Trilógia Blake Croucha

Blake Crouch, Zelený Kocúr, mystery, thriller, sci-fi, SK, Recenzie, Twin Peaks, Akty X, 2016, 2017, 2018, Wayward Pines

I. Borovice

 • Rok vydania: 2016
 • Počet strán: 296

Vyšetrovanie prípadu dvoch zmiznutých kolegov z FBI, ktorým je poverený agent Ethan Burke prerastá v boj o zdravý rozum. Po záhadnej autonehode sa totiž dezorientovaný Ethan ocitá až v podozrivo pokojnom mestečku Wayward Pines. Bez dokladov a spojenia s vonkajším svetom zostáva uväznený na mieste, ktorému vládne miestny šerif Pope s neschopnou sekretárkou Arlene. V Ethanovom rozvrátenom živote rozohrá dôležitú úlohu aj psychiater Dr. Jenkins a náruživá sestrička Pamela z neďalekej kliniky. Ethan blúdiaci medzi obyvateľmi „idylického“ mestečka ani len netuší, že čoskoro bude musieť čeliť pravdám, ktoré otrasú nielen jeho vlastným životom a životom jeho rodiny, ale i celou ľudskou rasou.

Elektrický plot tiahnuci sa k vysokým horám tu nestojí preto, aby navždy uväznil svojich „návštevníkov“, ale naopak, aby ich ochránil pred vonkajším svetom. Na druhej strane plotu striehnu totiž nebezpečné tvory, výsledky dlhodobej evolúcie. Otázky nastolené v prvej knihe nakoniec dospejú k prekvapivému finále, ktoré poteší najmä milovníkov originálnych mysterióznych thrillerov s nádychom sci-fi.

Kúpiť:

II. Nevyspytateľný

 • Rok vydania: 2017
 • Počet strán: 336

Život vo Wayward Pines už nikdy nebude ako predtým. Postará sa o to nový šerif Ethan Burke, muž, ktorému bolo umožnené poznať pravdu. V druhej knihe sa však bývalý agent začne zaoberať prípadom vraždy, ktorým ho poveril sám David Pilcher, vedátor stojaci za projektom Wayward Pines. Zavraždená bola totiž jeho dcéra. V pozadí prípadu figuruje skupina rebelov, no stopy vedú až do najvyšších kruhov. V podozrení sa ocitá aj Ethanova bývalá kolegyňa a milenka Kate Hewsonová so svojim milovaným manželom Haroldom.

Názov druhého dielu (Nevyspytateľný) trilógie je natoľko zavádzajúci a výstižný, že len ťažko odhadnúť, kto je nevyspytateľnejší. Či nový šerif chrániaci svoju rodinu, alebo David Pilcher trpiaci božským komplexom. Pokračovanie ponúkne čitateľom oveľa detailnejší pohľad do zákulisia mestečka Pines. Dočkáte sa niekoľkých flashbackov a spolu s Ethanom zistíte, kam až dokáže zájsť človek, len aby zachránil budúcnosť ľudskej rasy. Tentoraz sa s Blackom Crouchom pozriete na príbeh i na psychologické pochody postáv z oveľa drsnejšej perspektívy. Vďaka postave Adama Hasslera vám bude dokonca umožnené nahliadnuť až za elektrizujúce hranice mestečka, ktoré obývajú krvilačné beštie.

Kúpiť:

III. Posledné mesto

 • Rok vydania: 2018
 • Počet strán: 300

Brána je otvorená, elektrika v plote odstavená, pravda odhalená a po meste sa potulujú mutanti – nastáva chaos! Aj takto stručne by sa dalo zhrnúť finále trilógie Wayward Pines, ktoré je vo všetkých smeroch akčnejšie, dramatickejšie a hororovejšie. Možno aj preto autor nepoňal záver trilógie iba z pohľadu hlavných hrdinov, ale pokúsil sa odlíšiť tým, že zachytil vpád besniacich monštier i z pohľadu vedľajších postáv a obyvateľov. Ethan so skupinkou vyvolených jedincov sa tentoraz pokúsi odvrátiť neodvrátiteľné. Zánik ľudskej rasy visí na vlásku, pretože David Pilcher sa opäť raz zahral na boha a rozhodol sa zničiť svoj výtvor.

Posledné mesto je názvom, pre knihu opäť výstižným. Okrem priamočiareho príbehu sa dočkáte niekoľkých odbočiek, ktoré boli načrtnuté v predchádzajúcich knihách. Vyrieši sa napríklad aj romantická zápletka mileneckého štvoruholníka, v ktorom uviazol Ethan s bývalou kolegyňou Kate a manželkou Terezou, do ktorej sa bezhlavo zamiloval jeho bývalý šéf Adam Hassler. Táto linka našťastie poslúži iba na odľahčenie ťaživej atmosféry, ktorú Blake Crouch do knihy preniesol. Fráza „koniec dobrý, všetko dobré“ zostáva v rámci záverečnej časti len frázou. Aj keď je Posledné mesto po dejovej stránke z trilógie najslabšie, po prečítaní mi dáte zrejme za pravdu, že iný záver by mu asi nepristal.

Kúpiť:

Klady:

 • Zaujímavé postavy, strhujúce dejové zvraty a originálne nápady.

 • Osobitosť jednotlivých dielov robí knihy zapamätateľnými.

 • Atmosférické a napínavé čítanie, od ktorého sa dá len ťažko odtrhnúť.

 • Prijateľný formát a zaujímavá obálka.

 • Knižná trilógia je v mnohých ohľadoch iná a lepšia než televízny seriál.

Zápory:

 • Obálka je pekná, no žiaľ na každej knihe rovnaká.

 • Nesprávna štylizácia niektorých viet síce nepredstavuje veľkú čitateľskú prekážku, no je veľakrát badateľná. V tretej knihe (Posledné mesto) sa dokonca zdá, akoby sa prítomný, minulý a budúci čas striedal vo vetách bez toho, aby sa jednalo o autorov zámer.

 • V texte možno nájsť niekoľko vypadnutých úvodzoviek (našťastie nie pričasto).

Zaujímavosti:

 • Vďaka vydavateľstvu Zelený kocúr vyšiel okrem trilógie Wayward Pines aj mysteriózny román Temná hmota, pohrávajúci sa s myšlienkou paralelných svetov. V Čechách boli doposiaľ vydané iba dve knihy. Jednou z nich je spomínaná Temná hmota a tou druhou prvý diel Mestečka Pines (Borovice).

 • Pôvodne malo mať seriálové Wayward Pines len jednu desaťdielnu sériu, no nakoniec ich má desaťdielne dve. Tá druhá žiaľ divácky prepadla.
 • Pre známeho indického režiséra M. Night Shyamalana (Manoj Nelliyattu Shyamalan) predstavuje Wayward Pines jeho prvý televízny projekt. Po prvej epizóde (Where Paradise Is Home) sa za režisérskym kreslom vystriedalo ďalších 15 režisérov a 10 scenáristov, pričom autor predlohy Blake Crouch prispel svojimi scenármi k epizódam The Truth (S1E05), The Friendliest Place (S01E08) a Circle (S01E10). Od druhej série, ktorá si z knižnej trilógie zobrala len niekoľko málo postáv a príchod Adama Hasslera, sa autor predlohy radšej dištancoval.

Na seriálové Wayward Pines sa zmenilo v sktočnosti zmenilo malé mestečko Aggasiz.

 • V roku 2016 bolo do televízneho seriálu Good Behavior (2012) prevedených niekoľko kníh z Blakeovou hrdinkou Letty Dobesh. K tomuto seriálu sa autor ako scenárista prihlásil už v 12 dieloch.

Mestečkom Wayward Pines sa nechalo naopak inšpirovať množstvo fanúšikov o čom svedčí aj 59 napísaných e-bookov.

Kompletná trilógia za najvýhodnejšiu cenu:

—Read This Next—

Mystériá Blake Croucha (SK/EN)


1. Ahoj Blake! Tvoja trilógia Wayward Pines je dôkazom toho, že patríš k fanúšikom Aktov X a Mestečka Twin Peaks, rovnako ako ja, preto by ma ako prvé zaujímalo, čo hovoríš na ich televízne návraty? Som obrovským fanúšikom oboch seriálov. ...
—Prečítaj si aj toto—

Troj-rozhovor detského strachu


1. Ahoj, mohli by ste sa nám v skratke predstaviť? H.H. Ahoj, vždycky mě zajímaly knížky, práce s jazykem a všechno, co s tím souvisí, ale moje cesta k psaní nebyla až tak přímočará. Vystudovala jsem divadelní dramaturgii a ...