STAR WARS: One Day I'll Become

Rozhovory, STAR WARS, fanfilm, SpyGER ARTS, Roman Gregorička, 2017, scifi, Disney, Clone Wars, One day I'll become, Hviezdne vojny, 20th Century Fox

Posledný Jedi ako aktuálna epizóda Hviezdnych vojen je zdá sa stále v kurze. Je iný a v niečom predsa len rovnaký. Nielen fanúšikovia si prídu na svoje, ale určite z neho načerpajú dosť sily aj tvorcovia všakovakých fanfilmov. Zo sveta Hviezdnych vojen ich totiž vzniklo neúrekom. Niektoré lepšie, iné horšie, striedajúc sa ako ponožky strácajúce sa vo víre práčky (času). Väčšina oddaných a filmovo zdatných fanúšikov žiaľ pochádza zo zahraničia a v našich končinách možno podobné pokusy badať skôr zriedka ak vôbec. Našťastie sú tu SpyGER ARTS a ich dlho očakávaný fanfilm zo sveta Hviezdnych vojen:

  • Scenár a réžia: Roman Gregorička
  • Hrajú: Samuel Borčin (chlapec 1) /Samuel Michalík (chlapec 2)
    Andrej Kákoš (Sith) / Martin Jančina (Jedy), Mya Javorková (chlapcova matka), Roman Gregorička (droidov hlas)
  • Rok: 2017
  • Stopáž: 00:11:45

One day I'll become... (Star Wars Fan Film) 2017 from SpyGER ARTS on Vimeo.

Pri tejto príležitosti som si pripravil i rozhovor s Romanom Gregoričkom, popredným členom a zakladateľom SpyGER ARTS:

1. Od nášho posledného rozhovoru na tému Star Wars fanfilmu One Day I'll Become uplynul skoro rok. Stretli ste sa počas natáčania s nejakou zaujímavou pikoškou alebo prekážkou?

Náš filmík bol nakrúcaný minulý rok (2016) v lete a to tri dni. Odvtedy prebiehala len postprodukcia, ale bohužiaľ s dlhými pauzami, nakoľko je to neziskový projekt, každý z nás musel popri tom aj pracovať. Pikošiek a prekážok bolo mnoho, nakoľko som do projektu nechcel zapájať príliš veľa ľudí, kvôli nulovému rozpočtu.
Napríklad pri vybavovaní lokácií som si užil mnoho srandy. Keď som zháňal miesto, kde by sa nakrúcali všetky exteriérové sekvencie - na piesočnej planéte - tak som sa riadne zapotil, pretože som chcel nakrúcať na Sandbergu pri hrade Devín, kde je nádherný pieskovec a hoci je to malý priestor, vedel som si tam jednotlivé zábery predstaviť. No pri hlbšom pátraní a zisťovaní som sa dostal až ku starostovi Devínskej Novej Vsi a ten ma odkázal na ochranárov prírody, keďže je to chránená oblasť. Dal som si teda stretnutie s ochranárom, ktorý mi veľmi podrobne vysvetlil, že práve v tom období tam hniezdi zákonom chránený vták, ktorého keď raz niečo vyruší, tak odletí a už sa ku svojim vajíčkam nevráti. Je za to mastná pokuta, tak som sa poďakoval a so zveseným chvostom som odkráčal. Ale ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré a mesiac na to sa mi podarilo vybaviť pieskovňu pri Plaveckom Štvrtku, kde sa dali nakrúcať omnoho širšie zábery, takže sa všetko podarilo.

Ak si sa pýtal skôr na pikošku z postprodukcie, tak to mám jednu veľmi peknú z posledných dní finalizovania zvuku, kde môj skvelý pán zvukár Viktor Krivosudský skladal dohromady ruchy súboja mečov a prišiel na to, že ako doplnok k hlavnému zvuku a ďalším vedľajším, sa najlepšie hodí k jednotlivým mečom (hlavne statickým, keď sa nehýbu) zvuk syčania kapučínového stroja. Čiže podávač na horúcu vodu nám pomohol spestriť ruchy mečov, ich nárazy a statické šušťanie. Po tomto objave sme si už len hovorili pri záberoch, že ,,Áno, sem by sa hodilo kapučínko..."

2. Aká bola účasť a reakcie publika na predpremiére, ktorú SpyGER ARTS s filmom absolvovali na tohtoročnom Fénixcone?

Hoci sme mali k dispozícii na premietanie konferenčnú sálu cca pre 50-60 ľudí, bola zaplnená fanúšikmi scifi a fantasy. Tohto publika som sa najviac bál, pretože sú to zväčša odborníci, fanatici a skalní fanúšikovia, ktorým keď sa niečo nepáči, tak to dajú priamo najavo. Nič podobné sa chvalabohu nestalo a publikum, podľa reakcií, náš filmík prijalo veľmi dobre, tak ma to veľmi potešilo. Úžasné reakcie sú aj na famóznu hudbu Matúša Širokého, ktorý si dal veľmi záležať na výbere nástrojov a kompozícií v štýle Johna Williamsa, za čo som mu nesmierne vďačný a aj publikum to patrične ocenilo.

3. Teraz mi už môžeš prezradiť, v akej časovej línii sa Star Wars: One day I'll become odohráva a čo možno bežnému divákovi uniklo?

Približne okolo januára 2016, kedy som začal písať scenár, som mal rozpozerané diely animovaného seriálu Star Wars: Clone Wars, ktorý mi otvoril obzory a spojil mnohé súvislosti medzi dielmi prvej trilógie (1-3). Chcel som spraviť krátke komorné dielo z iného pohľadu, ako z pohľadu hlavných dejových línií filmu (rebeli, republika, Jediovia, Sithovia a pod.). Chcel som, aby tam bolo čosi aj pre bežného diváka, ale aj pre toho najväčšieho fanúšika.
Rozhodol som sa teda, že spravím príbeh galaktickej vojny z pohľadu zdanlivo obyčajného chudobného chlapca na malej zabudnutej planétke. Čo ale bežný divák zrejme nepostrehne a je určené pre pozorného fanúšika Star Wars, je vlastne podprahové zaradenie tohto príbehu do obdobia, kedy Sithovia získali od Jediov zoznam nadaných detí po celej galaxii a začali ich pomocou nájomných lovcov, ako bol napríklad Cad Bane, chytať a buď konvertovať na svojich špiónov, alebo na mieste zabíjať. Toto je teda príbeh nadaného chlapca, ktorý začína cítiť silu a Impérium je práve na ceste za ním. Je to teda obdobie niekde tesne po klonových vojnách a rozpadu rádu Jedi.

4. Po technickej stránke nemám filmu veľmi čo vytknúť, lenže po tej dejovej sa v ňom toho fakt veľa neudeje. Ako si sa vlastne dostal k jedenásťminútovej stopáži? Nemal si snáď pocit, že diváci budú chcieť viac?

V rámci nulového rozpočtu som si nemohol dovoliť rozsiahlejšie dielo. Pôvodne som sa chcel hlásiť s týmto filmíkom na oficiálnu súťaž fanúšikovských filmov Star Wars, ktorú poriada Disney, ale keďže má množstvo pravidiel a obmedzení, jedno z nich je aj 5 minútová stopáž, tak sme sa rozhodli s tímom, že si to spravíme po svojom a poriadne. Takže z pôvodného zámeru 5 minútového komorného filmíku, sa v postprodukcii za rok stal 11 minútový short film. Možno sa raz dostaneme aj k dlhšej stopáži, ale to bude už záležať na podpore fanúšikov a hlavne financiách.

5. Tak či onak, na filmy z produkcie SpyGER ARTS sa pozerá veľmi dobre. Inak tomu nebolo ani pri adaptácii Neil Gaimanovho Sandmana a vašej Orfeovej piesni, ktorá sa prostredníctvom časopisu Pevnosť dostala k divákom aj formou DVD prílohy.

Takže, aké sú plány s vašim SW-filmom?

Od začiatku sme si určili, že ideme robiť fanúšikovský film určený pre webové streamovanie (youtube, vimeo). Všetko ostatné je len bonus. Určite to z úcty ku všetkým tvorcom chcem posielať a zdieľať všade kde sa dá, aby sa naše nadšenecké dielko dostalo do všetkých kútov sveta. Veľmi radi ho premietneme na CONoch, alebo festivaloch. Je to od fanúšikov fanúšikom, takže za akúkoľvek publicitu budeme vďační. Som si plne vedomý, že sme spracovali tému, ktorá nie je naša autorská, ale patrí 20th Century Fox a Disney, takže čokoľvek sa s naším filmíkom bude diať, je čisto neziskové.

6. Ozaj a ako sa ti pozdával ôsmy diel Hviezdnych vojen?

Veľmi sa mi pozdával. Určite na to chcem ísť ešte raz, aby som pochytil všetko. Je to tak epická a rozsiahla epizóda, že musím veľa vecí ešte vstrebať. Veľmi pekne pracujú so scenárom. Množstvo zvratov, príjemného humoru a odkazov na predošlé epizódy. Veľmi oceňujem použitie klasickej animatronickej/bábkovej technológie pri jednej konkrétnej postave - kto videl, bude vedieť, nechcem spoilerovať. Ale aby som len nechválil, skúsim to vykompenzovať. Miestami som sa až triasol, že toto je STAR WARS, ale našli sa aj miesta, ktoré mi absolútne nepripadali ako STAR WARS, napríklad scéna na planéte s kasínom. Jednoducho som nemal pocit, že sledujem Star Wars, že to tam nepatrí.
A chýbalo mi tam nejaké bláznivé dobrodružstvo dvojice R2D2 a C3PO. Nejakú šlamastiku, do ktorej by sa spoločne dostali.

7. Keby mohol byť SpyGER ARTS zodpovedným za akýkoľvek už natočený film, tak ktorý by si uvítal ako taký reprezentatívny a koho by si doň zo slovenských hercov (a do akej úlohy) obsadil?

Uff, toto je zákerná otázka. Totálna pecka pre mňa je tohtoročné pokračovanie Blade Runnera. A koho by som obsadil? Určite by som hľadal medzi menej známymi tvárami do obsadenia, nie medzi našimi seriálovými hviezdami, takže by to bolo dlhé a náročné hľadanie. Nechcem vydávať rozsudky, takže sa nebudem konkrétne vyjadrovať. Hlavne medzi už staršími hercami a herečkami máme množstvo výborných kandidátov, no nájdu sa aj mladé vychádzajúce talentované hviezdy, ktoré v dnešnej dobe, kedy sa prebúdza okrem sily aj slovenská kinematografia, majú potenciál pre kameru a žánrovú tvorbu.

8. Najvyšší čas položiť moju obľúbenú otázku: Kedy sa konečne dočkáme plnohodnotného celovečerného filmu a akým žánrom sa nás budete snažiť potešiť?

U nás je veľmi ťažké sa presadiť medzi fondami a sponzormi s konkrétnou žánrovou tvorbou. Málokto verí, že Slováci by vedeli nakrútiť kvalitné fantasy, či scifi a preto ich nikto nepodporuje. Verím, že sa to zmení a že budú mať autori voľnú ruku a prostriedky na to, aby sa aj naša kinematografia trošku spestrila. So svojím tímom pripravujeme jeden celovečerný film, žánrovo sa pohybujúcim pri dobrodružnej rodinnej dráme s prvkami mystifikácie a fantázie. Nebudem viac prezrádzať, snažíme sa rozbehnúť tento projekt už dlhšie, no zatiaľ bez podpory. Možno nás tento Star Wars filmík posunie ďalej a získame si dôveru nejakého štedrého sponzora na väčšie dielo. K tomu sa snažíme smerovať a vynakladáme na to celé svoje úsilie. Ja osobne si chcem vyskúšať každý žáner. Tajomné fantasy, vesmírne scifi, akčný trhák, superhero movie, bláznivú komédiu, či hoci aj krvavý horor. Chceme robiť filmy, chceme experimentovať, hrať sa, posúvať latku stále vyššie a vyššie.

9. Máš už aspoň akú-akú predstavu, čo všetko budeš k jeho natočeniu potrebovať? Pretože ak áno, vedz, že aj na Slovensku určite existujú nádejní umelci a filmoví nadšenci, ktorí by takýto projekt chceli podporiť, lenže buď o ňom nevedia, alebo keď vedia, vôbec netušia koho osloviť. V závere Ti vyhradzujem príležitosť ich osloviť.

Máme už všetko vymyslené, len treba dokončiť scenár a nájsť sponzora. Tiež verím v to, že sa nájde niekto, niekde, kto bude ochotný nám pomôcť a rozbehnúť všetky naše plány. Ako som vravel, robíme pre to všetko a náš tím behá po stretnutiach, prezentáciách už vyše roka každý deň. Stačí jeden správny človek a všetko sa raz rozbehne naplno. Verím tomu. Popri tom sa ale nezastavujeme a nečakáme v kúte. Ako raz povedal Yoda: ,,Buď niečo rob, alebo nerob. Pokusy neexistujú."

  • Nakrúcame, pracujeme, tvoríme nové veci, píšeme, striháme, postprodukujeme. Jednoducho fungujeme ďalej a ideme nebojácne vpred.

10. Ako zvyčajne Ti ďakujem za rozhovor, no hlavne za nadšenie inovovať slovenskú kinematografiu. Nech Ťa sprevádza sila...

Ďakujem veľmi pekne, a ďakujem všetkým, ktorí podporia naše dielko lajkom, alebo zdieľaním. Rozlúčim sa citátom majstra Yody: "Vždy v pohybe budúcnosť je." Krásne a pohodové sviatky prajem.

—Read This Next—

Tajomný prípad agenta Bananyho


Vydavateľstvo: TAKTIK Autor: Július Belan Ilustrátor: Mišo Uhrín Žáner: rozprávka, detektívka Rok vydania: 2017 Počet strán: 72 Jazyk: slovenský Len čo sa agentovi Bananymu naskytne príležitosť pracovať pre skupinu Š.T.E.K.A.J. (Špeciálny Tajný Elitný Klub Agentov ...
—Prečítaj si aj toto—

Akta X – Pravda je někde tam venku


Vydavateľstvo: Baronet Zostavil: Jonathan Maberry Autori: Kelley Armstrong, Jon McGoran, Kami Garcia, Hank Phillippi Ryan, Greg Cox, Bev Vincent, Kendare Blake, Hank Schwaeble, David Liss, David Sakmyster, Sarah Stegall, Rachel Caines, Glenn Greenberg, Tim Waggoner, David Farland Žáner: mystery, krimi, ...