Osvícení v temnotě

Carcosa, Poviedky, horor, Fantasy, thriller, 2018, CZ, Recenzie, Osvícení v temnotě, Shining in the Dark, Hans-Åke Lilja, Stephen King, Edgar Allan Poe

(Shining in the Dark)

  • Vydavateľstvo: Carcosa
  • Autori: Stephen King, Jack Ketchum a P.D. Caceková, Stewart O´Nan, Bev Vincent, Clive Barker, Brian Keene, Richard Chizmar, Kevin Quigley, Ramsey Campbell, Edgar Allan Poe, Brian James Freeman, John Ajvide Lindqvist
  • Zostavil: Hans-Åke Lilja
  • Žáner: dark-fantasy, thriller, mystery, horor
  • Rok vydania: 2018
  • Počet strán: 256
  • Jazyk: český

Zažnite lampu, osvieťte tmu a zažite a hlavne prežite prapodivnú cestu 12 poviedkami, ktoré si pre vás pripravil správca internetovej knižnice Hans-Åke Lilja k svojmu 20. výročiu. Hoci kniha láka na známe mená, stále to ešte neznamená, že jej obsah sadne každému. A rovnako tomu bolo aj v mojom prípade...
Osvícení v temnotách otvára (ako inak) práve Kingova doposiaľ knižne nepublikovaná poviedka Modrý kompresor, pri ktorej sa tak už v úvode dostaví prvý šok. Stephen King v nej nielenže vstupuje do deja, ale snaží sa ho vyrozprávať tak chaotickým spôsobom, že Modrý kompresor zadrháva aj tam, kde by nemal a vysomáriť sa z jeho poviedky budú musieť aj jeho oddaní fanúšikovia. Prečo sa doposiaľ táto poviedka neobjavila v žiadnej poviedkovej zbierke vám po jej dočítaní iste nebude viac záhadou. O napravenie reputácie sa našťastie pokúša počin dvojice Jack Ketchum a P.D. Caceková so svojou „digitálnou“ poviedkou Sieť, ktorá je akýmsi prepisom konverzácie vrah vs. obeť. Sieť sa číta dobre a možno ju radiť k jedným z najlepších v tejto zbierke, avšak stále sa nedá považovať za „veľdielo“, ale len za lepší priemer.
Reputácia je napravená len chvíľu, pretože hneď tretia poviedka Román o holocaustu je natoľko zvláštne podaná, že sa v nej vysomáril azda len autor Stewart O´Nan a pár vyvolených jedincov. Nehovoriac o váhe sa jedná o najťažšiu experimentálne poňatú poviedku v tejto knihe, avšak ako mnohé z nich má s hororom pramálo spoločného. Pochopiť podstatu tohto literárneho holocustu tak bude pre nejedného čitateľa oriešok a to je pritom model poviedky a textu uchopený celkom pútavo a čitateľne.
O niečo jednoduchšie si už čitateľ poradí s Bevom Vincentom a jeho atmosferickou dark fantasy Aeliana. Potvorka ukrývajúca sa v temných uličkách, záhadný vrah, trochu tej mágie a policajtka ujímajúca sa nielen prapodivného prípadu ale aj podivnej dievčinky sú prvky, ktoré by možno ako celok fungovali vo väčšom rozsahu, aký im poskytuje poviedka. Pri čítaní som mal dokonca pocit, že Aelianu napísala žena a celkom som si nie istý, či táto poviedka mala v tejto zbierke vôbec čo hľadať. Napísaná je dobre, takže ďalšie priemerné dielo, s ktorým budú čitatelia a čitateľky poväčšinou priasť spokojnosťou (alebo aj nie).
Ďalšia poviedka Pidžin a Theresa a ďalšia podivnosť osvieteného druhu v podaní populárneho hororového autora Cliva Barkera je ďalšou osviežujúcou dark fantasy, v ktorej sa dozviete, ako by si počínali korytnačka a papagáj v ľudskej podobe tesne po tom, čo by sa na nich anjelská bytosť dopustila „nepatrnej“ chybičky. Náboženský a mierne filozofujúci kompost je ku podivu veľmi čítavý, zapamätateľný a svojský, no od mena ako Cliv Barker by sa tiež dalo čakať niečo viac, než len priemer. Konec všeho je iba šiestou poviedkou a napísal ju Brian Keene, rozplývajúci sa nad stratou blízkych za pomoci svojich katastrofických scenárov. Opäť priemerná poviedočka, ktorá sa navyše dobre číta, no svojim spôsobom aj tak nenadchne, či už otrepaným motívom a jeho klasickým spracovaním. Údajne kultová poviedka Hřbitovní tanec od Richarda Kizmara je dosť atmosferická a ku kategórii horor je o niečo bližšie než ostatné, no stále rozpráva iba párstránkový (4) príbeh o nekrofilovi a jeho zvrátenej láske až za hrob. Ani Hřbitovní tanec za sebou veru veľkú stopu nezanechá, aj keď do tejto podivnej zbierky celkom pasuje. Po kratučkom tanci nasleduje Kevin Quigley a jeho dlhá/predlhá lunaparková atrakcia s názvom Vábením plamenú, pojednávajúca o partičke chlapcov v strašidelnom dome, plnom poletujúcich nočných môr. Autor čitateľov najprv naláka na čistokrvnú hororovú atrakciu, potom ňou zaujme a napokon omieľa dokola tie isté motívy, mučiac čitateľa (spolu s hrdinami) nudou až do neprekvapivého a veľmi predvídateľného happy endu.
Pri lunaparkových atrakciách sa zastavuje aj Ramsey Campbell a jeho poviedka Spoločník. Hrdina tráviaci dovolenkové obdobia v lunaparkoch sa dostane do starého lunaparku, ktorý za veľa nestojí, podobne ako aj príbeh. V ňom sa toho vlastne až tak veľa neudeje. Prevažne sa totiž zameriava na lunaparkové potulky, než aby ponúkala originálny príbeh. Nejednoznačný záver naznačujúci akési nadprirodzené prvky Campbellovej poviedke taktiež nepomáha. Na vzdory týmto drobným nedostatkom sa tak čitateľom dostane čierno-humorná oddychovka s trochou napätia, zimomriavok a čierneho humoru. Napísaná je pútavo aj dobre, žiaľ vďaka svojmu obsahu je opäť len ďalšou priemernou záležitosťou v zbierke.
V tejto knihe sa na koniec našlo miesto aj pre otca detektívneho žánru a autora tajomných básní a desivých príbehov, ktorý je dodnes skloňovaný ako majster hororu Edgar Allan Poe ako aj pre jeho Zrádné srdce, skvostne napísané rozjímanie sa vraha nad svojou obeťou. Príbeh zvrátenej lásky nesúci sa v poetickom duchu pôsobí v celku osviežujúco. Nejedná sa síce o to najlepšie, čo kedy Edgarova chorá myseľ vyprodukovala, ale čitatelia, ktorí sa s jeho tvorbou (z prvej polovice 19. storočia) ešte nestretli, konečne dostávajú možnosť poznať, v čom spočíva pretrvávajúce kúzlo jeho doby.
Materská láska z pohľadu autora Briana Jamesa Freemana žiari temnotou a hoci je to poviedka krátka, vo svojom závere dokáže na rozdiel od svojich predchodcov prekvapiť zvrátene úsmevnou pointou. Krvák ani horor nečakajte, pretože nakoniec sa aj tak dočkáte iba deprimujúcich myšlienok hlavného hrdinu. Syn, matka, starobinec a starosti s nájdením a platením lôžka sú hlavnými zložkami tohto vydareného trileru.
Na záver čaká na čitateľov už iba neviditeľný upír v lovecraftovskom šate a v modernom duchu Johna Ajvide Lindqvista v poviedke Strážcův průvodce, ktorého autor napísal priamo pre Osvícení v temnotách. Zoznámite sa s triednym outsaiderom ako i partičkou ďalších chlapcov, ktorí prepadli čaru doskových hier na hrdinov a obzvlášť hre Call of Cuthullu, vďaka ktorej sa jednému z nich podarí prebudiť neviditeľné zlo, prenasledujúce ho na každom kroku. Dlhá, no asi aj tak najlepšia poviedka v tejto knihe je bohužiaľ dôkazom toho, že výber použitých diel zostavených Hans-Ake-Liljom nebol tým najšťastnejším. Mať v tejto knižke viac takýchto poviedok, určite by medzi sebou ladili ako kvalitou tak originalitou a nestalo by sa, že Osvícení v temnotách pre mnohých čitateľov možno zhasne skôr, než sa prebojujú do zaujímavého finále.

Klady:

  • Pútavá obálka od Vincenta Chonga ako i formát a mäkká väzba, ktoré knihe skrátka pristanú.
  • Vďaka grafickej úprave (vrátane fontov) je kniha od Carcosi opäť veľmi prehľadná.
  • Po formálnej i textovej stránke je väčšina textov zvládnutá.
  • Informácie k poviedke (O povídce, Jak vznikla, o autorovi) sú zaujímavé a pôsobia skôr účelovo, než zbytočne.
  • Bonusový úvod aj záver vysvetľujúci zámer vzniku Osvícení v temnotách.
  • Niektoré poviedky sú popretkávané odkazmi na Stephena Kinga a naopak. Napríklad jeho úvodná poviedka Modrý kompresor odkazuje na Zrádné srdce od Edgara Allana Poea. Škoda, že takýchto prepojení nie je v knihe o niečo viac.

Zápory:

  • Obálka lákajúca na horor nevypovedá o obsahu.
  • Poviedky pôsobia, ako by sa do zbierky dostali iba na základe známych mien, navyše bez akéhokoľvek konceptu.
  • Žánrová rôznorodosť sa o horor len obtiera, v mnohých prípadoch s ním ale nemá nič spoločné.
  • Bonusy k poviedkam sú často oveľa zaujímavejšie ako samotné poviedky.
  • Žánrová rôznorodosť nemusí sadnúť každému. Zaujímavosť:

  • Zostavovateľ Hans-Åke Lilja je veľkým fanúšikom diel Stephena Kinga a vie tom i sám „majster“. Okrem intetnetovej stránky zásobujúcej fanúšikov Kinga a hororu aktuálnymi informáciami a zaujímavosťami a tejto zbierky (Osvícení v Temnotách) sa Lilja podieľal aj na ďalších dvoch knihách. Ako prvú napísal knihu Lilja's Library: The World of Stephen King, venovanú svojmu Kingovskému idolu, obohatenú nielen zaujímavými informáciami, ale aj exkluzívnymi rozhovormi. Lilja sa taktiež pridal k trojici autorov (Brian James Freeman, Kevin Quigley, Mick Garris), aby si spolu s nimi preveril znalosti skutočných fanúšikov Stephena Kinga v knihe The Illustrated Stephen King Movie Trivia Book *, ktorý bohate ilustroval *Glenn Chadbournet. Minulý rok sa fanúšik Hans-Åke Lilja objavil aj v knihe *Reading Stephen King (editoval Brian James Freeman*), kde spolu s ďalšími fanúšikmi/autormi prezradil, v čom spočíva kúzlo Stephena Kinga. Šesť autorov (fanúšikov) z tejto knihy sa napokon objavilo aj v aktuálnom Osvícení v temnotách (Jack Ketchum, Stewart O'Nan, Bev Vincent, Clive Barker, Richard Chizmar a Kevin Quigley).

  • Maskot menom Marv sa okrem Osvícení v temnotách objavil aj na obálke predchádzajúcej Liljovej knihy Lilja's Library: The World of Stephen King, kde ho ilustroval Glenn Chadbourne. Na stránke Lilja's Library možno vidieť Marva v mnohých podobách (fanúšikovských), dokonca i v tej komiksovej. A aj keď Marva z obálky Osvícení v temnotách má na svedomí ilustrátor Vincent Chong, stvoriteľom Marva je stále Glenn Chadbourne. Ak sa pozriete lepšie, Marvove mŕtvolné rysy tváre pripomínajú zombie verziu Stephena Kinga.
  • Osvícení v Temnotách vyšlo už v mnohých jazykových mutáciách a s rôznymi obálkami, ktoré sa často líšia iba v detailoch. Vyjdú samozrejme aj ďalšie, no ich obálka je zatiaľ v nedohľadne, čomu nasvedčuje i obrázok uvedený pod týmto textom. Osvícení v Temnotách vyšlo dokonca aj formou CD ako audiokniha.

Kúpiť:

—Read This Next—

Halloweenska anketa vol. 2


Vítam Vás pri druhej, novej a zároveň i prvej tohtoročnej Halloweenskej ankete. Rozpisovať sa o tomto pohanskom sviatku, na Slovensku známom predovšetkým ako Sviatok všetkých svätých sa veru opäť nebudem, pretože cieľom tejto ankety je predstaviť strach tých vyvolených, ktorí ...
—Prečítaj si aj toto—

O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch


Vydavateľstvo: Lindeni Autor: Tom Hanks Žáner: poviedky, dráma, próza, rodinné, scifi Rok vydania: 2018 Počet strán: 408 Jazyk: slovenský Debutová antológia ostrieľaného herca a režiséra Toma Hanksa je napísaná veľmi inteligentným a pútavým jazykom. Poviedky v tejto knihe spája autorova ...