T2 a Trainspotting
— Filmy, Trainspotting, Recenzie, 1996, 2017, komédia, dráma, drogy, hudba, Dvoj-recenzie —
- Scenár: John Hodge
- Réžia: Danny Boyle
- Zodpovedná krajinka: Veľká Británia
- Trvanlivosť: Trainspotting (90min), T2-Trainspotting (117min)
- Ročník: 1996 / 2017
Šialenstvo, o ktorom sa chystám rozprávať, vypuklo v roku 1996, keď britský režisér Danny Boyle konečne vytiahol hlavu zo záchoda predvádzajúc svoje majstrovské dielo s názvom Trainspotting, ktoré dodnes patrí k elite feťáckych a kontroverzných filmov.
Film čerpajúci z knižnej predlohy Irvina Welsha neohúril mládež len témou a šikovným strihom, ale i hudobným podmazom, ktorý si vyslúžil dva plnohodnotné soundtracky. Štvorica hlavných hrdinov (Renton, Sickboy, Begbie a Spud) si získala obecenstvo svojou osobitosťou v príbehu mapujúcom samotné dno vtedajšej drogovej éry.
Vďaka Trainspottingu po prvý krát zažiaril aj mladý Ewan McGregor (Renton), ktorého si Boyle pritiahol zo svojho Plytkého hrobu (Shallow Grave - 1994 ), avšak zahanbiť sa popri ňom nedali ani ostatní. K mladému narkomanovi pribudol samoľúby blonďáčik Sick Boy (Jonny Lee Miller) s prihlúplym Spudom (Ewen Bremner). A aby našim feťákom nebolo smutno, votrel sa medzi nich milovník alkoholu a rešpektovaný násilník menom Begbie (Robert Carlyle).
Zvodná a neplnoletá kráska Diana (Kelly Macdonald) dobrovoľne pretiahnutá Rentonom a kamarát z futbalovej éry menom Tommy (Kevin McKidd), ktorému sa stretnutie s drogami stane osudným, patria k o niečo menej výrazným postavám, ktoré rovnako nezostanú divákom ľahostajné. Dá sa povedať, že Trainspotting stojí hlavne na postavách pretĺkajúcich sa životom 90. rokov, počínajúc hudbou a končiac až kdesi v tmavej uličke a s ihlou v ruke. Každá figúrka na tejto šachovnici má svoje miesto. Či už si spomeniem na Rentonových rodičov, Spudovu i Tommyho priateľku, alebo nedajbože na drogového šéfkuchára Swanneyho (Peter Mullan). Aj oni robia z filmu to, čím je. Verte či nie, na takéto postavy sa len tak nezabúda – ten film je aj o nich!
Hudobní kritici určite ocenia väčšinu popových hitov, medzi ktorými sa nestratia ani rockové pecky v podaní Iggyho Popa (Lust For Life, Nightclubbing, The Passenger) ani elektronické pazvuky skupiny Underwold (Born Slippy, Dark a Long). Dôležitú súčasť hudobnej vložky tvorí techno Chose Life od skupiny PF Project s hláškujúcim Ewanom McGregorom, ktorého posolstvo sa nesie celým filmom.
Skutoční filmoví kritici si však Trainspotting určite spoja s množstvom pamätných scén. Mnohí si napríklad zaspomínajú na Rentona, ponárajúceho sa na dno špinavého záchodu, hľadajúc v jeho hlbinách svoj análny čípok (nech ťa sila sprevádza!). Rovnako zvrátene pôsobí i smrť niekoľkomesačného dieťaťa, ktoré sa v rámci odvykacích preludov plazí po plafóne otáčajúc hlavičku až o 180°. Spudove fekálne patálie pri raňajkách sú už len čerešničkou na torte. O niečo príjemnejšiu scénu pripraví pieseň Perfect Day (Lou Reed) znejúca počas tripu na Sweeneyho červenom koberci. Po vzhliadnutí Trainspottingu sa vám do podvedomia dostane množstvo podobných scén. Vo filme sú však naaranžované umne. Niektorých divákov možno pobúria, iné pobavia, chytia za srdce, no v konečnom dôsledku vás aj tak donútia dopozerať film spejúci až k heppy-endu, počas ktorého zdrhá Renton aj s korisťou (finančnou hotovosťou). Časť z úlovku ( z úspešného kšeftu) sa ujde jedine zaostalému dobráčikovi Spudovi. Tu prvý film končí, hudba odznieva a spoilery sú vonku...
...skúste si však predstaviť, že sedíte v kine, je rok 1996 a hneď po titulkovej scéne začínate rozmýšľať, kedy a s čím príde dvojica Boyle a Wels nabudúce.
"Nech sa pred vami táto adrenalínová šialenosť tvári akokoľvek odpudzujúco, stále ide o čierno-humorný trip s prvkami drámy a lyžičkou rôznorodej hudobnej zmesi..."
Teraz si predstavte (vlastne už ani nemusíte), že od premiéry prvého Trainspottingu ubehlo neuveriteľných 20 rokov - avizované pokračovanie je na svete! Pýši sa značkou T2 a drží sa podobných pochmúrnych nálad, akú ponúkajú ako Sněženky a machři po 25. letech, alebo nezáživný Dědictví aneb Kurvaseneříká. Na rozdiel od našich 20+ pokračovaní našťastie T2 Trainspotting nenudí a vôbec nepôsobí zbytočne - a to je základ!
Najprv kolovali internetom fámy, že nový diel sa ponesie v duchu Porna, čo je druhá kniha narkomanských príbehov Irvina Welsha, ktorá na rozdiel od knihy Trainspotting obsahuje viac sexu než návykových látok. Ako sa však často na internete ukazuje, nie vždy je všetko také jasné ako sa zdá a vo svete skreslených informácií prichádza pokračovanie, ktoré sa vybralo svojou vlastnou cestou – cestou nostalgie...
T2 Trainspotting je úplne iný film než s akým sa počítalo. Vzhľadom na súčasnú dobu a dvadsaťročný časový odstup je ale nadmieru pozerateľný. Takže zabudnite na fatálne prehnanú Farellyovku Dumb and Dumber To, pretože Boyl a Welsh svoju hranicu znesiteľnosti držia na uzde aj po 20. rokoch a nesnažia sa ju zbytočne prekročiť.
Ten 20-ročný odstup sa podpísal viac na hercoch, než na postavách. Tie sa totiž vracajú v plnej sile a hoci nezostarli do krásy, aspoň navonok sa snažia tváriť dospelo. Vskutku sa však zo starých chýb vôbec nepoučili, navyše robia nové, ktoré aj tak zo všetkého najviac pripomínajú tie staré. Akú budúcnosť si pre nich prichystal dlho očakávaný T2?
Renton je čistý (konečne!), drogy sú minulosťou, avšak následky pretrvávajú. V dôsledku nemilej skúsenosti, ktorá donúti nášho hrdinu prehodnotiť svoj stereotypný život, sa rozhodne navštíviť starú partu a konečne jej splatiť svoj dlh. Na svoje prekvapenie náš hrdina zisťuje, že na rozdiel od ostatných je na tom ešte pomerne dobre.
Prvá návšteva prichádza v pravej chvíli a ukazuje, že bývalý hlupáčik Spud má toho na rováši viac než dosť. Namiesto úsmevu vo vás tento krát vyvolá jeho osud skutočnú ľútosť. Pod jeho súčasný stav sa totiž podpísalo falšovanie podpisov, následná strata práce (na stavbe), manželky i syna. Samozrejme, že k tejto situácii prispeli aj drogy. Pomocná ruka v podobe kamaráta zo starých čias sa mu bude hodiť.
Stretnutie so Sick Boyom sa naopak nezaobíde bez poriadnej barovej nakladačky. Cesta k srdcu pomstychtivého blonďáčika, ktorý sa živí krádežami a vydieraním, privedie Rentona až k vypočítavej Veronike (Anjela Nedyalkova), ktorá čoby jedna z mála nových (hlavných) postáv zamotá hlavu nejednému chlapovi.
Keďže svet T2 je plný náhod, starý „dobrý“ Begbie uteká z väzenia akurát počas Rentonovej neohlásenej návštevy a to veru neveští nič dobrého. No aj bývalý bitkár sa za tých 20 rokov zmenil. Povaha Begbiemu síce zostala, lenže pridali sa problémy s erekciou a kultivovaným synom, ktorý nemá v pláne pokračovať v šľapajách svojho zlodejského tatka.
Ako už bolo prezradené, druhý Trainspotting nebude o drogách ani o viagre, ale o tom ,ako sa za 20 rokov dokáže život zmeniť a my s ním. Nezmenil sa len životný štýl a technológie, ale aj hudba. Svojim spôsobom pôsobí rovnako šialene, ibaže v kombinácii s oveľa kvalitnejším a rýchlejším strihom (než v T1) jej nie je až toľko. T2 si preto musí vystačiť s jedným soundtrackom, na ktorom nechýba ani progresívny remix Lust for life od skupiny Prodigy, smelo požmurkávajúci na pôvodný film.
Akoby samotný názov T2 bol predzvesťou toho, že pokračovanie pôjde jednoduchšie prerozprávať pekne vo dvojici. Ústredné postavy tohto mierne deprimujúceho pokračovania sú viac-menej dvojice Renton a Sick Boy, Spud a Renton, Veronika a Spud. Begbie medzi nimi funguje ako samostatná jednotka naprogramovaná na svoj vlastný rodinný život, ktorého súčasťou je i pomsta. Za 20 rokov vznikla medzi našimi hrdinami poriadna vzťahová priepasť, avšak na tom, že to medzi nimi stále iskrí, sa ku podivu nič nemení.
Ďalšie podstatné zmeny prichádzajú s Boylovym rozprávaním, ktorého súčasťou sú rôzne fleshbacky a retrospektívne prvky, či už sú to výjavy z minulosti uchované v Spudovych zápiskoch, alebo spomienky na nebohého Tommyho , či chvíle z detstva.
Nových pamätných scén nielen že ubudlo, ale sú aj o niečo nevýraznejšie ako v prvom dieli (pretože všetko tu už bolo!), no stále sa ich zopár nájde. Za mňa je to hlavne prvé a úplne náhodné stretnutie Rentona s Begbiem, prebiehajúce v kabínkach WC. Finálne scény odohrávajúce sa v ruinách rozostavaného Sick Boyovho bordelu považujem za veľmi silné a plné tých najtemnejších emócií vôbec. Určite sa jedná o zaslúžené finále, ktoré je výnimočne o dosť pôsobivejšie než v prvom dieli a tým pádom i pamätné. O niečo svetlejšie emócie sršia z veľmi vtipnej scény, v ktorej Renton improvizuje spev za hudobného (klavírneho) doprovodu Sick Boya. Veru, už dávno som sa pri čítaní knihy tak nezasmial. Tá scéna pôsobila navyše dosť energicky. Energia však nie je jediná vec, s ktorou sa tu narába inak. I nechutných scén v T2 ubudlo, avšak pridusený Spud grcajúci s igelitovým vreckom okolo krku vám ich určite vynahradí.
Ako už býva zvykom, žiadne pokračovanie sa nezaobíde bez opakovaných a nevyužitých scén. Azda najväčším sklamaním je preto scéna, ktorá v traileri vypadala sľubne, no nakoniec sa ukázala byť zbytočná a zavádzajúca. Reč je o lopatách v aute, temnom lese a o Rentonovi a Sick Boyovi, ktorí stoja pred záhadnými mužmi v čiernom. Z traileru tak človek vydedukuje mafiánsku zápletku s trochou akcie, ktorá sa však vôbec nekoná. Hlavne vďaka takýmto zbytočnostiam sa z T2 nemôže stať ďalší kult, ale len zaslúžené pokračovanie, ktoré nezanevrelo na svojich fanúšikov.
Čo sa týka Boyla, ten sa na svojich fanúšikov naozaj nevykašľal, pretože im aj po 20. rokoch doprial viac než len štyroch páprdov. V T2 sa okrem iného objaví (aj keď len v epizódnej úlohe) Diana, Spudova bývalka Gail (Shirley Henderson), Rentonov otec (James Cosmo) a dokonca i Mikey Forrester, opäť stvárnený autorom príbehu Irvinom Welshom. Starého dobrého kuchára Swanneyho síce neuvidíte, no pokiaľ budete dávať pozor, dozviete sa prečo. Pozornému fanúšikovi zrejme neuniknú ani ďalšie skryté odkazy z predchádzajúceho filmu. Opäť totiž ožívajú nielen spomienky na Tommyho, ale aj Rentonove staré známe heslá na tému „Pretože život...“ (vo vynovenej verzii).
- V hlavných úlohách niekoľkočlenná skupinka indivíduí:
Ewan McGregor (Renton)
John Lee Miller (Simon alias Sick Boy)
Ewwn Bremmer (Spud)
Robert Carlyle (Begbie + vlastný otec)
Kelly Macdonald (Diane)
Anjela Nedyalkova (Veronika, T2 – Trainspotting, 2017)
Kevin McKidd (Tommy)
James Cosmo (Rentonov otec)
Shirley Henderson (Gail)
Irvine Welsh (Mikey Forrester)
Eileen Nicholas (Rentonova matka)
Peter Mullan (dealer Swanney, Trainspotting, 1996)
Susan Vidler (narkomanka Allison, Trainspotting 1996)
T2 je v skratke:
- O priateľstve
- O minulosti
- O dlhoch, za ktoré sa musí platiť
- O rodičoch a deťoch
- O falošnej nádeji
- O sexe
- O živote!
- O pokračovaní jedného z najväčších fenoménov 90 rokov...
Odkazy na:
DVD T2 - TRAINSPOTTING
Blu-Ray KOLEKCIA (T1 + T2 = Steelbook)
Knihu Irvina Welsha (Trainspotting, ARGO)
Ďalšie filmy na motívy kníh Irvina Welsha:
- The Acid House (1998)
- Krátkometrážny TV film Dose (2003)
- Extáza (Ecstasy, 2011)
- Špina (Filth, 2013)