Prachový mužíček

Artis Omnis, Cwoky, horor, mystery, thriller, Poviedky, 2019, SK, Prachový mužiček, Peter Gajdošík, C39art, Recenzie

 • Vydavateľstvo: Artis Omnis
 • Autor: Peter Gajdošík
 • Žáner: thriller, mystery,horor, dráma
 • Rok vydania: 2019
 • Počet strán: 144
 • Jazyk: slovenský

Poviedky, z ktorých až mrazí a do krku občas tlačí za žlč, si svojou rôznorodosťou a autorským štýlom väčšinou čitateľov získajú, avšak mnohých z nich skôr príbehom znechutia než vystrašia. Najväčší problém tejto ojedinelej zbierky tkvie ale v záveroch a pointách. Občas dokonca končia poviedky v tom najlepšom, ponechávajú čitateľa tápať v neistote a bez rozlúsknutia.

Nasleduje stručný rozbor poviedok, výrazných aj menej nápadných s doslovom autora Petra Gajdošíka:

Prachový mužíček podľa ktorého je pomenovaná i táto kniha je mysteriózna poviedka s nejednoznačným záverom o neporiadku. Autor sa v ňom doslova vyžíva, zatiaľ čo životom opustený a lenivý Valér si s ním nevie dať rady. Zo stránok cítiť usádzajúci sa prach, avšak je to iba neporiadkom v byte, v živote alebo je za tím niečo viac?

Hodnotenie: 90%

 • Zaujímavosť slovami autora: Prachový mužíček sa narodil úplne spontánne, keď som počas slnečného dňa vkročil do synovej izby. Môj príchod zvíril chumáče prachu na parketách a tak som sa pokúsil postrašiť syna a zároveň ho motivovať k práci s vysávačom prvým, čo ma napadlo – pohrozil som mu príchodom Prachového mužíčka.

V kresle, avšak v tom zubárskom, sa ocitá Kristián Melleg, veľký biznismen, ktorý má toho na rováši viac, ako dosť. Pomstu, za spôsobenú traumu v živote si však na ňom vybije falošný zubár a jeho asistentka. Zuby budú to najmenej, čo bude Mellega trápiť, pretože poviedka prevedie čitateľov jeho bolestným utrpením v spomínanom kresle. Táto, žiaľ neoriginálna, avšak stále kvalitne napísaná poviedka si určite svojich masochistov nájde hlavne medzi čitateľmi, ktorý majú v obľube zubné ambulancie, mučenie ako aj mafiánske historky bez mafiánov.

Hodnotenie: 60%

 • Zaujímavosť slovami autora: Niektorí ľudia majú panický strach z návštevy stomatologickej ambulancie a kreslo v ambulancii považujú za mučiaci nástroj. Odtiaľ bol už iba krôčik k myšlienke, ako by to vyzeralo, keby sa ním aj skutočne stalo.

Názov Zúčtovanie by prináležal omnoho viac predchádzajúcej poviedke, než tejto poviedke o Alexandrovom nervovom zrútení. Ako to už v živote chodí, prídu dni, keď je toho na človeka priveľa a potrebuje si uľaviť. V rovnakom duchu sa ponesie aj táto poviedka. Čitateľa najprv donúti vžiť sa do situácie hlavnej postavy a potom ho konfrontuje s krvavou a znepokojujúcou úľavou. Ale pozor, horor ako je tento sa môže stať každému z nás a preto - opatrne!

Hodnotenie: 65%

 • Zaujímavosť slovami autora: Žijeme v rýchlej dobe, pod tlakom, ktorý spôsobujú neustále sa meniace podmienky, technológie a pravidlá hry. Niekedy stačí posledná kvapka a škrupinka morálky a racionality praskne a z vystresovaného človeka vytryskne gejzír negatívnych emócií. Pokúsil som sa zobraziť jeden takýto extrémny prípad.

Nepeknú príhodu zažil aj jeden nemnovaný hubár Na hríboch a od vtedy sa mu už do lesa veru nechce. Niet divu, stret s podivínmi akými sú Šaňo a jeho jednoočka Maňa poznamená azda každého. Klišovitá poviedka o nešťastnom strete s dvoma kanibalmi síce pripomína stáre dobré horory, avšak pointou opäť neohúri.

Hodnotenie: 60%

 • Zaujímavosť slovami autora: Som vášnivý hubár a nemám problém túlať sa po lese a občas v ňom aj zablúdiť. Raz po návrate z lesa sa ma manželka opýtala, či som niečo zaujímavé videl. V ten deň som však nestretol ani diviaky a ani srnu, tak som začal spontánne mystifikovať o čudnom mužovi v čiernom odeve, ktorého som stretol ... a o pár rokov som ho dokončil v podobe knižného príbehu.

Až z Černobylu poputuje k rukám šikovného gravírovača zbrní malý Mačkač. Darček od ruského priateľa i zákazníka prirastie majiteľovi k srdcu a keď príde k najhoršiemu, dokáže ho i ubrániť. Tejto poviedke by slušal ešte väčší rozsah, než má, pretože atmosféra sa v nej strieda a mnoho vecí z nej neznie až tak výrazne akoby malo. A tak je tu Mačkač a jeho majiteľ i priateľ a priamočiara linka o dvoch neznámych v maskách.

Hodnotenie: 60%

 • Zaujímavosť slovami autora: Tvor Mačkač sa objavil v mojom sne, ktorý bol asi následkom niektorých sci-fi hier a kníh. Divoký sen som takmer okamžite po precitnutí zabudol, ale meno tvora sa mi podarilo udržať v pamäti...a ja som mu venoval nový vlastný príbeh.

Antihrdina Anton so sebou prináša Pach dravca, konkrétne pach kráľa zvierat, ktorým usilovne napáchol počas práci vo výbehoch v ZOO. Z Antona šíri závan strachu, ktorý rozpozná každý pes. Veľmi originálnu myšlienku vykrádania bytov žiaľ zabíja pointa, ktorá síce svojou iróniou pobaví i prekvapí, avšak nevyužitý potenciál plynúci z témy má za následok ďalšie priemerné dielo.

Hodnotenie: 75%

 • Zaujímavosť slovami autora: Ako inšpirácia mi poslúžil novinový článok, krátka súdnička v maďarskej tlači, ktorý potvrdzuje, že život píše neuveriteľné príbehy a ľudská vynaliezavosť nemá hraníc. Dlho som ho nosil v hlave, kým prišla šanca potešiť aj čitateľov.

Teenegerka Adelka vám prezradí ako vypadá jej to Škola života. Tá, ktorú navštevuje, je plná nepodarených a útočných žiakov a preto ani učitelia nie sú žiadnou výnimkou. Absurdná poviedka z priameho pohľadu hlavnej hrdinky nielenže nemá pointu ale ani príbeh. Autor v nej opisuje nevšedný deň pre žiakov jeho základnej školy, všedný deň, ktorý možno prirovnať rovnako ako k vzbure, tak aj k prípravám teroristického útoku.

Hodnotenie: 55%.

 • Zaujímavosť slovami autora: Niekoľko rokov pracujem v škole, rovnako sledujem, čo sa deje na amerických školách. Ubúda vzájomného rešpektu medzi učiteľmi a žiakmi, žiaci sa po konfrontácii s realitou života dostávajú do pasci frustrácie. Mám taký pocit, že vývoj sa v tejto oblasti uberá nesprávnym smerom. A možno sme už iba pár krokov od priepasti.

Moja krv je pomerne dosť nechutný príbeh o samotárskom dôchodcovi Milanovi Vezinovi, ktorý sa jedného dňa rozhodne pohostiť svojou krvou komárov, kliešte, pijavice či iný ďalší hmyz, keďže za svojej skromnej mladosti nenašiel nikoho, komu by daroval svoje gény. Príbeh postupného šialenstva a úpadku je konečne svojský a zároveň hororový a tak bude v čitateľoch rezonovať možno o niečo dlhšie, ako predchádzajúce poviedky.

Hodnotenie: 95%

 • Zaujímavosť slovami autora: Mám rešpekt pred hmyzom, ktorý osídlil našu planétu milióny rokov pred človekom a zostane tu ešte dlho po nás A nemám rád komáre.

Traja vojaci, jeden spitý nadrodmajster a Skriňa. Aj tak by sa dala nazvať táto historka z kasární o sťahovaní, ktoré vyústi k prekvapivému odhaleniu. Pomerne vtipná a komorne ladená poviedka skĺzavajúca k trileru sa taktiež nezaobíde bez určitej dávky absurdity, avšak v konečnom dôsledku milo poteší svojou osobitosťou nielen starých mazákov ale aj čitateľov s modrou knižkou.

Hodnotenie: 90%

 • Zaujímavosť slovami autora: Inšpiráciou bol veselý zážitok z vojenskej služby. Drsnejší záver som pridal ako feferónku namiesto klasickej čerešničky na torte.

Autorov Potomok je poviedka o zaostalom potomkovi Šimonovi, ktorý je odkázaný na starosť prísnej tety Gizely potom, čo si jeho nepríčetná matka odpykáva trest. A nepríčetný je aj prístup Petra Gajdošíka, pretože príbeh o párení milostivej kozy Anity je balancujúci na hranice perverznosti. Mnohých znechutí, čiernym humorom pobaví a skvele naladenou atmosférou zavedie na vidiek. A tam sa teda udejú veci! Potomstvo vykreslené v tejto poviedke nie je v podobnom žánry ničím novým, avšak zároveň autor svojho čitateľa pre zmenu nesklame. Sklamaný však ostanú iba tí so slabším žalúdkom a prchkou povahou.

Hodnotenie: 90%

 • Zaujímavosť slovami autora: O úchylke z poviedky už čítal alebo počul takmer každý. Stačilo len zamiešať farby a domaľovať dej do krvavého a mrazivého rozuzlenia.

Pre opatrovateľky z tohoto hororového príbehu čaká po skončení turnusu Návrat domov. No Viktória, ktorá si s hlavnou hrdinkou vymenila miesto a odišla do opusteného sídla, aby sa starala o pani Ulmerovú, sa správa čím ďalej tým čudnejšie. Tajuplné sídlo, záhadný muž v čiernom, ba ani pár pohárikov likéru však nezmenia môj názor v tom, že autor síce siahol po téme strašidelných domov a dokonca budoval i atmosféru, vo výsledku však ponúka čitateľovi poviedku zo zaujímavého uhla pohľadu s otáznikom, ktorá nesklame, no ani nenadchne a pritom si v úvode vedie naozaj skvelo.

Hodnotenie: 65%

 • Zaujímavosť slovami autora: Návrat domov typickým príkladom urban legendy. O strašidelnom dome v Rakúsku som počul z dvoch nezávislých zdrojov a koluje medzi opatrovateľkami cestujúcimi do zahraničia za prácou. Tak som sa rozhodol dať legende konkrétnu podobu

Bola raz jedna Princezná s prívlastkom smradľavá. Toto pomenovanie patrilo susede a keď zomrela, vystriedali sa po nej ďalší nájomníci. Zanechala však po sebe záhadnu truhlicu. Tajuplný až mysteriózny triller s hororovým nádychom hovorí o dospievaní hlavného hrdinu. Spolu s hrdinom si ho prebehneme od detstva až po dospelosť. Počas dospievania sa však s autorom zameriavame na podivné úmrtia susedov zo štvrtého a piateho poschodia a truhlicu, ktorej tajomstvo síce na povrch vypláva, pointu záverečnej poviedky však veľmi neobjasní a budeme sa s ňou musieť vysporiadať za pomoci vlastnej fantázie.

Hodnotenie: 60%

 • Zaujímavosť slovami autora: Z detstva mi zostali spomienky na stretnutia s duševne chorým susedom z nášho paneláku. A mne po rokoch poslúžili ako základný tábor pri výstupe k pointe poslednej poviedky.

Klady:

 • pevná väzba, grafická úprava a pútavá obálka.

 • rôznorodé situácie zachytávajúce atmosféru v slovenských reáliách.

 • vďaka zručnosti autora sa poviedky čítajú s ľahkosťou.

 • zapamätateľné.

 • minimum preklepov.

Zápory:

 • niektoré poviedky sú skôr nechutné, prípadne až komické, či absurdné než hororové.

 • po dejovej stránke kvalitatívne odlišné, miestami klišovité, priehľadné a občas i neoriginálne.

 • vynímajúc poviedky Prachový mužíček a Moja krv sa jedná prevažne o priemerné až ľahko nadpriemerné diela.

 • pointy sem-tam prekvapia, avšak mnohokrát majú na svedomí nevyužitý potenciál poviedok.

Zaujímavosti:

 • Peter Gajdošík pracoval na poviedkach vo voľnom čase tri roky, kým získali svoju knižnú podobu. Poviedkou Moja krv sa autor dokonca prebojoval medzi finalistov 15. ročníka Martinus Cena Fantázie 2017 v kategórii horor.

 • Obálku knihy má na svedomí Peter "Cwoky" Murín. Jedna sa o jeho prvú obálku pre vydavateľstvo Artis Omnis a druhá už je na ceste...a je to PRASA!

 • Kniha sa krstila v Lučenci u Čierneho orla za účasti vydavateľov, ako aj spisovateľa a autora obálky, ktorý sú obaja z tohto mesta.

Kúpiť:

—Read This Next—

ONI


Vydavateľstvo: Carcosa Autor: Mark E. Pocha Žáner: horor, mystery, thriller, survival Rok vydania: 2019 Počet strán: 224 Jazyk: český Branišovský les nachádzajúci sa neďaleko Českých Buďejovic sa stáva ďalšou lokalitou pre epochálny horor slovenského autora, ktorý si tentoraz na cestu ...
—Prečítaj si aj toto—

Môj kocúr Tamtam


Vydavateľstvo: Stonožka Autor/Ilustrátor: Ľuboslav Paľo Žáner: rozprávka Rok vydania: 2018 Počet strán: 40 Jazyk: slovenský Nádherne ilustrovaná a farebne bohatá knižka o priateľstve medzi človekom a zvieraťom, ktorá zaujme najmä vizuálne. V knihe sa od majiteľa kocúrika dozvedáme, čo ...