Mainstream

thriller, horor, dráma, mystery, scifi, Mainstream, Miroslav Pech, Carcosa, psychologický, Recenzie, 2018, CZ

 • Vydavateľstvo: Carcosa
 • Autor/Ilustrátor: Miroslav Pech
 • Žáner: thriller, psyhogický, dráma, horor, mystery, scifi
 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 256
 • Jazyk: český

Na kosť chladný MAINSTREAM má v tejto knihe zastúpenie čoby sonda do minulosti navonok šťastného manželského páru, ktorý si užíva radosti a strasti s výchovou dvojmesačnej Sárky. Prvá časť (Poníženie muža) sa upriamuje na myšlienkové pochody a pohľady Mateja, pociťujúceho vytrácajúcu sa harmóniu z kedysi "idylického" vzťahu. Dostáva sa totiž k znepokojivým *tajomstvám, ktoré pred ním skrýva vlastná manželka a podobne deprimovaný, avšak psychicky vyrovnanejší Štěpán. Druhá časť (Dívka s číslem 147) sa naopak zameriava na perverznú minulosť Matejovej manželky Kláry a rodinný výlet na odľahlú chatu. Mrazivý príbeh vrcholí s blížiacimi sa vianočnými sviatkami, pravdami skrytými v hlbokej minulosti a realizáciou impulzívnych pocitov, ktoré už nejeden krát napáchali toľko škôd...

K nervy drásajúcemu, stupňujúcemu thrilleru MAINSTREAM je v knihe zaradených i ďalších 6 poviedok, ktoré rovnako vynikajú svojou kontroverznosťou, nevšednosťou, psychológiou, ako i v otázkach a náznakoch odpovedí.

V mierne scifi ladenej poviedke Věc ukrytá mezi stříbřitými vlákny sa Renata s priateľom dobrovoľne podrobia vedeckému výskumu doktora Högera a na vlastnej koži zistia, že nielen láska, ale aj genetika dokáže divy. Premena ktorá ich čaká bude žiaľ nevyhnutná, nechcená a krutá.

V „mojej“ obľúbenej poviedke Mašina vás autor oboznámi s Luckiným úpadkom a chorobným obžerstvom. Proces bude krátky, no jeho výsledok a cesta k nemu bude stáť za to.

Sľúbená atmosféra knihy zasiahne čitateľa až v bábkarskej poviedke Verunka. Ústrednou postavou bude síce slobodná matka, ktorá si odcudzenie od dcéry a vnuka žijúcich v zahraničí začne kompenzovať nájdenou bábkou. Prekliata Verunka sa však rozhodne svoju novú majiteľku pohltiť, rovnako ako to už urobila aj predtým. Premena zaznamenaná v tejto poviedke tentoraz neprinesie až toľko nevšedných a „príjemných“ pocitov znechutenia ako tie predošlé, avšak naservíruje čitateľom konečne čistokrvný horor.

Príbeh neobyčajnej Demolice je k prekvapeniu zasadený do sveta s ožívajúcimi domami a spomedzi ostatných poviedok vyčnieva svojou absurdnosťou, navyše podanou v svižnom a zaujímavom čierno-humornom rytme.

Na podobnej vlne tragikomédie sa nesie o niečo odvážnejší post-apokalyptický thriller Pedro Álvarez. Celebrita. Predstavujúci čitateľom kedysi úspešného živého (plastickými operáciami a chirurgickými zásahmi spraveného) Kena, dnes už rozpadajúcu sa umierajúcu trosku zasnenú v minulosti, navyše vo svete, v ktorom sa z ľudí stávajú neľútostní „dravci“.

Širokú škálu rozporuplných pocitov zo sebou prináša aj poviedka Více životú situovaná do príbytku, v ktorom sa psychicky zlomený muž vyrovnáva pomocou schizofrénnych sklonov so stratou manželky a syna. Táto degeneratívna a uzatvárajúca poviedka je pritom jednou z najkontroverznejších, citovo najintenzívnejších, no zároveň najnenápadnejších v knihe.

Klady:

 • Vďaka grafickej úprave (vrátane fontov) je kniha veľmi prehľadná*.

 • Vhodne zvolený formát a väzba.

 • Kniha sa vďaka autorovmu štýlu číta veľmi ľahko a rýchlo.

 • Atmosferické, znepokojivé, svojsky napísané a hlavne zapamätateľné príbehy, k čítaniu ktorých sa pokojne vrátiť.

 • Ukážky hororových kníh, ktoré pomerne mladé vydavateľstvo Carcosa vydalo, pôsobia v závere knihy nenútene a tak rovnako ako krátke info o autorovi nepôsobia zbytočne, ale ako príjemný bonus.

Zápory:

 • Hlavná časť MAINSTREAM by sa pokojne zmestila do kratšieho poviedkového útvaru. Viacerým poviedkam z tejto knihy totiž rovnako nechýba atmosféra, avšak sú kratšie a po dejovej stránke sú dokonca o niečo originálnejšie a bohatšie než štartovný Mainstream.

 • Niektoré poviedky pôsobia neukončene a vysvetliť si ich musíte sami.

 • Věc ukrytá mezi stříbřitými vlákny a Demolice sú poviedky, ktoré síce nie sú zlé, no vzhľadom na použité scifi prvky neladia s celkovým kontextom knihy, kým napríklad poviedku Pedro Álvarez. Celebrita. možno považovať i napriek post-apo prvkom za výnimku.

Zaujímavosť:

 • MAINSTREAM od ostrieľaného českého autora Miroslava Pecha z „novovzniknutého“ českého vydavateľstva Carcosa vyšiel pôvodne v Poľsku, avšak šestica poviedok sa v poľskom jazyku vôbec neobjavila. O autorovi a MAINSTREAM-e samotnom sa dočítate v exkluzívnom rozhovore po kliknutí na nasledujúce GIFko.

Kúpiť:

—Read This Next—

TAJEMNÝ POUTNÍK a další příběhy


Vydavateľstvo: Comics Centrum Ilustrátor: Ben Stendbeck Námet: Mike Mignola, Christopher Golden Žáner: komiks, horor, dobrodružný, mystery, drama, thriller Rok vydania: 2018 Počet strán: 160 Jazyk: český Tretia kniha prevedie čitateľov nie jedným, ale rovno šiestimi príbehmi z neľútostnej kapitoly dejín, ...
—Prečítaj si aj toto—

Rodinný Mainstreamový rozhovor


1. Ahoj Mirko. Nože, priblížil by si nám v skratke svoje spisovateľské začiatky? Není to nic nového pod sluncem. Něco jsem zkoušel už jako dítě, pak v pubertě... Jak já říkám "na vážno" jsem začal psát asi ve čtyřiadvaceti, ale ...