POMIMO #5

Pomimo, Komiks, Zbierka, Storyboardy, Martin Schwarz, Eva Ondová, Michal Nagy, BBcon/Parcon 2019, Recenzie, VŠVU, Projekt, Umenie, 2018, SK, Ink and Blood, Dávid Marcin

 • Zostavil: Dávid Marcin
 • Grafická úprava: Klára Štefanovičová
 • Autor/Ilustrátor: Lukáš Freytag (Vŕba), Michal Nagy (Farba porazených), Klára Štefanovičová (Untitled), Peter Csányi (Ink and Blood), Eva Mária Ondová (Trofeje), Lukáš Komárek (Dlouho), Katka Dudášová (Prízrak) + víťazné práce v podaní Vivi Vinjarová (Curiosity Kills the Cat), Roman Samko (Otravná ryba), Michaela Madarasiová (OCD)

 • Žáner: umelecký komiksový zborník

 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 52
 • Jazyk: slovenský, anglický

Téma piateho komiksového magazínu POMIMO sa nesie v znamení Ink and Blood, čiže krátke komiksy zaodeté do čiernej a červenej. Ani tomuto číslu nebudú chýbať osobité štýly a viac-menej originálne a tematické príbehy:

Úvodná Vŕba od Lukáša Freytaga predstaví krátky komiks o tom, aké ťažké môže byť odstránenie jednej starej vŕby. Po ilustračnej stránke je tento otvárací kraťas síce zvládnutý, no témy Ink and Blood sa drží zo všetkých nasledujúcich asi najmenej. (60 %)

Nasleduje Farba porazených, ktorá sa s témou piateho čísla zahráva veľmi originálne, hravo až experimentálne. Jej autor Michal Nagy totiž rozdelil stránky komiksu na dve časti (čiernu a bielu), ktoré medzi sebou bojujú o prevahu až do krvavého konca. (95 %)

Untitled, respektíve priamo nepomenovaný komiks Kláry Štefanovičovej taktiež pôsobí veľmi osobite a i napriek tomu, že pozostáva z dvoch stránok, po dejovej stránke je dievčenský, teenagerský, upírsky a s mierne kontroverznou a nenápadnou pointou. (80 %)

Ink and blood je zároveň i názvom psychadelického diela Petra Csányiho - o ilustrátorovi a jeho bizarných halucináciách, ktoré získava vďaka atramentu, vpichnutého do žíl. Nielen názvom, ale aj v rámci témy sa k nej autor vyjadril zo všetkých uvedených komiksov najlepšie a zároveň veľmi jednoducho. (95 %)

Trofeje sú tiež jedným z komiksov s nevyužitou témou čiernej a červenej, avšak príbeh v podaní Evy Ondovej je veľmi zaujímavý. Autorka oboznamuje čitateľov s lovcom prapodivných trofejí, ktoré na prvý pohľad vypadajú inak, než aké v skutočnosti sú. (80 %)

Český komiks Dlouho naopak hýri odtieňmi červenej a čiernej. Lukáš Komárek zasadil jeho dej do Colorada roku 1842. Ústrednou postavou príbehu je stará farmárka, vysporiadavajúca sa s chybou minulosti po svojom. Tento komiks vyniká hlavne mysterióznou atmosférou, avšak čitateľovi ponúka viac otázok ako odpovedí. (70%)

Záverečný Prízrak danú tematiku magazínu obchádza obkľukou, odvolávajúc sa na hlavného hrdinu trpiaceho utkvelými predstavami, končiac u psychiatra. Autorka Katarína Dudášová poňala tento strohý príbeh pomerne jednoducho a jeho hlavným pilierom je v podstate originálne a úsmevné vysvetlenie. Vzhľadom na predchádzajúce práce žiaľ pôsobí záverečný komiks po scenáristickej a ilustračnej stránke trochu nedotiahnuto. (50 %)

Klady:

 • Zaujímavá téma, ikonická obálka (Dávid Marcin), formát, ako i grafické spracovanie obsahu.

 • Nechýba úvodník, ani potrebné informácie o projekte POMIMO.

 • Rôznorodosť štýlov a rozmanitosť príbehov jednotlivých autorov .

 • Bonusy v podobe alternatívnych obálok Michala Nagyho, Evy Ondovej, Kláry Štefanovičovej a zostavovateľa Dávida Marcina.

 • Príjemným spestrením tohto čísla (No.5) je aj zverejnenie troch jednostránkových, víťazných súťažných prác (komiksov) na tému Prečo som meškal do školy.

 • Komiksy Farba porazených, Untitled, Ink and Blood a Trofeje vyčnievajú spomedzi ostatných právom.

 • Oveľa pôsobivejšie ako predchádzajúce POMIMO (No. 4).

Zápory: - Príliš krátke komiksy, mnohé s nevyužitým potenciálom.

 • Väčšia časť komiksov sa drží témy Ink and Blood buď okrajovo (Untitled), alebo takmer vôbec (Vŕba, Trofeje, Dlouho, Prízrak).

 • Obsah ako i názvy diel a ich autorov sa dali zapracovať oveľa viditeľnejším spôsobom.

 • Poniektorým poviedkam chýba ako pointa, tak nápaditosť.

Zaujímavosti:

 • Z predchádzajúceho magazínu POMIMO No.4 sa do aktuálneho piateho čísla opäť dostala trojica autorov Lukáš Freytag, Eva Mária Ondová a Katarína Dudášová, avšak rozdiel medzi ich predchádzajúcimi komiksami a týmito je poznať po všetkých stránkach.

 • Štyria členovia Pomimo (David Marcin, Martin Englar, Lukáš Freytag, Martin Schwarz)boli na tohtoročnom BBcone súčasťou artist alley. Okrem tematického workshopu o storyboardoch si pre návštevníkov pripravili aj tematické ilustrácie. Témou BBconu/Parconu bola filmová trilógia Back to the Future.

Kúpiť:

—Read This Next—

Kamaráti zo steny


Vydavateľstvo: Slovart Autor/Ilustrátor: Martin Schwarz Žáner: detská, umenie, fantasy Rok vydania: 2019 Počet strán: 40 Jazyk: slovenský Rebeka je malé dievčatko, ktoré našlo záľubu v kreslení a priateľov vo svojej kreatívnej činnosti. Jej farebné kriedové výtvory na stenách ožívajú ...
—Prečítaj si aj toto—

O ôsmej na arche


(An der Arche um Acht) Vydavateľstvo: Zelený kocúr Autor: Ulrich Hub Ilustrátor: Jörg Möhle Žáner: rozprávka, existenciálne, humor, satira, divadelná hra Rok vydania: 2013 Počet strán: 64 Jazyk: slovenský Prepis úsmevnej opery o priateľstve a existenciálnych otázkach smerovaných k Bohu. ...