Thorov Ragnarok
— film, Komiks, recenzia, Strážci Galaxie, Recenzie, 2017, Thor, Ragnarok, Marvel, Avengers —
Trikrát hurá germánskemu (Marvelovskému) bohovi hromu (superhrdinovi) Thorovi (Chrisovi Hemsworthovi), ktorý to podľa vzoru svojich kolegov (Avengerov) konečne dotiahol na trilógiu. Nielenže sa komiksové adaptácie od svojich predlôh líšia, ale i samotné trilógie ako *Iron Man, Kapitán Amerika a Thor sú v mnohom kvalitatívne odlišné. Kým boli napríklad Iron Man (alias Tony Stark) a Thor uvedení do života tak ako sa patrí, vlastenec Kapitán Amerika (alias Steve Rogers) sa vo svojom „prvom“ filme veľmi nepredviedol, hoci mu do cesty scenáristi postavili „skvelého“ protivníka, akým bol Red Skull (alias Johann Shmidth). Keď sa ale na to pozrieme z druhej stránky, tak Iron Man 2 (2010) a Thor: Temný Svet (2013) tiež veľmi nezabodovali. Naopak, druhý Kapitán Amerika: Zimný vojak (2014) prekonal i moje očakávania a sám ho považujem za jednu z najlepšie sfilmovaných Marveloviek. Nemalú zásluhu na tom nesie o niečo vážnejšia atmosféra, konšpiračná zápletka a vyváženosť akcie. Presným opakom, avšak filmovým míľnikom, ktorý tiež radím k tomu najlepšiemu čo nám Marvelovské filmové univerzum prinieslo, sú čoraz známejší Strážcovia Galaxie (2014). Zatiaľ čo prvý diel je zábavný, správne prehnaný a akčný, jeho pokračovanie sa nesie v duchu prekonávania (či už sa jedná o stopáž, emočnú prekombinovanosť, či prehnanú nezničiteľnosť hlavných postáv). Tohtoroční Strážcovia Galaxie Vol.2 (2017) sa našťastie ešte stále nesú v rovnakom duchu, z ktorého čerpá čoraz viac komiksových (a nielen tých Marvelovských) filmov a nevyčnievajú. Na zavŕšenie tejto vesmírnej retro-akčnej komédie si však dočkáme až niekedy po dvoch dlho očakávaných filmoch Avengers: Infiniti War (Part I/2018, Part II/2019), takže najskôr si na ich počesť zatancujeme až niekedy v roku 2020. Našťastie tu teraz máte Ragnarok, ktorý nielenže si od tohto kozmického míľnika prepožičal humor, ľahkosť a nadupanú akciu, ale hudobný doprovod (aj keď dosť neobvyklý) a farebnosť kozmických rekvizít by pasovala skôr na tretích Strážcov Galaxie, než na Thora a jeho Temný svet...
- Scenár: Eric Pearson, Craig Kyle, Christopher Yost
- Réžia: Taika Waititi
- Zodpovedná krajinka: USA
- Trvanlivosť: 130
- Ročník: 2017
Ako hlavné postavy sa predviedli:
Thor (Chris Hemsworth) Hulk/Bruce Banner (Mark Ruffalo)
Loki (Tom Hiddleston)
Valkýra (Tessa Thompson)
Hela (Cate Blanchett)
Skurge (Karl Urban)
Veľmajster (Jeff Goldblum)
Heimdall (Idris Elba)
Doktor Strange (Benedict Cumberbatch)
Odin(Anthony Hopkins)
Korg (Taika Waititi)
Topaz (Rachel House)
Hogun (Tadanobu Asano)
Volstagg (Ray Stevenson)
Fandral (Zachary Levi)
Príbeh tretieho Thora sa odohráva tri roky po Veku Ultrona (Avengers: Age of Ultron/2015), v ktorom už bolo naznačené, že Hulk smeruje ku hviezdam a Thorov milovaný Asgard do záhuby. Kto si totiž ešte pamätá na predchádzajúceho Thora (The Dark World/2013), tak si určite spomenie i na úlisného Lokiho (Tom Hiddleston), ktorý sa v závere zmocnil Asgardského trónu v iluzinárnej podobe samotného Odina. Svoju bezstarostnosť si však Loki užíva, až kým za ním nepríde na návštevu jeho milovaný braček Thor (Chris Hemsworth).
Ľahkovážna rodinná dráma však vyústi v apokalypsu až príchodom (a zároveň i odchodom) ďalšieho rodinného príslušníka a medzi hašterivými bratmi sa objavuje bohyňa smrti Hela (Cate Blanchett). Tá nielenže zničí Thorovi milované kladivo (Mjollnir), ale počas šarvátky sa jej podarí zahnať bratov až na planétu Sakaar, ktorej vládne priteplený Veľmajster (Jeff Goldblum). Zatiaľ čo sa Lokimu podarí získať jeho priazeň, Thor sa ocitne v aréne po boku takých indivíduí, akými sú napríklad kamenný bojovník Korg, či chrobáčí Miek, ktorý má k amputovaným rukám pripevnené meče. To však ešte netuší, že ho čaká zápas s rešpektovaným šampiónom Hulkom.
Jediným východiskom z tejto šlamastiky je poraziť a zároveň presvedčiť svojho bývalého spojenca z Avengers, aby mu pomohol podniknúť protiútok a zneškodniť Helu. Aby uspel, bude však Odinov syn potrebovať viac spojencov než len zúrivého Hulka, ktorý na tri roky prevzal kontrolu nad telom svojho hostiteľa Bruce Bannera. Našťastie sa v Thorovej blízkosti promenáduje bývalá Asgardská bojovníčka (súčasná alkoholička) Valkýra (Tessa Thompson) a jeho prelietavý braček Loki. Spoločnými silami tak budú musieť uniknúť nielen z Veľmajstrovej planéty (cez anomáliu zvanú Diablov anus), ale budú musieť spojiť sily aj so vševidiacim Heimdallom (Idris Elba), ktorého úlohy (stráženie mostu Bifrost) sa zatiaľ zhostil prihlúply svalovec Skurg (Karl Urban). Viac z príbehu už zrejme prezrádzať nemusím. Veď už z traileru je jasné, že vás čaká poriadne nadupaná jazda. Ani sa nenazdáte, ako vám tých 145 minút filmu ubehlo.
Tretí Thor: Ragnarok nemá hluché miesta a logika ide ako zvyčajne bokom, takže sa pripravte na čistú oddychovú zábavu, ktorá divákov nešetrí ani čo sa týka humoru. Je ho totiž niekedy viac, ako sa na dobrý blockbuster patrí. Dovolím si povedať, že tretí Thor je komiksovejší než akýkoľvek Marvelovský film. Svojou prehnanosťou, farebnosťou a prekombinovanosťou sa mu vyrovnajú azda len Strážcovia Galaxie. Tretí Thor: Ragnarok vyčnieva spoza Asgardskej trilógie možno viac ako sa patrí, avšak nový šat (i Thorov nový zostrih) a epika mu skutočne svedčí.
Bohyňa Hela tak naopak nielen vypadá, ale ako záporáčka je jednoducho úžasná. - Letný strih a nová vizáž (bez kladiva) Thorovi pristane.
Zápory:
- Filmová hudba je síce zaujímavá, avšak nie je skomponovaná natoľko výrazne, aby utkvela v pamäti.
- Vďaka všade prítomnému humoru pôsobia niektoré scény absurdne a mnohokrát sa „vďaka nim“ vytráca napätie i vážnosť.
- Prehnané, predvídateľné a priamočiare.
- Milovníci komiksov a severskej mytológie narazia na množstvo nezrovnalostí, čo však v podobných prípadoch nie je až tak výnimočným javom. Škoda len, že pasáže s postavami vystrihnutými z komiksu Hulkova planéta nevyužili svoj potenciál a poslúžili len ako zdroj niekoľkých vtipov.
- Svalovec Kurg pôsobí nielen hlúpo ale aj zbytočne, preto je škoda, že tvorcovia jeho postavu spotvorili namiesto toho, aby ju efektne využili.
- Slabé potitulkové scény.
Zaujímavosti:
- Thor: Ragnarok je inšpirovaný hlavne komiksami Thor: Ragnarok (vyšlo aj v sérii UKK), Planet Hulk (tiež vyšlo v UKK), limitovanou sériou Marvel Super Hero Contest of Champions (1982), sériou Mighty Thor : The Surtur Saga (1984-1985) a mnohými inými. Thorov nový zostrih vychádza napríklad z komiksovej sérii The Unworthy Thor (2016-2017).
- Slovo Ragnarök sa skladá z dvoch germánskych slov. Tým prvým je ragna (bohovia) a druhým rök (osud). Podľa severskej mytológie označuje tento pojem zánik bohov. Ide o súboj dobra a zla, po ktorom sa svet opäť obnoví. V Marvelovských komiksoch nesie meno Ragnarök aj Thorove zlé robotické dvojča, ktoré sa po prvý krát objavilo v komikse Ciwil War#3 (2006) a neskôr inklinovalo k takzvaným Dark Avengers.
- Podľa komiksu je za trest Thor poslaný svojim otcom Odinom na planétu Zem, aby sa naučil ľudskosti v podobe študenta medicíny Donalda Blakea. Dokonca mu vymazal spomienky na jeho božskú identitu. Osud ho však po štúdiu zaviedol až do Nórska, kde po páde do jaskyne objavil kladivo Mjollnir, pomocou ktorého sa v ňom opäť prebúdza boh hromu Thor. Táto druhá identita však bola z filmov úplne vypustená a tak Donald Blake nemusí udierať paličkou o zem, aby sa premenil na superhrdinu. Vo filmoch je totiž Thor iba Thorom a verím, že sa zhodneme, že to vôbec, ale vôbec nevadí.
- Po prvý krát sa objavil Thor na televíznych obrazovkách v animovanom seriáli The Mighty Thor (1966).
Boh hromu sa po prvý krát objavil vo filmovej podobe práve s Hulkom vo filme The Incredible Hulk Returns (1988). Úlohy Thora sa vtedy zhostil herec Eric Allan Kramer.
- Herečka Natalie Portman stvárňujúca postavu Jane Fosterovej (v prvých dvoch filmoch ) sa neobjaví v Ragnaroku ani v ďalších filmoch, pretože ako sa sama vyjadrila, nemá záujem byť súčasťou čoraz rozsiahlejšieho Marvel Cinematic Universa.
- Trio Bojovníkov (Fandral, Hogun a Volstagg) sprevádza celú Thorovu trilógiu. Zatiaľ čo Hogun (Tadanobu Asano) a Volstagg (Ray Stevenson) si zachovali svoju tvár v celej trilógii, postavu Fandrala stvárnil v prvej časti Thora Josh Dallas a potom už len Zachary Levi.
- Hulkova planéta sa okrem komiksu dočkala aj animovaného filmu. Kým v komikse hosťuje ako zápasník Silver Surfera, v animáku ho vystrieda postava Beta Rey Billa, ktorého podobizeň je vidieť aj vo filme Thor: Ragnarok a to na Veľmajstrovej veži.
- Bojovníka z arény Korg (stvárnil ho dokonca sám režisér!), ktorý vychádza z komiksu Hulkova planéta, je mimozemskej rasy zvanej Kronan, ktorá dominovala aj v úplne prvom komikse Thora (Journey into Mystery #83). Jeden z Kronanovcov sa dokonca objavil už vo filme Thor: Temný svet, pričom svojim zovňajškom sa podobal na komiksového Korga oveľa viac, než ten z Thorovho Ragnaroku.
- Herec Mark Rufallo sa v Ragnaroku objavuje ako Hulk/Bruce Banner už po štvrtý krát. Odhliadnuc od osemdesiatdielneho televízneho seriálu The Incredible Hulk(1978) sa v rovnakom počte filmov prevtelili do úlohy zelenáča duo Lou Ferrign (Hulk) a Bill Bixby (David Banner). Udialo sa tak vo filmoch The Incredible Hulk (1977), The Incredible Hulk Returns (1988), The Trial of the Incredible Hulk (1989), The of the Incredible Hulk (1990). V roku 2003 sa v roli Hulka objavil aj herec Eric Bana. O päť rokov neskôr (2008) sa dočkal zelený svalovec ďalšieho filmu The Incredible Hulk. Postavy Bruce Banerra/Hulka sa zhostil herec Edward Norton, avšak s tým rozdielom, že tento film je na rozdiel od ostatných súčasťou Marvel Cinematic Universa.
Keďže sa Edwart Norton s Marvel štúdiom nedohodol, jeho postavu prevzal súčasný Hulk (Mark Rufallo). A keďže Mark Rufallo ako Hulk nielenže zažiaril v Avengeroch (2012) a ostatných filmoch (Avengers, Iron-Man 3, Avengers: Age of Ultron, Thor: Ragnarok), ale má aj s Marvel Studios podpísanú klauzulu, že sa ako Hulk/Bruce Banner objaví v akomkoľvek budúcom filme, máme sa ešte na čo tešiť.
- Okrem niekoľkých viditeľných Easter Eggov sa v Thorovom Ragnaroku objavia aj dva menej nápadné, pričom jeden z nich súvisí priamo s komiksami a druhý so Strážcami Galaxie:
1. Veľmajstrova veža postavená vedľa arény je ozdobená hlavami zápasníkov, pričom niektorých z nich možno ľahko odhaliť.
2. V jednej scéne sa za Veľmajstrom nachádza pevnosť Zberateľa (Benicio del Torro), ktorý sa objavil v obidvoch filmoch Strážcov Galaxie a aj v potitulkovej scéne Thor: Temný svet. Záber na Zberateľovu pevnosť sa zatiaľ neukázal v žiadnom Marvelovskom filme, avšak jej napodobenina je súčasťou Kalifornského *Disney Adventure Parku.*