TAJEMNÝ POUTNÍK a další příběhy

Baltimore, Mike Mignola, Christopher Golden, Komiks, horor, Upíry, dobrodržný, Dobrodružné, Comics Centrum, CZ, 2018, Tajemný poutník a další příběhy, Ben Stenbeck

 • Vydavateľstvo: Comics Centrum
 • Ilustrátor: Ben Stendbeck
 • Námet: Mike Mignola, Christopher Golden
 • Žáner: komiks, horor, dobrodružný, mystery, drama, thriller
 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 160
 • Jazyk: český

Tretia kniha prevedie čitateľov nie jedným, ale rovno šiestimi príbehmi z neľútostnej kapitoly dejín, keď sa svet zmietaný dozvukmi prvej svetovej vojny ocitol pod nadvládou upírov a všakovakých príšer. A v ňom sa opäť objavuje tajomný pútnik Lord Baltimor. Po dobrodružstvách ktoré na vás čakajú v tejto knihe, sa na Baltimorov alternatívny svet i jeho protivníkov budete môcť opäť pozerať trochu inak.

V prvej časti nazvanej O VDOVĚ A TANKU na vás čakajú dva krátke príbehy. Ten prvý (O VDOVĚ) privedie Baltimora k žene, ktorá u seba ukrýva manžela. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby nebol považovaný za mŕtveho. Tento príbeh o ukrutnej láske až za hrob je síce krátky, no ponurý, tragický a dobre napísaný. V druhom kraťase (O TANKU) sa dozvedá lord Baltimore od malého chlapca o upírovi ukrývajúcom sa v chátrajúcom tanku. Avšak to, pred čím sa upír v tanku ukrýva, je ešte o čosi horšie.

TAJEMNÝ POUTNÍK po ktorom je nazvaná aj táto kniha, sa odohráva v navonok opustenom Tulingrade. Ľudia sa v ňom totiž skrývajú pred upírmi. Keď sa však k malému Maxovi dostanú zvesti od jeho nezbedného kamaráta Rolfa o zblúdilom pútnikovi, malí zvedavci vylezú z bezpečného úkrytu. Čoskoro sa ukáže, že záhadný muž je len zásterkou pre nočnú vychádzku, pretože kdesi v jaskyni driemu veľké hladujúce pavúky. Našťastie je tu tajomný pútnik Baltimor, obhajujúci svoju povesť bojovníka.

Tretím dejstvom je HRA odohrávajúca sa rok po predošlých príbehoch, predstaví čitateľom Haigusa. Stopy totiž privádzajú Baltimora do Itálie. Pred dvoma týždňami tam totiž za podivných okolností zhorelo Teatro Alfieri, ktorého súčasťou bola divadelná hra Červená smrť z pera nesmrteľného Edgara Alana Poea, jedna skutočná, rozum balamutiaca Múza a v neposlednom rade upír Haigus. To je ich príbeh a zároveň i Baltimorova vychladnutá stopa.

MEDIKAMENT DR. LESKOVARA je predposledným, najdlhším a najakčnejším príbehom v tejto knihe. Hlavným hrdinom je muž, s ktorým sa zrúti lietadlo k Dalmáckemu pobrežiu, kde ho v spoločnosti umierajúcej príšery objavia miestni obyvatelia. Záhadným mužom nie je znovu nik iný ako lord Baltimor, ktorého zvesti o zmutovaných upíroch dovedú až k Doktorovi Leskovarovi. Tentoraz čakajú na nášho hrdinu upíry, ktoré vďaka Leskovarovym pokusom oplývajú neobyčajnými schopnosťami. Do stretu s netvormi sa dostanú aj dvaja mladí súrodenci. Našťastie majú po svojom boku bojaschopného cudzinca i nečakaného spojenca s dobrými úmyslami, ktoré sa žiaľ nedávno vymkli spod kontroly.

Posledná časť INKVIZITOR je venovaná fanatickému Andrému Duvičovi, ktorý si zájde na „návštevu“ za novinárom Hodgom, ktorý sedí v cele čakajúc na rozsudok. Inkvizitor je ako obvykle rozhodnutý súdiť svojským spôsobom a očistiť dušu človeka, ktorý sa s Duvičovym cieľom a „tŕňom v oku“ (Baltimorom) už stretol. Okrem známych praktík sa čitatelia dočkajú krátkeho poohliadnutia do Inkvizítorovej minulosti ako aj ďalšej starej známej, ktorá sa rovnako ako Hodge objavila už v prvej knihe (Morové lodě).

Klady:

 • Opäť luxusná väzba, grafické spracovanie a prijateľný formát (158mm x 239 mm)
 • Atmosférické i akčné, rôznorodé a dobre napísané príbehy vynikajú i na priestore, ktorý sa im v tejto poviedkovej knihe ušiel.
 • Zaujímavé rozšírenie Baltimorovho univerza a výrazné vykreslenie postáv, ktorým sa doposiaľ nedostalo toľko priestoru.
 • Skvelý coloring Dawe Stewarta a ilustrácie Bena Stendbecka.
 • Preklad Jana Kantůrka vrátane cudzo-slovných výrazov a viet.
 • Bonusy v podobe alternatívnych ilustrácií a sketchov.

Zápory:

 • Oproti predchádzajúcim knihám pôsobí hrdina ešte o niečo nevýraznejšie, miestami nadbytočne.
 • Poviedky v knihe sú ochudobnené o výraznejšie, uveriteľnejšie prvky, takže bok po boku pôsobia trochu fádne.
 • Úvodník od Kima Newmana nie je až taký výrazný a k veci (komiksu), ako pri prvých dvoch knihách.
 • Obálky zošitových vydaní jednotlivých príbehov sú v sépiových farbách opäť atmosféricky zladené s nádychom knihy, avšak vo farbe by aj tak vynikli omnoho viac.

Zaujímavosť:

 • V treťom príbehu (HRA) sa vo vedľajšej úlohe objavuje i sám Edgar Alana Poea. Tento americký básnik, ktorý stál za zrodom detektívneho a hororového žánru, zomrel 7.10. 1849 vo veku 40 rokov, 4 dni po tom, čo bolo jeho telo nájdené v bezvládnom stave na baltimorskom chodníku. Keďže Hra v ktorej hosťuje Poe sa odohráva68 rokov po autorovej smrti (1917), niet divu, že jeho časť vtiahla do Baltimorovho univerza čierna mágia. V divadelne ladenej poviedke sa okrem svetoznámej hororovej legendy objavuje i niekoľko fráz a odkazov na tvorbu Edgara Alana Poea, pričom asi najvýraznejším prvkom je postava červeného kostlivca ako i samotná divadelná hra odkazujúca na známu poviedku Maska červenej smrti (The Masque of the Red Death).

Vo vydavateľstve Comics Centrum ste sa s komiksovou podobou Edgara Alana Poea mohli stretnúť aj v knihe Duchové mrtvých od Richarda Corbena je adaptáciou piatich básní a deviatich poviedok.

 • TAJEMNÝ POUTNÍK A DALŠÍ PŘÍBĚHY je žiaľ poslednou knihou zo série Baltimore, ktorú Jan Kantůrek obohatil o svoj jedinečný preklad.

Kúpiť:

—Read This Next—

H.G.W. - Vynálezci zázraků


Vydavateľstvo: PLUS Autor: Herbert George Wells Žáner: vedeckofantastické sci-fi, dobrodružný, dráma, horor, humor Rok vydania: 2018 Počet strán: 384 Jazyk: český Rozsiahla poviedková zbierka jedného z najväčších priekopníkov vedecko-fantastickej literatúry 19. storočia, predstavujúca čitateľom 33 poviedok, rozdelených do dvoch častí ...
—Prečítaj si aj toto—

Mainstream


Vydavateľstvo: Carcosa Autor/Ilustrátor: Miroslav Pech Žáner: thriller, psyhogický, dráma, horor, mystery, scifi Rok vydania: 2018 Počet strán: 256 Jazyk: český Na kosť chladný MAINSTREAM má v tejto knihe zastúpenie čoby sonda do minulosti navonok šťastného manželského páru, ktorý si ...