...s agentom Julom Belanom.

Július Belan, Knihy, pre deti, Rozhovory, autor, TAKTIK, Tajomný prípad agenta Bananyho

1. Ahoj Julo, že si spisovateľ, si mnohí už všimli. Kedy si si to všimol ty a čo ťa priviedlo k literatúre pre deti?

Už od mala cca 7-10 rokov som mal vzťah k čítaniu. Nebol som vyslovene že knihomoľ, ale bavilo ma čítať knihy. A povedal som si, že aj ja by som chcel niečo také dobré napísať. A tak som skúšal vymýšľať príbehy, ktoré som písal buď na písacom stroji, alebo do zošitov perom. Doteraz ich mám uložené.

2. Chceš zostať verný len svojej kategórii čitateľov, alebo mieriš aj vyššie? Ak áno, akým žánrom by si chcel prispieť.

Písať pre deti ma veľmi baví a napĺňa. Mám ešte veľa námetov pre deti. Keď ich miniem, tak by som skúsil niečo aj pre dospelých. Určite by to boli buď detektívky alebo hororové poviedky.

3. Pamätáš si na svoje autorské začiatky?

Áno. Jedna literárna súťaž, ale inak som neposielal nikde nič okrem textu piesne do jednej súťaže v rádiu, ktorý skončil vo finále.

4. Môžeš nám prezradiť aj niečo zo svojho súkromia?

Mám 30 rokov, som v znamení blížencov. Robím v oblasti justície, hrám súťažne bedminton, rád čítam knihy, pozriem si dobrý film, zahrám hry na PS 4.

5. Čo je pre teba ako autora pri písaní najzložitejšie?

Jednoznačne vymyslieť dobrý príbeh so zaujímavými postavami a dobrou zápletkou, pointou. Často sa do písania nepúšťam aj niekoľko mesiacov, nakoľko celý čas v hlave niečo vytváram. Až keď som s tým spokojný a poviem si, že by sa to mohlo páčiť aj ostatným, tak sa pustím do písania.

6. Medzi tvoju prvotinu patria Kamaráti zo Snehuliakova. To znamená, že máš rád toto ročné obdobie, alebo len snehuliakov?

Mám rád zimu, ale keď je veľa snehu a nie čľapkanica a poľadovica. Snehuliaci sú mi sympatickí a prišli mi ako netradičné neokukané rozprávkové bytosti.

7. A aký je tvoj vzťah k futbalu a knihám o Carlosovi?

Futbal mám veľmi rád. Hrával som ho v škole i vonku na dvore. Teraz už skôr na hernej konzole a v televízii nevynechám Ligu majstrov, Majstrovstvá sveta, Európy, kvalifikáciu, ani rôzne predkolá. Ovládam mená hráčov, trénerov, klubov, kto s kým a tak ďalej. Kiež by som si tak počas školských rokov pamätal aj učivo.

8. Takže deti. Máš/nemáš, chceš/daruješ, respektíve ako ťa vnímajú tvoji čitatelia?

Deti zatiaľ nemám. Možno časom, keď bude s kým. :P Musím si zaklopať, ale deťom sa knižky páčia a aj na každej besede sú aktívne, rozprávame sa, súťažíme, čítame a som veľmi rád, že ich to baví.

9. Predsa len nebýva zvykom, aby autor tvojho veku písal pre najmenších. Ako vnímajú tvoje rozhodnutie priatelia, známi či iní autori?

Podporujú ma, čo ma veľmi teší. A ja som im za to veľmi vďačný.

10. Klasická otázočka. Obľúbený film, seriál, kniha, autor, žáner a jedlo?

  • Obľúbený film: Matka! + Skrytá identita + Forrest Gump

  • Obľúbený seriál: Profesionáli, Dva a pol chlapa, v detstve McGiver, Kobra 11

  • Obľúbená kniha: Všetky od Harlana Cobena, 7 dielov Harryho Pottera

  • Obľúbený autor: Harlan Coben, J.K. Rowlingová, Stephen King

  • Obľúbený žáner: krimi
  • Obľúbené jedlo: všetko čo nezje mňa a najviac rezeň a sviečková

11. Na záver sa vrátim ešte k pánovi detektívovi Bananymu. Plánuješ pokračovania, alebo sa jednalo o jednorázovku?

Napísané mám dokopy tri prípady agenta Bananyho. Otázne je, či bude záujem o ich vydanie. Ak áno, bol by som rád, lebo rovnako ponúkajú dobrú zápletku a nečakané rozuzlenie.

12. Ako sa ti spolupracovalo s vydavateľstvom TAKTIK a ako si sa k nemu dostal?

S vydavateľstvom TAKTIK sa mi spolupracovalo veľmi dobre, som rád za túto skúsenosť. Dostal som sa ku nim cez ich súťaž Hľadá sa slovenský Andersen. Súťaž som síce nevyhral, ale rukopis ich natoľko upútal, že ho aj tak vydali.

13. Nechcem sa pýtať na banán, ale rovno sa ťa spýtam na zeleninu a ovocie. Z akého dôvodu sa stala hlavným prostriedkom pre prerozprávanie Tajomného prípadu agenta Bananyho?

Moje knižky sa snažím robiť niečím špecifické, odlišné od iných a tak vždy vymýšľam aj netradičných hrdinov ako napríklad snehuliakov, futbalistov, ovocie a zeleninu... Taktiež viem, že deti majú dosť problémy s konzumovaním niektorých druhov ovocia a zeleniny a tak aj prostredníctvom tejto knižky som im ich chcel hravou formou priblížiť, aby si ich obľúbili.

14. Ďakujem ti za rozhovor a píš, čo ti len napadne. Hlavne nezabúdaj na to, že deti sú naša budúcnosť a potrebujú knihy, ktoré by im ponúkli aj trochu pozitívnejší výhľad.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov.

—Read This Next—

Černá palice


Vydavateľstvo: Comics Centrum Autor: Jeff Lemire Ilustrátor: Dean Ormston Žáner: komiks, thriller, mystery, superhrdinský, sci-fi Rok vydania: 2017 Počet strán: 192 Jazyk: český Prvá kniha veľmi originálneho komiksu konfrontuje čitateľov s minulosťou aj prítomnosťou superhrdinov stratenej éry, ktorí sa po ...
—Prečítaj si aj toto—

2017/2018...?


V prvom rade by som vás chcel privítať v roku 2018 a poďakovať vám za návštevu Šuflovín. Viem, že ubehne ešte dlhá cesta, kým budú vypadať trochu profesionálnejšie, ale s tým čo mám k dispozícii robím, čo sa dá. Nesnažím ...