Peter "Cwoky" Murín

horor, Umenie, SK, Mark E. Pocha, Hydra, Carcosa, Cwoky, Peter Murín, Fotografie, ONI

Kontakt:

  • petermurin39@gmail.com

  • murinovaivanamanager@gmail.com

Zameranie: Horror, Creepy, Dark Art. Fineart.

1. Ahoj Cwoky, pre začiatok by si nám mohol objasniť pôvod a význam svojej prezývky ako aj značky C39ART.

No túto moju prezývku mám už od môjho útleho detstva. Rád som pozeral rozprávku Miazgovci a tam bol pes Cvoky. Ale samozrejme je to aj preto, že sa sem tam správam, ako poriadny cvok.

Keď som začal fotiť, mal som značku C39 Fotography. No po dvoch rokoch som to zmenil na C39Art. To C je kôli Cwoky a 39 je moje šťastné číslo.

2. Čo ťa priviedlo k foteniu a aké boli tvoje začiatky?

Fotím cca 5 rokov. Začínal som, ako skoro každý. Kamarátov, doma záhradu, skúšal som nejaké portréty a zvieratá. No vedel som, že toto nie je moja cesta. Vždy ma to ťahalo k temnejším veciam a inak to nebolo ani vo fotografií. Môj otec rád fotil. Dokonca mal aj vlastnú komoru na vyvolávanie fotiek.

3. Prečo si sa rozhodol pre horor a masky?

Horor milujem už od môjho útleho veku. Začínal som horor make-upom. No už v tom období bolo toho dosť a skoro všetci boli lepší, ako ja 😊 Chcel som sa niečím odlišovať. Mať niečo vlastné, jedinečné a tak som vytvoril prvú masku. Fotenie v nej bolo super a malo to celkom úspech. Tak som spravil ďalšiu a ďalšiu, až sa z toho stalo to GRO, ktoré je tak charakteristické pre celú moju tvorbu. Samozrejme sa to všetko nieslo v horor, dark štýle.

4. Na svedomí máš i obálky ku knihám ONI a Abeceda žerie deda. Určite si tím získal ďalšie zaujímavé skúsenosť.

Tak celé to začalo, keď som sa zoznámil s Mark E. Pochom. Ja som náhodou natrafil na jeho knihu Na dušičky zomrieš. Skontaktovali sme sa, potom som mu nafotil nejaké promo materiály a on dal na mňa kontakt ľuďom od Hydry. Oslovili ma a robil som obálku Lenone ŠtiblaríkovejAbeceda žerie deda. Mala celkom úspech a keďže sa jednalo o fotenú obálku, bolo to niečo, čo nie je až také bežné. Páčilo sa to aj Markovi a tak ma oslovil na obálku ku knihe ONI. Bola to parádna skúsenosť a samozrejme, že som mu za to vďačný. Momentálne pracujem na ďalších obálkach a zisťujem, že ma to dosť baví.

5. Aké zaujímavé, až bizarné zážitky si počas svojej kariéry fotografa zažil?

Vždy je pre mňa veľkou výzvou, keď ma človek osloví s tým, že vymysli pre mňa niečo na mieru...
Tak isto, keď fotím deti. V tomto štýle je to viac menej raritné (hlavne na Slovensku) a vždy sa tam chodí po tenkom ľade. Bizarný je celý môj život, takže viac menej ma veľmi málo vecí dokáže fakt prekvapiť.

6. S akými reakciami sa v rámci C39ART stretávaš najčastejšie a čo doposiaľ pokladáš za svoj najväčší úspech a naopak?

Keď som začínal, tak ma označovali za blázna, psychicky narušeného, odporúčali mi aby som predal foťák, začal radšej kopať kanály a bolo toho strašne veľa. Keď niekto príde s niečím novým, originálnym málokedy sa to stretne s pochopením...
A môj najväčší úspech? Že som sa ešte nezbláznil.

7. Údajne pracuješ v márnici, takže určite máš odtiaľ veľa zaujímavých zážitkov a inšpirácie.

Ja tvrdím, že je to práca, ako každá iná. Samozrejme aj to je zdrojom mojej inšpirácie.
Viac by som k tomu asi ani nemal hovoriť...

8. Tvoje obete sa vraj veľmi radi fotia v truhle. Čo je na tom pravdy?

Áno 😊 truhlu mám v ateliéry. Dostal som ju ako dar od kamaráta, ktorý má pohrebnú službu. Ja to vždy tvrdím...ľudia sú zvrátení 😊

9. A tvoj názor na posmrtný život?

Verím len tomu, čomu som sa presvedčil na vlastnej koži. Takže posmrtný život samozrejme existuje.

10. Prihodilo sa ti niečo čo možno pokladať za nadprirodzené, prípadne strašidelné?

Áno. Bolo toho strašne veľa....

11. Obľúbené masky a rekvizity?

Všetky svoje masky mám rád. Vytvoril som ich vlastnými rukami a je v nich veľký kus mňa. Môj ateliér je celý zariadený a ladený do horor štýlu, takže rekvizít, masiek a kadejakých šialeností je tam požehnane. Je ťažké vybrať si nejakú... Mám tam aj zlatý hajzel.

12. Na základe čoho pomenovávaš svoje masky, prípadne výtvory?

Snažím sa o to, aby moja tvorba nebola len prvoplánový horor. Vždy sa snažím tomu dať nejakú myšlienku, ideu. Aby to nebolo prázdne ale pri pohľade na fotku to aj malo nejakú výpovednú hodnotu. Takže vlastne od toho sa odvíja aj samotný názov diela.

13. V najbližšej dobe sa šíria chýri, že chystáš KarneWall. Môžeš nám o tomto projekte povedať trochu viac?

KarneWall je môj už v poradí piaty foto projekt, ktorý som vymyslel minulý rok, keď som bol hospitalizovaný v nemocnici. Ide čisto o portrétovú fotografiu s dôrazom na masky, príbehovosť a výpovednú hodnotu diela. Jedná sa o 20 potrtrétov, ktorým už momentálne plánujem a riešim výstavy po Slovensku a zahraničí.
K projektu sa natáčalo aj také krátke horor promo, ktorému sa veľmi teším.

14. Čo tvoje ďalšie plány?

Mám jeden rozpracovaný projekt, ktorý som ale kvôli KarneWallu prerušil. Takže sa chystám v ňom pokračovať. Bude to viac exteriérové fotenie, a tak čakám na pekne sychravú jeseň. Vtedy sa mi fotí vonku najlepšie. Veľmi rád by som sa venoval aj obálkam na knihy, keďže ma to celkom chytilo za srdce.

No asi mojím najväčším plánom a snom je vytrhnúť horor, ako žáner z okov undergroundu. Hlavne ten slovenský. Je zaujímavé, že keď do kín príde nejaký americký horor, tak idú prasknúť vo švíkoch. No keď sa na Slovensku tvorí niečo hororové, či už je to film, kniha alebo čokoľvek iné, hneď je to zaškatuľkované, ako niečo menejcenné a undergroundové. Netvrdím, že to zmením, ale chcel by som tento žáner dostať do širších kruhov spoločnosti.

15. Byť modelom v tvojom ateliéry bol pre mňa zaujímavým zážitkom. Čitateľov by určite zaujímali tvoje rituály ako i priebeh takého bežného procesu.

Ako prvý príde vždy nápad. Ten v hlave premieľam niekoľko dní až kým nemám konkrétnu predstavu, ako čo bude vyzerať. Potom k tomu vyrábam masku, ktorej výroba trvá aj niekoľko dní. Záleží od materiálu, ktorý používam. Oslovím modelku, ktorá by sa na to hodila, dohodneme dátum, čas, miesto a už len dolaďujem posledné veci. Keď sa fotí u mňa v ateliéry, základom je vždy pustená hudba na odľahčenie atmosféry.

Samozrejme žáner na vyžiadanie modelky 😊 Keďže komunikujeme spolu už niekoľko dní, ba až mesiacov pred fotením, modelka už má predstavu o priebehu. Ja mám rád všetko dopredu naplánované a prichystané. Snažím sa zbytočne nestrácať čas...

16. Obľúbený interpreti z hudobnej a televíznej scény, prípadne filmy a knihy ktorými sa nechávaš inšpirovať.

Mám rád tvrdšiu hudbu a samozrejme medzi moje vzory a inšpiráciu patria skupiny ako Slipknot, Korn, Marilyn Manson, Deftones ... je toho strašne veľa. Filmy samozrejme všetky horory, ale klasický Slasher 80tych - 90tych rokov je moja srdcovka. Asi topka je pre mňa Texaský masaker motorovou pílou. Knihy momentálne čítam málo, ale milujem starého Kinga. To mám prečítané viac menej všetko. Asi najlepšia od neho je pre mňa osobne zbierka poviedok Nočná zmena. Samozrejme sledujem aj domácu horor, sci-fi scénu.

[

17. Reakcia okolia je dôležitá hlavne v rámci spätnej väzby, lenže čo na tvoje počínanie hovorí rodina?

Moja mamina vie, čo vychovala.
Ja to hovorím stále, že mám tú najlepšiu manželku, ktorá ma podporuje. Aj napriek tomu, že vie, aký som. Je môj najlepší poradca, kritik a stará sa o celkový management c39art.

18. Stanovil si si vôbec nejaký cieľ ?

Samozrejme. Bez toho by to nešlo. Chcem sa stále zlepšovať. Makať na sebe a vymýšľať stále lepšie a zaujímavejšie veci. Rozvíjať svoju kreativitu. Budovať si meno, stať sa slávnym a bohatým.

19. Na záver tohto dlhého rozhovoru by sa nám hodil nejaký výstižný citát. Máš nejaký?

„ Ten najlepší trik, aký kedy diabol spravil bolo, že presvedčil svet, že neexistuje.“ Charles Baudelaire

Ďakujem Cwoky bolo mi cťou a prajem ti veľa úspechov a inšpirácií...

KarneWALL aktuálne na FB

—Read This Next—

O ôsmej na arche


(An der Arche um Acht) Vydavateľstvo: Zelený kocúr Autor: Ulrich Hub Ilustrátor: Jörg Möhle Žáner: rozprávka, existenciálne, humor, satira, divadelná hra Rok vydania: 2013 Počet strán: 64 Jazyk: slovenský Prepis úsmevnej opery o priateľstve a existenciálnych otázkach smerovaných k Bohu. ...
—Prečítaj si aj toto—

Andrea Fašková


Kontakt: afaskova@gmail.com Zameranie: Najradšej kreslím fantasy, fanarty a anime postavy. Poslednou dobou sa mi tiež zapáčili vodové farby. 1. Ahoj, mohola by si nám predstaviť svoje ilustračné začiatky a úspechy? Odkedy mi pamäť siaha, tak kreslím. Pre rodičov ...