. Vánok príjemný, z dymu smrad, šumí lístie, vonia mach. V intervaloch húka sova, prekrížená moja noha. Praská drievko v pahrebe, v noci je tu nádherne. Ruky obe pod hlavou, mierim k hviezdam pohľadom. ...