VŠETKY ICH SVETY

Všetky tie svety, Dávid Marcin, Juraj Čorba, Rozhovor, Slovart, Ilustrátor, AI, scifi, Slovenské komiksy, Komiks, SK, Komiksy, scenárista, Grafická novela

1. Ahoj Juraj mohol by si sa nám vysvetliť prečo si sa rozhodol vytvoriť VŠETKY TIE SVETY?

J.Č. Tvorba komiksu mi pomohla vzdelať sa v nových oblastiach, ktoré budú formovať našu budúcnosť. Písanie fiktívneho príbehu mi umožnilo sústrediť sa na ľudí, technológie sú skôr len javiskom.

2. Prečo práve komiksová forma?

J.Č. Pretože ponecháva priestor pre vlastnú predstavivosť čitateľa. A chceli sme s výtvarníkom ukázať možnosti tohto média pre komunikáciu v budúcnosti. Pokúsiť sa uchopiť komplexné veci jednoducho, redukovať zložitosť obrazom.

3. Dávid, čo je podľa teba na tvorbe komiksu to najťažšie?

D.M. Hmm. Asi vyťažiť v celom procese maximum potenciálu z média. Teda jednotne od budovania strán, scén, dodržania anatomických presností, podoby postáv a zároveň aby to celé dávalo dokopy zmysel.

4. Ako ste na seba vôbec natrafili?

J.Č. Dávida mi odporučil jeho známy.

D.M. Juraj na mňa dostal odporúčanie cez môjho známeho, taktiež ilustrátora. Zaslal som mu svoje portfólio a následne sme sa na stretnutí rozprávali o koncepcii komiksu.

5. Čo spolupráca...iIšli by ste do toho znova?

J.Č. Určite. Je to veľmi zaujímavé, keď niekto tak zručný ako Dávid spracuje váš fiktívny príbeh obrazom, a ste toho priamym svedkom,
účastníkom.

D.M. Áno.

6. Môžeš nám prezradiť z čoho vychádza charakter postáv a ich vizuálna podoba.

D.M. Vizuálne podoby postáv som tvoril na základe popisov, ktoré mi Juraj poskytol a upravoval som ich na základe priebežných feedbackov. Komiks je primárne zameraný na protagonistov v globálnom merítku, takže som čerpal z referencií rôznych rás a národnosti sveta.

J.Č. Dlho sme podobu hľadali. Mal som istú predstavu, a Dávid ju dopracoval. Trafil.

7. A príbeh? Čo ťa inšpirovalo.

J.Č. Zaujímala ma psychodynamika osobnostného obratu, "prerodu" jednotlivca, pozrieť sa na to hlbšie. Tiež ma zaujímali paradoxné, prípadne nezamýšľané účinky ľudského úsilia, zámerov... Bavilo ma zároveň rozmýšľať nad tým, ako umožnia nové technológie ľudom napĺňať si svoje pradávne potreby.

8. Nie je žiadnym tajomstvom, že Všetky tie svety vyšli pôvodne v anglickom jazyku. Ako to vlastne bolo a aké ohlasy prišli zo zahraničia?

J.Č. V angličtine bola spracovaný originál makety. Vďaka tejto makete sme získali spätné väzby od svetovo rešpektovaných odborníkov v téme technológií a ich spoločenských dopadov. Práve netypická forma komiksu nám k nim otvorila dvere, a sme im veľmi vďační za spätnú väzbu a povzbudenie.

9. Ktorý obľúbený film, knihu, prípadne komiks by s podobnou tematikou Všetkých tých svetov ešte odporúčal.

J.Č. Zvažujeme s Dávidom, že zverejníme takéto odporúčania, akési "Všetky tie knihy". Je veľmi veľa aj starších diel, ktoré predvídali mnohé dilemy a výzvy, ktorým čelíme dnes, a to nielen z oblasti sci-fi.

10. Ako sa staviaš k otázkam umelej inteligencii. Zastávaš názor, že je to posledný krôčik do rakve ľudskej rasy, alebo je tomu inak?

J.Č. Určite nie krok do rakvy ľudstva. Pokiaľ ide o možnosti a dopady AI, všetko je dnes otvorené.

D.M. Umelú inteligenciu nepovažujem za niečo apokalyptické. Žiadne scenáre typu Skynet sa podľa mňa v dohľadnej dobe (ak vôbec) uskutočnia. Ide skôr o to ako ľudia tieto nástroje/stroje používajú a aké majú s nimi úmysly. V tom vidím väčší problém.

11. Vydať experimentálny komiks na Slovensku (navyše s tak ťažkou témou) určite nebolo nič jednoduché. Hotový zázrak. Ako sa vám to
vôbec podarilo?

J.Č. Odhodlanie, trpezlivosť, pomoc a rady od vzácnych ľudí. A samozrejme otvorenosť a odvaha vydavateľa (Slovart).

D.M. Mali sme šťastie, že vydavateľstvo Slovart prejavilo záujem a verili nám natoľko, že to vydali v hardbacku v koncepcii, ktorú sme si sami zvolili.

12. Existuje vôbec niečo, čo by si dnes urobili inak?

J.Č. V tejto chvíli by som asi nič nemenil.

D.M. Som povahou človek večne nespokojný so svojou prácou, takže by sa iste našlo niečo čo by som dnes nakreslil inak.

13. Pokiaľ nerátam knihu „Právo európskej únie“ na ktorej si sa podieľal s Radoslavom Procházkom tak Všetky tie svety sú v podstate
tvojou autorskou prvotinou. Plánuješ niečo ďalšie?

J.Č. Tá právnická kniha vyšla pred 14 rokmi. Pokiaľ ide o budúcnosť, uvidíme. Napríklad environmentálna budúcnosť planéty je veľká - a nie jednoduchá - téma, ktorá môže priniesť zaujímavé osobné výzvy pre nás všetkých.

14. Dávid s ktorým svojim doterajším počinom si zatiaľ najviac spokojný?

D.M. Ťažko povedať, v každej svojej práci vidím nedostatky a tie sa snažím v ďalšom novom počine odstrániť.

Ďakujem za rozhovor a dúfam, že podobných počinov z domácej tvorby nájdeme na pultoch viac.

—Read This Next—

Gágaji táraji a Prďúsi


Vydavateľstvo: Artis Omnis Zostavil: Ján Kamenistý Ilustrátor: Martin "Shooty" Šútovec Komentoval: Samuel Marec Žáner: výroky, satira, politika, humor Rok vydania: 2019 Počet strán: 208 Jazyk: slovenský Po úspechu Kapitána, ktorý mimochodom prispel svojimi Kapitanizmani aj do tejto ďalšej knihy zaznamenávajúcej ...
—Prečítaj si aj toto—

Všetky tie svety


Vydavateľstvo: Slovart Autor: Juraj Čorba Ilustrátor: Dávid Marcin Žáner: scifi, noir,filozofický, krimi, mystery Rok vydania: 2019 Počet strán: 176 Jazyk: slovenský Svet moderných technológií zachvátila nová hrozba, Heliove posolstvá, globálne obracajúce myslenie ľudí a dodávajúcej celej tejto utópii nový ...