Obři, BACHA!

Albatrosmedia, Fantasy, Komiks, CZ, TMNT, pre deti, dobrodržný, akčný, Historický, EGMONT, 2019, Obři bacha!, Giants Beware!, Jorge Aguirre, Rafael Rosado, Claudette, Obor, Chronicles of Claudette

(Giants Beware!)

 • Vydavateľstvo: Egmont
 • Autor textu: Jorge Aguirre
 • Ilustrátor: Rafael Rosado
 • Žáner: detský, fantasy, dobrodružný, historický
 • Rok vydania: 2019
 • Počet strán: 208
 • Jazyk: český

Mladučká bojovníčka Claudette a jej bojazlivý braček (mimochodom skvelý kuchár) Gaston, žijú so svojim otcom Augustínom, bývalým drakobijcom a súčasným kováčom (žiaľ i mrzákom) v kráľovstve, okolo ktorého dal niekdajší panovník Pierr XXXII postaviť vysokánsku hradbu aby tak ochránil svoj ľud pred vonkajším svetom, no najmä obrami, ktorý podľa dávnych legiend papajú detské nožičky.

Lenže obor sa údajne vrátil a hrdinská Claudett je odhodlaná sa mu postaviť. Spolu so svojím štvornohým miláčikom, nezbedným psíkom Rekom, ustráchaným bračekom Gastonom a najlepšou kamarátkou z vyšších kruhov (Markízovou dcérou), urodzenou Majdou (zasnenou "princeznou") sa vydáva na nebezpečnú výpravu naprieč Lesom smrti, cez magickú Živú rieku, až k vysokánskym vrchom, vyzbrojená len svojim dreveným mečom a kúzelným vrecúškom od otcovho verného druha Zubaria, len aby všetkým dokázala svoju statočnosť tým, že zabije "krvilačného" obra.

Na malých hrdinov čaká cesta plná nástrah a skúšok odvahy, ktorá preverí nielen ich schopnosti ale i priateľstvo. No a potom sú tu ešte veľký hrdinovia, ich rodičia, ochotný urobiť čokoľvek pre záchranu svojich detí a to i napriek vlastným krivdám z minulosti. Prvá komiksová kniha zo sérii dobrodružstiev odvážnej Claudette prináša pestré dobrodružstvo s jasným posolstvom, ktoré ocenia nielen malé bojovníčky a princezné. A to "obrie" posolstvo znie: "Sny sa zvyknú plniť najmä vtedy, keď si za nimi idete, aj keď cesta k ich naplneniu nemusí byť vždy taká jednoduchá, ako by sa na prví pohľad mohla zdať".

Klady:

 • Ideálny formát s kvalitnou pevnou väzbou a pútavou obálkou.

 • Nádherné ilustrácie ladiace s coloringom.

 • Skvelé vykreslenie postáv a vzťahov medzi nimi.

 • Akcia pôsobí veľmi dynamicky.

 • Miestami epické, vtipné a napísané (i nakreslené) s veľkým srdcom.

 • Príbeh je zasadený do zaujímavého, uveriteľne neuveriteľného sveta.

Zápory:

 • Vzhľadom na príbeh obsahuje kniha primnoho zbytočných okienok a odbočiek.

 • Spočiatku pomalé tempo a príliš uponáhľaný záver.

 • Napäté vzťahy týkajúce sa medzi Markízom a Augustínom sú načrtnuté iba veľmi okrajovo. Napriek tomu, že ich rozvíjajú ďalšie knihy, čitatelia sa nemusia stotožniť s tím, že príbehu to stačí.

 • Prihliadnuc na hrdinov sú Obři bacha! určené výhradne mladšiemu publiku nežného pohlavia ako chlapcom.

 • Dejová línia s rodičmi, ktorý idú v stopách svojich detí pôsobí pričasto prehnane a nelogicky.

Zaujímavosti:

- Rafael Rosado sa prepracoval z pozície pomocného animátora, cez návrhára postáv, ilustrátora storyboardov až po obchodného riaditeľa. Od roku 1994 pracoval aj pre spoločnosť Warner Brothers Animation a vytvoril storybordy pre svojho času úspešné animované seriály Pinky a The Brain ako aj Animaniacs, pre ktorých dokonca napísal dve epizódy. Jeho kariéra potom pokračovala v novovzniknutej spoločnosti Sony Television Animation, v ktorej si vyskúšal aj úlohu režiséra. Neskôr bol povýšený aj na supervízneho riaditeľa seriálu Extreme Ghostbusters (1997) a ako producent sa podieľal aj na prvej animovanej sérii MIB (Men In Black). Dnes patrí k veľmi vyhľadávaným umelcom, pretože má za sebou prácu pre známe spoločnosti akými sú už spomínaní Warner Brothers, či The Walt Disney Company (Sony, Universal a Cartoon Network a za sebou má i storyboardy pre ďalšie známe značky, akými sú napríklad animáky ako Life with Louie (1995-1998), MIB (2000-2001), Jackie Chan Adventures (2001-2003), Teenage Mutant Ninja Turtles (2003-2004), Batman (2005-2007), Batman: The Brave and the Bold (2008-2011), The Avengers: Earth's Mightiest Heroes (2010-2012), Ultimate Spider-Man(2012), The Looney Tunes Show (2012-2013),Cio us George (2006-2015), Mike Tyson Mysteries (2017-2018), Bunnicula (2018) a mnoho ďalších. Ako na seriálových epizódach, podieľal sa aj na niekorých ich celovečerných animovaných filmoch, medzi ktoré patrí aj môj obľúbený animák Turtles Forever (2009), či Scooby-Doo & Batman: The Brave and the Bold (2018).

Kúpiť:

—Read This Next—

Bradáč


Lúče nadpozemského svetla uvrhli jeho myseľ do čierno-čiernej priepasti nevedomosti. Najprv zalapal po dychu a až potom otvoril oči. Srdce mu pritom búšilo tak silno, až mal obavy, či mu nevyskočí z hrude. Pre túto chvíľu sa nedokázal ani len ...
—Prečítaj si aj toto—

Králik a Medvedica


Aj králiky majú svoje zlozvyky (1.) Vydavateľstvo: Albatros Autor: Julian Gough Ilustrátor: Jim Field Žáner: detský, dobrodružný, humor Rok vydania: 2018 Počet strán: 112 Jazyk: slovenský Zimné dobrodružstvo prebudenej medvedice je plné humoru prenádherných ilustrácií v chladnom štýle. Dobrodružstvo o ...