Pozústalí

Knihy, Pozústalí, Tom Perrotta, recenia, Plus, 2016, Recenzie

(The Leftovers)

Vydavateľstvo: PLUS Autor:Tom Perrotta Žáner: mysteriózna dráma Rok vydania:2016 Počet strán:336 Jazyk: český

14.októbra zmiznú v jednom okamihu zo Zemského povrchu 2 % populácie. Záhadný jav považovaný za biblické „vytrženie“ tak necháva ľudí v nevedomosti. Zo sveta nezmizlo iba zopár katolíkov, ale nezvestní sú aj budhisti, moslimovia, alkoholici, deti, známe celebrity a kdekto ďalší, kto do tejto božej schémy vôbec nezapadá. Následkami 14. októbra sa svet mení na nepoznanie a zmysel života opúšťa nielen rozvrátené rodiny, ale aj veriacich. Príbeh sa zameriava predovšetkým na členov rodiny Garweyových a Nora Durstovú, ktorá prišla behom „vytrženia“ o svojho manžela i deti. Ako mnoho iných tak i Perrottovi hrdinovia zisťujú, že vrátiť sa do starých koľají nie je vôbec ľahké. Opisovanie vnútorných bojov s prítomnosťou, sledovanie myšlienkových pochodov robí z Pozústalích skôr zaujímavú psychologickú drámu, než sci-fi. A ako sami zistíte, človek nemusí odísť na večnosť ani zmiznúť, aby sa vám stratil.

Klady:

  • Pozústalí sa čítajú ľahko, dej plynie, postavy sa vyvíjajú a ľahko sa s nimi stotožníte
  • realistické spracovanie a nápaditosť, čo sa týka pohľadu na celkovú situáciu
  • prehľadné rozdelenie príbehu na diely a kapitoly

Zápory:

  • v knihe sa žiaľ dozviete iba to, kto (?), komu (?) a za akých okolností zmizol, nie však kde (?) a prečo (?) - ŠKODA (!)
  • nevýrazná obálka, ktorá sa dá ľahko prehliadnuť.

Zaujímavosť:

  • veľmi pozitívne knihu ohodnotil sám kráľ hororu Stephen King.
  • v roku 2014 vznikol podľa knihy rovnomenný úspešný seriál, ktorý sa však od svojej predlohy v mnohom líši.
  • spisovateľ a producent má okrem seriálu Pozústalí (The Leftovers, 2014) na konte i komédiu Kto z koho (Election, 1999) v hlavnej úlohe s Mathewom Broderickom a Reese Witherspoon ako aj romantickú drámu Malé deti (Little Children, 2006) s Kate Winslet, Patrickom Wilsonom a Jennifer Connelly v hlavnej úlohe. Všetko sú to filmy natočené na motívy jeho kníh.
  • viac informácií o autorovi nájdete na jeho stránkach http://www.tomperrotta.net

Kúpiť:

—Read This Next—

Nevinných 15


Vydavateľstvo: Artis Omnis Autor: Marek Mittaš Žáner:psychologická dráma,thriller Rok vydania: 2016 Počet strán: 128 Jazyk: slovenský Zbierku pätnástich bizarných poviedok, je vystavaná na príbehoch zakázaných lások a zvrátených chúťok. Vďaka precítenému textu sa autor ponára do neprebádaných hĺbok ...
—Prečítaj si aj toto—

TEMNÁ VEŽA I. - PIŠTOĽNÍK


(The Dark Tower – The Gunslinger) Vydavateľstvo: IKAR Autor: Stephen King Žáner: dobrodružný, fantasy, western Rok vydania: 2017 Počet strán: 296 Jazyk: slovenský Prvý diel z osemdielnej série Temná veža oboznámi čitateľov so spustošeným Stredosvetom, ktorým sa zakráda posledný pištoľník z ...