PRASA

Ivan Kučera, Artis Omnis, horor, mystery, Obchádza nás temnota, 2019, lesy, Prasa, Ezechštein

 • Vydavateľstvo: Artis Omnis
 • Autor: Ivan Kučera
 • Žáner: thriller, horor, krimi, mystery
 • Rok vydania: 2019
 • Počet strán: 192
 • Jazyk: slovenský

Do rodnej dediny Ostrý Pichliač sa vracia ostrieľaný policajt Marko Enzechštein. Mestský život vymieňa za život v navonok pokojnej dedinke. Zisťuje však, že od kedy ju opustil veľa sa toho zmenilo a dedinčania sú terorizovaný početnou rodinkou Rosinských. Nielen s nimi sa však nový náčelník tunajšej polície bude musieť vysporiadať. Pretože je tu ešte jeho súkromný život, chorá manželka a hladné trojmetrové prasa, ktorému zachutilo ľudské mäso. O kolotoč hrôzostrašných udalostí a výjavov sa postaral autor, ktorý svoje schopnosti už preukázal rovnomennou poviedkou. Toto je jej prepis do románovej podoby. Podoby, na ktorú len tak ľahko nezabudnete.

Klady:

 • Formát a fotka na obálke.

 • Zručne napísaný text.

 • Zaujímavé a uveriteľné postavy.

 • Atmosférické a miestami naozaj hrôzu naháňajúce opisy.

 • Ostrý Pichliač a jeho záhadné lesy pôsobia samo o sebe tajomne a sú dokonalou pôdou pre ďalšie podobné príbehy.

 • Odkazy na poviedky zo zbierky Ivana Kučeru s názvom Obchádza nás temnota znalých čitateľov potešia (rovnako ako na jeho e-booky), pretože nepôsobia silenie a pri upevňovaní autorovho univerza fungujú čoby príjemné spestrenie.

 • Autor nenecháva čitateľov nahliadnuť len do duše ľudských postáv, ale zameriava sa i na ľudožravé prasa.

 • Brutálne a vážne scény autor nezabúda občas odľahčiť svojským, prevažne čierny humor alebo popkultúrnymi odkazmi.

 • Autorove dodatky ku knihe možno považovať za bonus ktorý k prepisu poviedky do románovej podoby rozhodne patrí.

 • Rozloženie príbehu na Prológ, Epilóg a jeho krátkych 68 častí nielenže ženie spomalených čitateľov vpred (a to pomerne rýchlo), ale uľahčuje im zároveň zapamätať na ktorej pasáži práve skončili.

Zápory:

 • Mäkká väzba.

 • Prasaťa z obálky pretínajú rozostrené krvavočervené okienka vďaka ktorým fotografia nevyniká až tak dobre ako by mohla.

 • Občasné narážky pre čitateľov znajúcich tvorbu Ivana Kučeru sú miestami mätúce, zatiaľ čo neznalý čitateľ by ich mohol vyhodnotiť ako zbytočné, nehovoriac o tom, že román PRASA vďaka nim vypadá ako súčasť známej série, prípadne série ktorú kniha práve odštartovala.

 • Na niekoľkých miestach sa nachádza niekoľko zbytočných vulgarizmov a viet, ktoré dáva autor svojim postavám do úst. Tie v kontexte s vulgarizmami vyznievajú miestami v rámci obsah dosť realisticky.

 • Postavy sa často smejú na „hlúpych“ vtipoch.

 • Pomerne jednoduchý príbeh popri ktorom Prasa, čoby „úhlavné zlo“ pôsobí druhorado za čo môžu hlavne pasáže s Rosinskými, ktoré čitateľa od „skutočného“ hororu odvádzajú kamsi ku thrilleru s príchuťou kriminálky.

Vzhľadom na dej a po určitých úpravách tak pokojne mohli vzniknúť dve samostatné knihy, pretože tieto dve dejové línie sa takmer vôbec nepretínajú.

Zaujímavosti:

Na Bibliotéke 2011 sa za poviedku Prasa prevzal Ivan Kučera od vydavateľstva Artis Omnis cenu Béla udeľovanú najlepším hororovým poviedkam. 9.11.2019 o 14:45 prebehol na Bibliotéke krst knihy Prasa. Okrem nej pokrstilo vydavateľstvo Artis Omnis aj svoje ďalšie publikácie ako Beštie a bojovníci či Lovci šarlatánov: Príručka zdravého rozumu.

Kniha Prasa sa krstila oškvarkami a jej krstnou mamou sa stala autorova učiteľka. Krstu sa zúčastnil aj spisovateľ Peter Gajdošík s ktorým má jeho kniha Prachový mužíček nielen rovnakého vydavateľa a autora obálky, ale preferuje i rovnaký žáner.

Chronológia slovami autora: „Enzechštejnov literárny život delím na jeho bratislavské obdobie č. 1 (Kamionista, Bagrovisko),na obdobie Ostrý Pichliač (Lesy, román + poviedka Prasa) a na bratislavské obdobie č. 2. Pre bežného čitateľa však táto chronológia nemá byť prečo dôležitá...“

V úvode Prasaťa sa okrajovo spomína najbeštiálnejší slovenský vrah Slepý Eman. Po prvý krát bol spomenutý v poviedke Vozňovisko (Obchádza nás temnota) a práve s ním je spätý osud Enzechšteinovej manželky. Čitateľom bol Slepý Eman plne predstavený až v českej hororovej antológii Dokud nás smrt nerozdělí (poviedka Poslední cigareta), ktorá vyšla zhruba týždeň po vydaní knihy Prasa.

V poviedke Bagrovisko (Obchádza nás temnota) je načrtnutý prípad krokodíla, ktorý kedysi vyšetroval Ezechšteinov. V knihe Prasa sa ale hovorí o aligátorovi, pričom umelo vytvorené jazero, zmieňované ako bagrovisko, na ktoré sa idú okúpať deti Rosinských nemá so zmieňovanou poviedkou nič spoločné. Pokiaľ je vám poviedka Bagrovisko známa, tak sa nenechajte zmiasť.

Budúcnosť Enzechšteinovho Chlpáča o ktorej sa hovorí v knihe je obsiahnutá v e-booku Lesy. Okrem neho zohráva po boku Enzechšteina dôležitú úlohu i Vít Plytek, ktorý je čoby znalý a nebojácny stopár, medzi rečou spomínaný aj v románe Prasa a to v časti číslo 32 (str.74).

Tvorba slovami autora: „Moja tvorba je špecifická tým, že sa všetky príbehy odohrávajú v jednom svete a hrdina poviedky X môže poznať hrdinu z poviedky Y, ale pre čitateľov zážitok to vôbec nie je dôležité...“

Strašidelná povedačka o vraždiacom klaunovi a opatrovateľke na ktorú spomína Petra v 41. časti knihy (str.90) je bližšie zaznamenaná v poviedke Opatrovateľka (Obchádza nás temnota).

Lesy Ostrého Pichliača sú opradené tajomstvami a legendami o partizánoch. Autor s témou partizánov (jemu blízkou) pracuje relatívne často a na jednotku ruských partizánov v Ostrom Pichliači môžete naraziť aj v poviedke Niekto tu je (Obchádza nás temnota).

Zmienky o UFO sú v knihe naopak myslené ako vtip, avšak aj s touto témou sa autor pohral, tentoraz v e-booku Lesy, ktorý sa chronologicky odohráva až po Prasati pričom dejiskom je práve Ostrý Pichliač.

Legendy o Kozích ľuďoch, ktoré zaznejú z úst jedného z ustráchaných dedinčanov sú nenápadným pomrkávaním po e-booku s rovnomenným názvom Kozí ľudia (2013). Ten naopak požmurkáva po Enzechšteinovy, ktorý sa tu oboznamuje s prípadom zmiznutia, lenže kvôli zaneprázdnenosti ho radšej ponecháva svojim kolegom. Ivan Kučera spolu s Honzom Vojtíškom momentálne dokončujú preqel, ktorý sa odohráva až 700 rokov pred udalosťami Kozích ľudí.

Majiteľ Nočnej sovy menom Michal Dabrik, ktorý Enzchšteinovy v románe Prasa pomôže vysporiadať sa s Rosinskými sa taktiež objavil v Kozích ľuďoch a okrem nich zohráva kľúčovú úlohu akéhosi "krstného otca“ v autorovom doposiaľ nepublikovanom romantickom thrillery.

Členka komanda ÚOV (Úradu Osobitného Určenia) Nina si v knihe Prasa odbila svoju premiéru, no v autorovej nepublikovanej tvorbe sa vraj objavuje pomerne často - SPOILER!?

Za poskytnuté informácie ďakujem Ivanovi Kučerovi. Oveľa podstatnejšie zaujímavostí na vás už čakajú v Autorových Dodatkoch priamo v knihe, prípadne na jeho stránke alebo v recenzii na Obchádza nás temnota.

Kúpiť:

—Read This Next—

Môj kocúr Tamtam


Vydavateľstvo: Stonožka Autor/Ilustrátor: Ľuboslav Paľo Žáner: rozprávka Rok vydania: 2018 Počet strán: 40 Jazyk: slovenský Nádherne ilustrovaná a farebne bohatá knižka o priateľstve medzi človekom a zvieraťom, ktorá zaujme najmä vizuálne. V knihe sa od majiteľa kocúrika dozvedáme, čo ...
—Prečítaj si aj toto—

Terapia


Píšem, teda som... Autor tejto nádejnej poviedky isto ocení pokoj vládnuci za písacím stolom. Uvelebený vo svojej komfortnej zóne vyťukáva písmenko po písmenku, tvoriac vety a slová na predpotopnej klávesnici notebooku, pripúšťajúc, že by ho bolo dobré opraviť. Ľavý pánt ...