...nielen o zákutiach literatúry s Taniou Del Rio (SK/EN)

Tania Del Rio, Kniha, Rozhovory, Warren 13

1. Ahoj Tania. Chcem ťa ubezpečiť, že Warren úspešne zaútočil na slovenské kníhkupectvá nielen vynikajúcimi ilustráciami, ale aj zaujímavým textom. Ako sa ti podarilo nadviazať spoluprácu s Wilhelmom Steahlom?

S Willom sme sa spoznali počas štúdií na vysokej škole (The Minneapolis College of Art and Design). Rýchlo sme zistili, že si rozumieme a tak sme spolupracovali na mnohých projektoch ako komiksy a poviedky. Niekedy v tejto dobe vznikol Warren a napísala som prvé verzie príbehu o Warrenovi a jeho hoteli. Počas nasledovných rokov sme pokračovali rozvíjaním príbehu a novými nápadmi, až kým prišlo vydavateľstvo Quirk Books a Warren Trinásty tak konečne získal domov. Spolupráca s Willom je skvelá. Keďže sa poznáme tak dlho, veľmi ľahko si vymieňame nápady a nachádzame kompromisy, ak sa na niečom nezhodneme.

Musím ti zároveň prezradiť, že kniha Warren 13 sa dokonca stala i top knihou roku 2016 podľa ankety stránky http://fantasy-svet.sk/. Gratulujem!

Ďakujem pekne! Mám z toho veľkú radosť.

2. Už teraz sa nevieme dočkať, čo bude v pokračovaní.

Čo sa týka druhej knihy, nechcem prezrádzať príliš, tak len poviem, že kým prvá kniha sa odohráva výlučne vo Warrenovom hoteli, v pokračovaní Warren zažije veľké dobrodružstvo vonku, keď sa bude snažiť dostať sa späť k svojmu hotelu. Budú tam noví kamaráti a nepriatelia a nové hádanky!

3. Pokiaľ viem, máš vraj usmievavého snúbenca a dvoch prenádherných psíkov. Čo viac nám môžeš prezradiť o svojich miláčikoch?

Jeden z mojich psov, Oliver, je miešanec welšského jazvečíka a vyzerá ako lev! Má 13 rokov a je hluchý, ale veľmi zlatý. Môj druhý pes, Max, je miešanec čivavy a má 7 rokov. Ona je veľmi panovačná, ale citlivá. Môj snúbenec pracuje ako zvukár a turné manažér pre kapely. Je skvelý a veľmi ma podporuje v písaní.

4. Ozaj a máš obľúbenca aj v hoteli Waren?

Mám rada všetky postavy (aj tie záporné!), no ak si mám vybrať, tak Petula je mojou obľúbenou. Pripomína mi jednu z najlepších kamošiek, s ktorou sme spolu vyrastali - je veľmi asertívna a nebojí sa riskovať.

5. Ďalšia obľúbená otázka. Obľúbený fim, seriál, kniha, komiks, jedlo?

Je to ťažký výber, no povedala by som, že mojím obľúbeným filmom je *Princezná Mononoke. Obľúbený seriál: Game of Thrones. Obľúbený komix: Saga od autorskej dvojice Fiona Staplesa a Brian K. Vaughana. Mojím obľúbeným jedlom je čínsky dim sum (obzvlášť xiao long bao).*

6. Môžeš našim nádejným spisovateľom prezradiť nejakú tajnú skratku k úspechu?

Bohužiaľ si nemyslím, že existuje skratka k úspechu. Je to všetko o vytrvalosti, drine a o tom, že sa človek nevzdá ani po odmietnutí. V živote sa občas zadarí, no aj tak treba tvrdo pracovať, aby ten úspech vydržal. Aj po vyše desiatich rokoch v tomto priemysle mám stále pocit, že musím makať, aby som sa udržala v hre, pretože na moje miesto čakajú stovky ľudí a veľmi radi obsadia moje miesto, ak by som ho uvoľnila.

7. Tak inak. Čo je podľa teba na písaní to najťažšie?

Pre mňa je to nachádzanie a opravovanie dier v príbehu. Občas ich nepostrehnem na začiatku, ale až neskôr, no a potom sa musím vrátiť naspäť a zmeniť veľkú časť príbehu, aby som zaplátala diery. Taktiež je ťažké písať, keď sa zaseknete, alebo keď máte spisovateľský blok. Najlepším liekom proti tomu je písať slová aj napriek bloku, hoci aj nezmysly. Alebo si rada dám dlhú prechádzku so psami. Vtedy prichádzajú nové nápady.

8. A ako to je vlastne s tebou a čarodejnicami? Máš totiž za sebou aj scenár ku komiksu Sabrina mladá čarodejnica a okrem iného aj vo Warenovom hoteli sa to čarodejnicami len tak hemží. Dokonca jedna z nich (Beatrice) ako by ti z oka vypadla. Tak ako to je?

Je to pravda! Milujem čarodejnice! Mám rada čarodejnícku mytológiu, aj moderné pohanstvo. Vždy som verila v mágiu a cítim, že čarodejnice sú rozšírením tejto viery. Taktiež veštím a zbieram tarotové karty. Myslím, že čarodejnice reprezentujú neobjavené sily prítomné v bežných ľuďoch a to ma fascinuje.

9. Keby si vedela čarovať, na čo by si použila svoje schopnosti?

Kedysi som si želala, aby som dokázala čítať myšlienky, no potom som si uvedomila, že by to bolo príliš depresívne! Namiesto toho by som radšej chcela mať moc zahojiť zlomené srdcia, alebo vedieť lietať na metle!

10. Ako Američanka - ako vnímaš vášho novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa?

V súvislosti s mojou prácou obvykle nediskutujem o politike, no v tomto prípade urobím výnimku, pretože som proti všetkému, čo Donald Trump reprezentuje. Myslím, že je hanbou Spojených štátov a plánujem urobiť všetko preto, aby som bojovala proti jeho agende skrz môj hlas a moju umeleckú tvorbu.

11. Zdá sa, že súčasné dianie vo svete je samo o sebe rozprávkou, no radšej si prečítam niečo od teba. Takže, aké sú tvoje literárne plány?

Will Staehle a ja budeme koncom marca na dvojtýždňovom knižnom turné, na ktoré sa veľmi teším. Budeme chodiť po školách v USA a budeme rozprávať deťom o Warrenovi Trinástom! Dúfam, že sa nám jedného dňa podarí navštíviť aj Európu! Zároveň pracujem na vlastných príbehoch pre staršie deti, pričom vymýšľam aj tretiu knihu do série o Warrenovi.

12. Takže si rozhodnutá písať literatúru pre deti a mládež, alebo plánuješ vyskúšať aj niečo iné?

V skutočnosti milujem tvoriť pre mladé publikum, pretože si stále pamätám, aká som bola v ich veku. V istom zmysle píšem pre to malé dievča, ktorým som kedysi bola. Možno jedného dňa skúsim napísať niečo dospelejšie, ale zatiaľ ma baví vytvárať nápadité svety pre decká.

13. Posledná a trinásta otázka. Keby si mohla zmeniť jedinú vec vo svojom živote, čo by to bolo?

Mám veľmi rada svoj život a som oveľa šťastnejšia, než väčšina ľudí. Takže nemôžem povedať, že by som čokoľvek chcela zmeniť. Ak by som si mala vybrať jednu vec, tak by som si priala, aby som mala viac času na písanie!

Ďakujem ti za rozhovor, Tania. Pozdravuj za mňa všetkých veselých a rovnako príjemných ľudí ako si ty. A píš, píš a píš - IDE TI TO!

Ešte raz ďakujem za skvelé otázky!

Drž sa, Tania...

(Za preklad vďačím Richardovi Brenkušovi)

ORIGINAL:

1. Hi Tania. Warren has been taking bookstores in Slovakia by storm. Your readers seem to appreciate that your work is not only beautifully illustrated, but cleverly written as well. Could you please tell us how your collaboration with Wilhelm Staehle came about? How did you find working with him?

Will and I met in art school (The Minneapolis College of Art and Design) in 2002. We found early on that we worked well together, and we collaborated on many projects, such as comic books and short stories. Will created the character of Warren during this time, and I wrote some early drafts of a story featuring Warren and his hotel. Over the years, we've continued to update the story and brainstorm new ideas, but until Quirk books came along, we didn't have a home for Warren the 13th. Working with Will has been great. Since we have known each other for so long, we're very comfortable sharing ideas and finding compromise when we disagree.

2. Warren the 13th has been voted 2016's most popular book among the Slovak readers' community around the website http://fantasy-svet.sk/. Congratulations! A sequel would be great. Could you tell us more about your next book please?

Thank you so much! This makes me so happy. I don't want to give too much away about the second book, but I will say that, while the first book took place exclusively within Warren's hotel, in the sequel, Warren has a big adventure in the great outdoors as he tries to be reunited with his hotel. There will be new friends and enemies, and new puzzles to solve!

3. As far as I know, you live with your fiancé, and your two dogs. What can you tell us about them?

One of my dogs, Oliver, is a corgi-mix and he looks just like a lion! He's 13 years old and is deaf, but he is very sweet. My other dog, Max, is a chihuahua mix who is 7. She is very bossy, but quite affectionate. My fiance works as a sound engineer and tour manager for bands. He's a great guy and very supportive of my writing.

4. Do you have a favourite character in Warren the 13th?

I love all the characters (even the bad ones!) but I'd have to say that Petula is my favorite character. She reminds me of one of my best friends growing up - she's very assertive and isn't afraid to take a risk.

5. What is your favourite film, show, book, comic, food and work?

It's hard to narrow it down. But I'd say my favorite film is Princess Mononoke. My favorite show is Game of Thrones. My favorite comic is Saga by Fiona Staples and Brian K. Vaughan. My favorite food is Chinese dim sum (especially xiao long bao).

6. Is there a shortcut to success?

Unfortunately, I don't think there is. It's all about persistence, hard work, and not giving up, even when you have been rejected. Sometimes life will hand you a lucky break, but you still need to work hard to maintain it. Even after 10+ years in the industry, I feel like I need to work hard to stay in the game, because there are hundreds of people who would be happy to take my place if I leave my spot.

7. What is the hardest thing about writing?

For me, it's figuring out plot holes and repairing them. Sometimes I won't notice a plot hole until I'm far into the process, and then I have to go back and change a lot of the story to fix it. It's also hard to write when you feel stuck or have writer's block. The best way to fight that is to write words anyway, even if they're nonsense. Or I like to take a long walk with my dogs, which helps me brainstorm.

8. There must be something about you and witches! It's not just the fact that you authored an issue of the comic book series Sabrina the Teenage Witch, but there are quite a few witches in Warren's hotel as well. There is a bit of a similarity between you and Beatrice—one of the witches. Is there something you'd like to tell us?

It's true! I love witches! I love both the mythology of witches, as well as modern-day paganism. I've always been a believer in magic, and I feel witches are an extension of that. I also read and collect tarot cards. I think witches represent the untapped power that lives in average people, and that fascinates me.

9. If you had magic powers, how would you use them?

I used to wish I could read minds, but I realized that would probably be too depressing! Instead, I wish I had the power to heal broken hearts, or the ability to fly on a broom!

10. As an American, what do you think about Donald Trump having been elected into office?

I don't usually like to discuss politics with my work, but in this case, I have to say I am very much opposed to Trump and everything he represents. I think he is an embarrassment to the United States, and I plan to do everything I can to fight his agenda through the use of my voice, and my art.

11. What is on your literary horizon this year? Any cool plans?

I have a two week book tour with Will Staehle at the end of March which I am excited about. We will be visiting schools across the U.S and will be speaking to kids about Warren the 13th! I hope one day we'll get to visit Europe too! I'm also working on some more middle grade stories of my own, as well as plotting out the 3rd book in the Warren series.

12. Creating such amazing work for a young audience must be difficult. Have you considered expanding your work to cater to a more mature audience?

I actually love writing for a young audience because I can still very much relate to who I was when I was there age. In some ways, I write for the little girl who I used to be. Maybe one day I will try to write something more mature, but for now, I love the imaginative worlds I get to create for kids.

13. The thirteenth (and my last) question: If you could change one thing about your life, what would it be?

I'm very happy with my life, and I'm much luckier than most people. So I can't say I'd change very much at all. If I had to pick something, I'd wish for more time to write!

Thank you again for the great questions!

Take care, Tania...

—Read This Next—

Warren 13 a Vševidiace oko


(Warren the 13th and The All-Seeing Eye) Vydavateľstvo: Albatros Autor: Tania del Rio Ilustrátor: Wilhelm Staehle Žáner: rozprávka, mystery, fantasy Rok vydania: 2016 Počet strán: 224 Jazyk: slovenský Tento grafický, Burtonovsky ladený román poteší tak deti, ako aj dospelých. Hravé ...
—Prečítaj si aj toto—

První a Druhá kniha hřbitovní


(The Graveyard Book Graphic Novel, Volume 1 a Volume 2) Vydavateľstvo: Comics Centrum Žáner: komiks, dobrodružný, rozprávka, horor Rok vydania: 2016 Jazyk: český První kniha hřbitovní Ilustrácie: Kevin Nowlan (1. Jak nikdo přišel na hřbitov), P. Craig Russel (2. Nový ...