Steampunk podľa Petra Jelínka

Peter Jelínek, steampunk, Norr ochraňuj Britániu!, Alternauti, Enribook, Knihy, Rozhovory, dobrodržný, Erika Jarkovská, cosplay

1. Svet vynálezov, pary a žáner braný s ľahkosťou uchvátil kdekoho. Mňa by však tentoraz nezaujímalo čo ťa na steampunku fascinuje, pretože k tomu si sa vyjadril už v iných rozhovoroch. Chcel by som vedieť či existujú prvky, ktoré v tomto žánri vyslovene nemáš rád.

Tak vyslovene nemám rád…
..snáď iba ak niektoré príliš depresívne a ponuré steampunkové poviedky. To podľa mňa k steampunku moc nepasuje.

2. Ako dlho sa už venuješ steampunku?

Asi 11-12 rokov. Ale písaniu steampunkových textov asi 8.

3. Čo cosplaye a CONy. K nim si sa dostal ako?

Ako slepý k husliam, či jak je to? Normálne ako každý. Po revolúcii sa vtedy ešte v Československu dali zrazu kúpiť knihy, ktoré sa venovali fantasy, prvé komixy a časopisy ako Ikarie, Nemsis alebo slovenská Fantázia. Potom sa konal prvý Istrocon a odvtedy tam chodím takmer každý rok. S cosplayami som začal pomerne neskoro, až so steampunkom. Steampunkových cosplayov nikdy nebolo veľa a chcel som trochu spropagovať subkultúru.

4. Podarilo sa ti nazrieť do steampunkových komunít na SK a CZ? Ak áno, je badať veľké rozdiely vo vnímaní tohto „novodobého“ žánru?

V Čechách existuje niečo, čo sa dá nazvať steampunková scéna. Bývajú tam pravidelne organizované akcie, vznikajú hudobné skupiny, podobne ako je to v Nemecku alebo Veľkej Británii, kam som za steampunkom vycestoval. Na Slovensku myslím nič také ako steampunková scéna alebo komunita neexistuje, je tu len zopár desiatok nadšencov. Ale mne osobne takýto „undergroundový“ stav vyhovuje.

5. Akým žánrom by si sa chcel ako spisovateľ venovať? Pochybujem, že by si chcel zostať verný len jednému.

Ako 15 ročného ma oslovila fantasy, ale postupne ako som dospieval, sa mi nejako prejedla. Na sci-fi sa necítim technicky zdatný. Myslím, že pri steampunku, okorenenom hororom poprípade inými žánrami ostanem, vyhovuje mi asi najviac, takže som ťa asi sklamal.

6. Už od začiatku si vedel, že prvé tvoje knihy budú zahŕňať dobrodružstvá Terencea Norra a Catherine Havebridgovej, alebo si mal pôvodne v pláne naštartovať svoju spisovateľskú kariéru iným spôsobom?

Úprimne, o spisovateľskej kariére som neuvažoval. Ani sa spisovateľom byť necítim, vyjadrujem sa o sebe ako o škrabákovi brakovej literatúry. Pôvodne som napísal zopár noviel do šuplíka, ktoré sa venovali alternatívnej histórii, konkrétne anarchistom z prelomu 19. a 20. storočia v Paríži. Bral som to vážne, študoval som si veľa historických materiálov. Norra som začal písať ako takú oddychovku, pri ktorej som nemusel veľmi rozmýšľať a študovať si rôzne *technické riešenia, historické udalosti a podobne.

7. Kde všade boli publikované tvoje poviedky?

Jedna moja poviedka o Norrovi bola publikovaná v časopise Jupiter 6, kde ju vo workshope právom strhali, inak som nikde nepublikoval.
Literárnych súťaží som sa nezúčastňoval, moja nechuť k súťaženiu je asi legendárna. Ostatne si myslím, že ľudia v súťažiach píšu oveľa lepšie ako ja.

8. Na ktorý zo svojich príbehov si najviac hrdý a ktorý by si naopak napísal trochu inak?

V každom príbehu je zopár viet, na ktoré som hrdý. Ale ty chceš asi počuť konkrétne meno poviedky, takže Terence Norr a Dračia žena.
Pretože som večný opravovač, dopĺňač a prepisovač, tak musím priznať, že každú jednu poviedku by som teraz trocha pozmenil, doplnil, napísal inak. Doslova sa musím dokopať do stavu: „Dobre, už to ukonči, už sa v tom nerýp, takto je to dobre.“
Ešte aj potom otravujem vydavateľku a korektorku so zmenami, opravami a návrhmi na vylepšenie.

9. Tvoja séria je zaujímavá predovšetkým hlavne tým, že v nej vystupujú aj postavy z iných kníh. Za zmienku určite stojí postava Sherlocka Holmesa, ktorá má s hlavným hrdinom naozaj zvláštny i keď nenápadný vzťah. Môžeš mi ale opísať aj ďalšie postavy svetovej literatúry, ktoré sa ocitli v tvojich knihách? Mnohé si už totižto málokto dokáže zaradiť k danej knihe len podľa uvedeného mena.

Všetci inšpektori Scotland Yardu, langdale Pike a zopár mien z kníh o Sherlockovi Holmesovi. Pani Popetsová, Wiliam Harris, Jerome a George, čo sú naozaj reálni ľudia a zároveň literárne postavy z románu Traja v člne a pes. V knižke sa vyskytuje knihovník Lomax, rovnako od Doyla, sú tam narážky na doktora Frankensteina, niektoré postavy od Oscara Wildea, prípadne destinácie z kníh ako Dracula, Strašidlo cantervilské. Aby som nezabudol na Rutherforda, ktorý je bratom Tarzanovej matky, alebo Halócentrálu, dcéru Hanka Morgana z Twainovho Yankeeho na dvore kráľa Artuša
Takto narýchlo si už ani sám nespomínam,, koho všetkého som namiešal do toho svojho gulášu.

10. Koho by si ešte rád zakomponoval do pokračovania? (A budú vôbec?)

Pokračovania budú. Pracujem na zbierke poviedok venovanej vedľajším postavám z Norrovho okolia a na románe. V oboch budú samozrejme postavičky zo Sherlocka Holmesa, či už jeho rôzni klienti a podobne, poprípade „staršie“ literárne postavy z 30-tych rokov, ktoré sa s Norrom a Cate stretnú počas svojej mladosti.

11. Aké sú tvoje spisovateľské plány?

O Norrovi som už povedal v predchádzajúcej otázke. Ešte sa pohrávam s myšlienkou poprepisovať svoje „šuflíkové“ novely o parížskych anarchistoch, čo som spomínal. Sú steampunkovejšie ako Norr, ktorý je až priveľký mix popkultúry.

12. Tvoj obľúbený film, seriál, kniha, komiks, autor a hudobný interpret?

Je toho viac, ale ok. Film novozélandský Rozstrel, v originále Stickmen.
Seriál Strange Things.
Kniha Smaragdové oči od Horkýže Slíže.
Hudobný interpret - väčšina punkových skupín.
Komix Watchmen.
Na otázku autor, sa odpovedá najťažšie :D

13. Už z trailerov na tvoje knihy je jasné, že máš skúsenosti s krátkometrážnymi filmami. Tak ako to je?

Zasa ťa sklamem. Skúseností veľa nemám, mám len veľmi veľmi dobrého kamaráta, ktorý vyštudoval filmárčinu, pracuje ako kameraman pre mestskú televíziu. Má rád sci-fi a fantasy a rád so mnou spolupracuje na tých mojich blbárňach.

14. Môžeš nám povedať pár slov o ilustrátorke? Mám dojem, že je sama o sebe pre mnohých záhadou a stále nedokážem pochopiť, prečo.

Kto kedy dokázal pochopiť ženu. Nebudem sa k nej vyjadrovať, pretože som jej to sľúbil. Kamarátime sa dlho a ja rešpektujem jej želania.

15. Čo sa týka témy selfpublishingu, čím ďalej sa stretávam s tvrdeniami, že v rámci fantastiky ide o stratu času. Ako selfpublisher knihy Norr ochraňuj Britániu! máš určite svoje skúsenosti aj pohľad, s ktorým by si sa nám mohol zveriť.

Z ekonomického hľadiska majú tvrdiaci pravdu. Je to strata času a peňazí, ale na druhú stranu je to veľká skúsenosť, človek sa mnohé naučí a hlavne si uvedomí, čo všetko dokáže sám, poprípade s pomocou priateľov. Zarobiť sa na samovydávaní určite nedá. Ale preto som Norra nevydával...

16. Druhá kniha Alternauti sa dočkala vydania pod značkou pomerne čerstvého vydavateľstva Enribook, ktoré vydáva knihy s tým, že si ich autor sám zaplatí. Aká je tvoja skúsenosť s týmto vydavateľstvom?

Skúsenosť s vydavateľstvom je veľmi dobrá. Pani Erika Jarkovská ma milo prekvapila ochotou, nadšením, pozitívnou energiou a tým, že vždy urobí viac ako sme sa dohodli a ako som od nej očakával. Normálne ma jej prístup vyviedol z rovnováhy a z presvedčenia, že sa takíto zapálení ľudia pohybujú v slovenských literárnych a publicistických kruhoch.

Výhodou je, že autor nemusí zháňať korektora, distribútora, poprípade grafika alebo tlačiareň, lebo to zabezpečuje vydavateľstvo. Pretože už mám sám nejaké kontakty a skúsenosti zo samovydávania, od vydavateľstva som všetko čo ponúka ani nevyžadoval a cenovo ma to vyšlo o niečo viac, ale v norme. Pri samovydávaní pre mňa niektoré veci *priatelia urobili zadarmo, za čo som im doteraz vďačný a prvý Norr by nikdy nevyšiel.

17. Ďakujem ti, že si si našiel čas na rozhovor a že si do slovenskej fantastiky prispel niečím tak výnimočným, ako bezpochyby tvoje knihy sú. Dúfam, že k širšiemu spektru čitateľov sa dostanú čím skôr, pretože na rozdiel od mnohých iných fantastických pokusov za to naozaj stoja!

Ja to tak nevidím. Nemyslím si, že moje knihy výnimočné. Snáď len tým, že takmer každý kto na Slovensku píše, sa snaží dať do svojho písania umeleckú hodnotu, a ja som len do sveta vypustil svoju predstavu, ako sa má písať braková literatúra*.

Tiež ďakujem za trpezlivosť.

—Read This Next—

Peter Jelínek uvádza


Norr ochraňuj Britániu! Vydavateľstvo: vlastným nákladom Autor: Peter Jelínek Žáner: steampunk, akčný, krimi, mystery, dobrodružný, fantasy, scifi, horor Rok vydania: 2016 Počet strán: 238 Jazyk: slovenský Steampunkové časy vynálezov a pary zachytené svojráznym rozprávačským štýlom Petra Jelínka sú dejiskom bizarných ...
—Prečítaj si aj toto—

KICK-ASS a HIT-GIRL


Autor: Mark Millar Ilustrátor: John Romita Jr. Vydavateľstvo: Crew Žáner: komiks, akčný, superhrdinský, paródia, krimi, thriller Jazyk: český Rok vydania: 2010 Počet strán: 190 V prvej časti série Nářez si nenápadný študent Dave Lizewski splní svoj veľký sen a stane ...