Na Dušičky zomrieš

Mark E. Pocha, Hydra, Krajina kanibalov, Cuco, horor, mystery, thriller, 2018, Recenzie, Na Dušičky zomrieš, Epocha hororu

Vydavateľstvo: Hydra
Autor: Mark E. Pocha
Žáner: thriller, horor, mystery, slasher Rok vydania: 2018
Počet strán: 224
Jazyk: slovenský

Tretí krvák z brakovej dielničky Marka E. Pochu (Krajina kanibalov, Kontakt), tváriaci sa ako Young Adult Horror skladá tentoraz poklonu hlavne Jasonovi Voorheesovi, Michaelovi Myersovi a ďalším podobným filmovým monštrám. Medzi tínedžerské problémy nerozlučných priateliek Ozzy a Lou sa však nepostaví len nový fešák Adam, ale blížiace sa staré zlo v podobe vraždiaceho psychopata Augustína Angsta. Kliatba, ktorá posadla Angstovu dušu a po brutálnom incidente spred sedemnástich rokov ho uväznila v psychiatrickej liečebni, sa opäť prebúdza a jej cieľom nebude nikto iný než Lou. Minulosť ktorú postupne autor odkrýva, má totiž čo - to do činenia s pokrvným putom a pohanským sviatkom Samhain známym predovšetkým ako Dušičky.

Čítanie je to napínavé, našťastie nie na zvracanie, ako mnohokrát pri svojich dielach uvádza autor. Záver neprekvapí, no na rozdiel od predchádzajúcich kníh je svojim zvráteným spôsobom priam epický. Autor tzv. „Mark E.-tingu“ sľubuje prepracovanú psychológiu postáv a krvák s maskovaným maniakom v hlavnej úlohe, čo svojim spôsobom konečne dokáže aj splniť. Ako už býva u Marka E. Pochu zvykom, príbeh je predvídateľný, priamočiary a rozťahaný ako guma na trenkách, takže by sa dal natlačiť (aj s vôľou) do pár stránkovej poviedky. Tým by žiaľ stratil to svoje čaro, ktoré spočíva v autorových opisoch a popkultúrnych odkazoch. Stúpajúca kvalita je po textovej stránke poznateľná už po prvých kapitolách a román Na Dušičky zomrieš sa číta doslova sám, bez toho aby nudil. Pár zbytočných odbočiek a príležitostí na nevyužitý masaker by sa síce našlo, no autor vám aj tak naservíruje takmer všetky žánrové klišé. Za mňa sa jedná zatiaľ o najlepšie napísanú knihu z trilógie známej aj ako Epocha hororu. Či vás kniha osloví alebo nie, závisí hlavne na vašich obľúbených filmových hororoch, no pokiaľ medzi ne patrí séria Piatok 13., určite nebudete sklamaní.

Klady:

 • Zaujímavá obálka od Martina „Cuca“ Luciaka vo formáte, na ktorý si už epochálni čitatelia zvykli.

 • Opisy vrátane atmosféry a psychológii postáv sú opäť na vysokej úrovni.

 • Zvukomalebné vsuvky znejú v niektorých pasážach doslova v ušiach.

 • Dejové linky a flashbacky pôsobia rovnako vyvážene ako kombinácie klišé, čierneho humoru a popkultúrnych odkazov.

 • Mystifikácie, hlavne tie v prípade fiktívnej knihy Vrah od vedľa, či bonusová vystrihnutá scéna dodávajú knihe tretí rozmer.

- Vzhľadom na autorove predchádzajúce krváky možno hromadnú vyvražďovačku v závere považovať za pomerne „slušné“ vyvrcholenie.

 • Pokiaľ sa vám páčili predchádzajúce dve knihy vedzte, že titul Na Dušičky zomrieš za nimi vôbec nezaostáva, ale napreduje.

Zápory:

 • Poviedky Vládca mŕtvych (Lenona Štiblariková) a Zvedení pomstou (Katarína Soyka) pôsobia v rámci Dušičiek minimálne tak zbytočne ako vystrihnutá bonusová scéna.

 • Neoriginálny príbeh bez väčšieho nápadu a pointy.

 • Niektoré vykonštruované scény nevyužívajú svoj potenciál.

Zaujímavosť:

 • V knihe sa opäť objavujú narážky na autorove predošlé tituly. Rovnako tak ako predtým v Kontakte a Krajine kanibalov sa nechal autor inšpirovať existujúcimi postavami, pričom jedna z nich, ktorú on sám považuje za svoju najväčšiu múzu (Lucia Ozaniaková), to dotiahla až na obálku knihy.

 • Na Dušičky zomrieš sa krstilo 24.3.2018 v DK RUŽINOV (Bratislava) v rámci AnimeSHOW v prítomnosti vydavateľky Kataríny Soyky z Hydry, autora a mládežníkov, ktorými sa nechal inšpirovať natoľko, aby ich zakomponoval do svojej knihy.

...a krstilo sa bozkom múzy.

 • V rámci už povestného Mark E.-tingu vzniklo niekoľko propagačných fotiek. Na samotnom pózovaní sa podieľal autor, jeho múza, jeden z jeho „maskovaných“ kamarátov a fotograf známy v knižnej sfére ako Optoš Loptoš. Fotilo sa v priestoroch kníhkupectva Preskoly.sk a Mark E.-ting opäť účelovo pohltil celý Facebook ako aj autorove stránky.

 • Najnovší počin Marka E. Pochu má pracovný názov Dom 409. Podľa autorových slov má ísť o duchárinu, ktorú tohto roku pre zmenu nevydá vydavateľstvo Hydra, ale nemenej fantastické vydavateľstvo Artis Omnis.

Kúpiť:

—Read This Next—

Život a doba Skrblíka McKváka


Vydavateľstvo: EGMONT Autor: Don Rosa Žáner: dobrodružný, humor, akčný, rozprávka, Disney Rok vydania: 2018 Počet strán: 264 Jazyk: český (Life and Times of Scrooge McDuck) Najočakávanejšia a najkáčerovatejšia klasika z dielne Dona Rosu odkrýva záhadnú minulosť najbohatšieho káčera v Káčerove. ...
—Prečítaj si aj toto—

Čarovné kolieska


Vydavateľstvo: B4Upublishing Autor: Pavla Hanáčková Ilustrátor: Julie Cossette Žáner: pre deti (3+), náučná Rok vydania: 2018 Počet strán: 12 Jazyk: slovenský Tvary a farbičky sú v živote dieťaťa dôležité vecičky. No a práve farbami a tvarmi sa zaoberajú aj nedávno ...