Rumcajs se vrací č.2

Rumcajs se vrací, Michal Opitz, Recenzie, Komiks, 2018, Votrelec

 • Vydavateľstvo: vydané vlastným nákladom
 • Autor: Michal Opitz
 • Žáner: komiks, paródia
 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 30
 • Jazyk: český

Hrdinský zbojník na vyslúžilom dôchodku sa už po druhý krát vracia vo svojej komiksovej forme, aby si zmeral sily s príšernými votrelcami. Príbeh povedomej invázie pokračuje presne tam, kde skončil ten predošlý, avšak krvilačná beštia už konečne dospela do svojej najdesivejšej podoby. Zatiaľ čo si netvor pochutnáva na obyvateľoch Jičína, starosta Cipísek povoláva do boja vojsko, ku ktorému sa pridáva i jeho slávny otec Rumcajs. Votrelec naberá druhý dych, čím je o poznanie krvilačnejší, rafinovanejší a za žiadnu cenu by sa nemal podceňovať. Dôkazom je spúšť, ktorú za sebou zanecháva. Pokračovanie od Michala Opitza za prvým komorným dobrodružstvom nezaostáva, práve naopak. Druhý komiks je o poznanie temnejší, dynamickejší a krvavejší. Ako tomu už býva zvykom, v pokračovaní toho musí byť vždy viac. V prípade Rumcajsovho návratu nehovorím o slabine, ale o rovnocennej a hlavne atmosferickej dvojke. Ťažko povedať, čím nás autor do tretice ešte prekvapí.

Klady:

Pestré a oddychové čítanie.
- Predátor vs. Rumcajs a dedinské reálie sú vskutku zaujímavou kombináciou a niektoré scény možno považovať za pamätné. - Paródii hodné ilustrácie. - Nostalgia, ktorej nechýba zmysel pre dramatickosť s prímesou hororu. - Kým zmysel pre kompozíciu si autor zachoval, po ilustračnej stránke i stránke coloringu sa ešte zdokonalil. - Postavy nepôsobia umelo. - Úsmevné bonusy.

Zápory:

 • Menej reklám na neexistujúce komiksy (MACH A ŠEBESTOVÁ: Doom Of The Gonorrhea, BOB, BOBEK a BOBA).
 • Žiaľ, len obmedzený počet strán.

Zaujímavosť:

Z tohtoročného Crewconu si Rumcajs se vrací č.1 odniesol cenu Fabula Rasa v kategórii Český komiks roku 2017. Cena to bola určite zaslúžená, takže GRATULUJEM!

 • Komiks bol vydaný vlastným nákladom v počte 150 kusov, pričom autor každý výtlačok nielen podpísal, ale priradil mu i svoje poradové číslo. Táto recenzia pochádza z výtlačku číslo 31, zatiaľ čo tá predchádzajúca mala poradové Číslo33. Vďaka comicsdb.cz je teraz Rumcajs se vrací 1, 2 dostupný aj online.

 • Veľmi výraznou časťou (rovnako ako u prvého dielu) sú pin-up obálky na neexistujúce komiksy. Kým v predchádzajúcom Rumcajsovi 1 boli Michalom Opitzom sparodované známe postavy z troch večerníčkov, do druhého čísla sa dostali len dve. Tentoraz sa ich však neujal autor komiksu, ale ilustrátori Dan Černý a Vašek Šlajch, čím dodali komiksu trochu inakosti.

 • Ako minule tak aj teraz je súčasťou komiksu záverečná dvojstránka, obsahujúca skice a vývoj obrázkov. Na jednom z obrázkov sa dokonca nachádza Votrelec, ktorým vzdal Michal Opitz hold výtvarníkovi H. R. Grigerovi na svojej stránke.

 • Tretie číslo je predbežne avizované na budúcoročný Crewcon...

Reklama ako poďakovanie za dobre odvedenú prácu a spoluprácu:

—Read This Next—

Nebezpečné stvůry jsou všude…


Vydavateľstvo: Grada Autor: Martin Laníček Žáner: mystery, horor, sci-fi, fantasy, thriller Rok vydania: 2018 Počet strán: 264 Jazyk: český Hrdinom tohto bláznivo mysteriózneho béčka je hip-hoper Rod, ktorý počas večernej prechádzky získa schopnosti od zástupcu mimozemskej civilizácie. Tie mu pomôžu ...
—Prečítaj si aj toto—

Gerda - Príbeh Veľryby


Vydavateľstvo: Albatros Autor/Ilustrátor: Peter Kavecký a Adrián Macho Žáner: pre deti, dobrodružná Rok vydania: 2018 Počet strán: 32 Jazyk: slovenský Veľrybie mláďa menom Gerda sa jedného dňa stratí z dohľadu svojej veľrybej rodinky. Vo svojej podstate je to kniha ...