O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch

Albatrosmedia, Kniha, Poviedky, drama, film, Recenzie, 2018, SK, Tom Hanks, O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch, Uncommon Type: Some Stories, Lindeni, rodinná

  • Vydavateľstvo: Lindeni
  • Autor: Tom Hanks
  • Žáner: poviedky, dráma, próza, rodinné, scifi
  • Rok vydania: 2018
  • Počet strán: 408
  • Jazyk: slovenský

Debutová antológia ostrieľaného herca a režiséra Toma Hanksa je napísaná veľmi inteligentným a pútavým jazykom. Poviedky v tejto knihe spája autorova skrytá vášeň. Stali sa ňou písacie stroje. Vyskytujú sa v každej poviedke, niekedy iba okrajovo, inokedy sa dokonca stávajú hlavným centrom diania. Kniha ako celok je zostavená s rozumom a kompozícia ktorá sa čitateľom ponúka, funguje na výbornú a poviedky ktoré v nej nájdete, vypadajú asi takto :

  • Tri vyčerpávajúce týždne rozprávajú o vzťahu hlavného hrdinu s hyperaktívnou kamarátkou Annou. Táto komická poviedka je podávaná čitateľom formou dní, pričom jej názov hovorí za všetko. Tom Hanks v nej okrem hlavného hrdinu predstavuje i vedľajšie postavy, s ktorými sa v knihe ešte stretneme. ( 90% )

  • Hneď druhou a jednou z najpôsobivejších poviedok je spomienkový a dojímavý Štedrý večer 1953. Spomínať sa bude na krutú vojnu, priateľov v núdzi a skromné podmienky v armáde roku 1944. Tento príbeh zahreje pri srdci aj dojme zároveň. ( 100% )

  • Trošku utrápene bude vyznievať Pracovná cesta do Mesta svetla, pretože nám predstaví niekoľko denných harmonogramov druhoradého herca Roryho. Do kín sa totiž blíži tretie pokračovanie romantickej sci-fi trilógie CASSANDRA RAMPARTOVÁ 3: OSUD NA DOSAH a je najvyšší čas vstúpiť do siene slávy. Rorymu sa črtá kariéra, ale i ubíjajúca, navonok žiarivá, no bezcieľna cesta v tieni slávnej Willy Saxovej. Zákutia showbiznisu sú v podaní Oscarového autora presne tým, čo by sa od skúseného herca dalo očakávať. ( 85% )

  • Štvrtá poviedka je zároveň prvým pokusom Toma Hanksa zakomponovať do svojej knihy fiktívny článok od fiktívneho novinára titulovaný ako Dnes o našom meste s Hankom Fiestom, nesúci podtitul Prestaňme chodiť okolo horúcej kaše. Je zamyslením sa nad budúcnosťou tlače, ktorú pomaly ale isto strieda digitálny formát. Pripravte sa na prvú vsuvku Hanka Fiesta, ktorá bude krátka, výstižná a celkom hravá. ( 80 % )

  • Od poviedky titulovanej ako Vitaj na Marse by človek čakal poriadne sci-fi, no namiesto toho sa dočká takmer rodinnej idylky Ullenovcov. Frank berie syna Kirka na Mars Beach. Narodeniny sú totiž ideálnym dňom nájsť si čas na spoločného koníčka, ktorým je surfing. Zaneprázdnený otecko v tento slnečný deň však nájde čas nielen na syna, ale aj na niečo úplne iné. ( 75% )

  • Po prekvapivom „Marse“ prichádza na rad Mesiac na Green Street, pričom ide o ďalšiu takmer rodinnú idylku. Tentoraz sa budú hviezdy a planéty sledovať (síce okrajovo) aspoň teleskopom. Rozvedená a predvídateľná Sharri Monková sa so svojimi tromi deťmi nasťahuje do domu v Green Street kúsok od sympatického Paula Legrisa. Jeho veľkému teleskopu a podozrivo slušnému správaniu jej deti podľahnú, lenže podľahne mu aj ona? ( 90%)

  • No a potom je tu Alan Bean plus štyria kamaráti, s ktorými ste sa zoznámili v úplne prvej poviedke (Tri vyčerpávajúce týždne). A hoci sa dá z názvu usúdiť, že pôjde o ďalšiu „takmer rodinnú idylku“, tentoraz sa bude naozaj letieť do vesmíru. Alan Bean je totiž podomácky vyrobená raketa nesúca meno po štvrtom človeku, ktorý kedy vstúpil na Mesiac. Cestovať sa bude tam aj späť, no v rámci nadväznosti na hrdinov ide o veľmi naivný pokus bez pointy, pri ktorom čitateľ iba zbytočne zapochybuje o schopnostiach kompozície Toma Hanksa, ktorému v tejto poviedke odletela fantázia ďalej, než ho dostal film Apollo 13. ( 60% )

  • Nuda vo veľkom jablku je ďalšou z krátkych rubrík Dnes o našom meste s Frankom Fiestom. Pozriete sa v nej na New York City a okrem Central Parku navštívite i niekoľko reštaurácií, múzeí, dokonca i Broadway. Vďaka Tomovmu vycibrenému štýlu sa ocitnete priamo v centre diania/nediana. Aj napriek absencii príbehu, namiesto ktorého vám bude naservírovaný „poznávací zájazd“, však nebudete zívať nudou. Tých pár stránok sa len ocitnete niekde v New Yorku. ( 65% )

  • V New Yorku ešte chvíľu zostaneme, no pozrieme sa naňho z trochu iného uhla, kladúc si otázku Kto je kto?. Písať sa bude rok 1978 ako i príbeh zasnívanej a nádejnej herečky Sue Glibeovej, ktorej sa nedarí zapadnúť do hektického života vo veľkomeste. Osud jej našťastie postaví do cesty starého známeho, homosexuálneho manažéra Boba Roya ako i voľbu, na ktorej bude závisieť budúcnosť ďalšej vychádzajúcej hviezdy. Táto atmosferická poviedka trpí jedine tým, že medzi ostatnými poviedkami sa ľahko stratí a tak na ňu veľmi rýchlo (a nielen kvôli názvu) zabudnete. ( 80% )

  • Aj v minulosti ešte chvíľku zostaneme, no hektický New York vystrieda pokojný domček s nepokojným osadenstvom. Štyria nevlastní súrodenci malého Kennyho Stahla žijúci s jeho otcom pukajú závisťou, pretože prišla chvíľa na Výnimočný víkend. Jedná sa o ďalšiu „narodeninovú“ poviedku, spadajúcu pod zvláštnu rodinnú idylku, v ktorej matka prichystá synovi prekvapenie v podobe nezabudnuteľných chvíľ. Príjemné posedenie, frajerská jazda, parádny let a mamin nový priateľ sú zárukou ďalšej pohodovej poviedky bez hlbšieho a originálnejšieho zmyslu. ( 85% )

  • Ako bolo spomínané už v úvode, poviedky v tejto knihe spájajú hlave písacie stroje, avšak len málokedy zohrajú v príbehu väčšiu úlohu. Toto sú úvahy môjho srdca však stojí na štítku starého písacieho stroja, ktorý si hlavná hrdinka kúpi za 5 dolárov, len aby sa vypísala zo svojej existenciálnej krízy. Stroj je to žiaľ starý, lacný - ale funkčný, i keď nefunguje presne tak ako by mal, čo privedie ženu až do servisu aj obchodu s ďalšími písacími strojmi. Stačí sa zamyslieť, vybrať si ten správny stroj, vybudovať si vzťah k určitým pravidlám a to „ono“ už človek zo seba dostane tak, ako to zo seba dostal aj Tom Hanks. Možno aj preto zablúdili do jeho zbierky písacie stroje, planéty a rodinné drámy. A práve jeden z týchto strojov sa konečne stal tou najdôležitejšou súčasťou ďalšieho príbehu bez pointy. ( 85% )

  • V Dnes o našom meste s Hankom Fiestom sa budeme zaoberať spomienkami, čomu nasvedčuje i názov „článku“ Návrat z cesty do minulosti. Časom sa bude cestovať samozrejme spomienkami na Hankove redaktorské počiatky vrátane štúdia a čias, keď neboli žiadne počítače len cinkajúce písacie stroje. Opäť strohé a oddychové čítanie ku kávičke, ktoré neurazí, neprekvapí, ani nenudí. ( 80% )

  • O tom, že Minulosť je pre nás dôležitá, vás presvedčí aj mierne futuristická poviedka o boháčovi, za pomoci ktorého vznikol stroj času schopný dopraviť cestovateľa do roku 1939, aj to iba do konkrétneho dňa. Pripravte sa na chronometrické dobrodružstvo a jeho časovo obmedzenú návštevu. Cestovanie časom predstavuje záťaž organizmu, preto sa neodporúča absolvovať tento výlet často. Avšak keď životom znudený boháč stretne pôvabnú dievčinu v zelených šatách, ktorú mu odoprel čas, nezostáva nič iné než vymyslieť plán, ako na seba upútať. Našťastie má po ruke dve VIP vstupenky a je odhodlaný ich použiť. Romantický príbeh napriek časom funguje tak, ako ostatné. Písaný je opäť s rozumom, srdcom a tentoraz ho možno od ostatných ľahko odlíšiť. ( 95% )

  • Miesto klasickej poviedky sa dostáva k čitateľom scenár s názvom Ubytujte sa u nás, ktorého ústrednou postavou je boháč alias F.X.R. a jeho puntičkárska a prísna asistentka Mercuryová. Práve sa rozhodli odkúpiť niekoľko pozemkov, avšak aby uchlácholili ich majiteľov, vydávajú sa na ďalekú cestu v prestrojení za „obyčajných“ dobrodruhov. Náhoda ale zariadi, aby cestou natrafili na postarší manželský pár spravujúci chátrajúci motel OLYMPUS, nesúci rovnaké meno ako hotel pána F.X.R.. Ako to dopadne, keď sa rozmaznaný boháč a vorkoholička ubytujú v skromných, ale za to nezvykle priateľských pomeroch sa dočítate v poviedke, ktorej Tom Hanks venoval veľmi nezvyčajný jemu zrejme typický scenáristický opis scén a replík, v ktorom sa dokonca uvádza i hudobný doprovod. Vzhľadom na atypický štýl ide o veľmi dobre napísanú poviedku, ktorá sa číta oveľa lepšie, než ako by vypadala vo filme. Na plátne by totiž vyzerala len ako epizóda z krátkeho televízneho seriálu. ( 95%)

  • Choď za Coastom je príbeh z čias prohibície, v ktorom sa Assan vydá na dlhú cestu loďou, ukrývajúc v podpalubí čierneho pasažiera Ibrahima. Ciele ich ciest sa síce rozídu, no ústrednou postavou tejto poviedky je poctivý Bulhar Assan, ktorý sa vďaka kapitánovi dostane nielen do New Yorku, ale aj k človeku, ktorý mu ponúkne pomocnú ruku v podaní svojho dlžníka Coasta. Práve u neho sa musí Assan uchádzať o prácu. Lenže nestačí za ním len ísť. Až také jednoduché to veru nebude. Ďalší výrazný počin tejto zaujímavej zbierky, ktorý nezostane bez povšimnutia, žiaľ zadrháva na svojom konci. Ten totiž akoby ani nebol, akoby sa stratil v zložitom koncepte tohto pôsobivého diela. ( 95% )

  • Posledné stretnutie zo série článkov Dnes o našom meste s Hankom Fiestom bude opäť príjemné a bude niesť názov Naša „Evanjelistka“ Esperanza. S rubrikou Hanka Fiesta sa tak rozlúčite netradičným spôsobom. Hank vám totiž predstaví mníšku Esperantu Cruzovú-Bustermentovú, ktorá okrem toho že pracuje v kaviarni, občas píše zákazníkom listy. Niet totiž nič originálnejšie než list, napísaný starým klasickým spôsobom. Čaro písacích strojov sa tak v poslednom článku od Hanka Fiesta opäť dostáva do popredia. Rozlúčenie s „Hankom Fiestom“ možno neprebehne podľa vašich predstáv, no rozhodne patrí k tým „jeho“ lepším počinom. ( 85% )

  • Záverom tejto knihy sa dostane opäť na pretras stará známa parta (Tri vyčerpávajúce týždne, Alan Bean plus štyria), aby dokázala, že Steve Wong je dokonalý. A Tom Hanks nám to ukáže veľmi zvláštnym spôsobom. Partiu hrdinov postaví do niekoľkých opakujúcich sa situácií počas bowlingových hier. Na záver to bude len dokonalá hra Steva Wonga a jeho dobrých priateľov. Známa partička hlási návrat do reality, no či práve tento prostý príbeh je tým pravým orechovým k zakončeniu, nech si rozhodne každý čitateľ sám. Mne sa táto poviedka páčila rovnako ako všetky ostatné. A rovnako tak ako pri nich, ani tu som žiaľ z originálneho a „celého“ príbehu veľa nenašiel. ( 80% )

Klady:

  • Luxusná obálka, grafika i väzba.

  • Preklad do slovenského jazyka zvládnutý na výbornú.

  • Veľmi pozitívne pôsobiaca kniha, ktorá sa dotýka vážnych tém veľmi jemným spôsobom.

  • Inteligentné texty sú dôkazom nielen autorských kvalít Toma Hanksa, ale aj jeho zmyslu pre detail.

  • Drobné nadväznosti a odkazy v poviedkach, fungujúce v rámci celku.

  • Čítanie je vhodné pre široké publikum.

  • Autor sa nebojí experimentovania s textom ani konceptom a vo väčšine prípadov volí vhodné rozprávačské formy.

  • Vsuvky Dnes o našom meste s Hankom Fiestom pôsobia osviežujúco.

  • Doprovodné fotky písacích strojov od Kevina Twomeyho pasujú k poviedkam a ladia s konceptom knihy.

Zápory:

  • Autor nevyužíva potenciál jednotlivých poviedok.

  • Témy poviedok sú si zavše podobné a po dejovej stránke nemajú niekedy čitateľovi čo povedať.

  • Veľké príbehy v rubrike Dnes o našom meste s Hankom Fiestom nečakajte, aj keď pár zaujímavých postrehov sa v nej napokon predsa len objaví.

  • Poviedka o ceste do vesmíru je uletená až príliš.

Zaujímavosť:

  • Štart hereckej kariéry Toma Hanksa sa datuje rokom 1980, keď debutoval nízkorozpočtovým hororom He Knows You're Alone. Toho roku si taktiež strihol jednu z hlavných postáv seriálu Bossom Buddies stanice ABC a okrem úvodného filmu sa objavil aj v jeho 37 epizódach. Dva roky na to sa objavil vo filme Príšery (Mazes and Monsters), natočeného podľa kultového románu Ronyho Jeffa. Vďaka vyššie uvedenému seriálu (Bossom Buddies) ho režisér Ron Howard obsadil do komerčne úspešného filmu Žblnk (Splash) a vo filmoch sa začal objavovať oveľa častejšie. Ešte pred tým, ako sa dostal na výslnie a v roku 1988 získal svoju prvú nomináciu na Oscara za hlavnú úlohu vo filme Veľký (Big) a než okúsil kariéru herca, zarábal si Tom Hanks aj ako Santa Claus v obchodnom dome, či predajom zmrzliny, orieškov, popcornu a vyskúšal si aj prácu hotelového poslíčka.
  • Tom Hanks je zapísaný i v Guinessovej knihe rekordov ako jediný herec objavujúci sa až sedem krát za sebou vo filmoch, ktoré na sebe zarobili viac ako 100 miliónov dolárov.
  • Debutová kniha predstavuje Toma Hanksa ako spisovateľa a milovníka starých písacích strojov, ktorým aj v skutočnosti naozaj je. Zbiera ich už od roku 1970, vo svojej zbierke ich má viac než 100 a o svojej vášni sa rozhovoril aj v dokumente California Typewriter (2016).

Kúpiť:

—Read This Next—

Osvícení v temnotě


(Shining in the Dark) Vydavateľstvo: Carcosa Autori: Stephen King, Jack Ketchum a P.D. Caceková, Stewart O´Nan, Bev Vincent, Clive Barker, Brian Keene, Richard Chizmar, Kevin Quigley, Ramsey Campbell, Edgar Allan Poe, Brian James Freeman, John Ajvide Lindqvist Zostavil: ...
—Prečítaj si aj toto—

Mrakobití


Vydavateľstvo: Trystero Autor/Ilustrátor: Jim Woodring Žáner: komiks, psychadelický, fantasy, mystery, groteska Rok vydania: 2018 Počet strán: 104 Jazyk: český V hlavnej úlohe tohto snového dobrodružstva z ríše Unifaktoru sa ako hlavná postava a trpiteľ deja predstaví nenažraný Prasan. Po ...