Vystúpenie z tieňa
— Roland Oravský, V tieni Zeme, Artis Omnis, SK, Rozhovory, sci-fi, Hypnos, Forza Music, kri, z lekárskeho prostredia —
1. Ahoj Roland, mohol by si prosím vystupiť z tieňa a vysvetliť a opísať svojim čitateľom cestu ktorá ťa priviedla k písaniu?
Ahoj. Musíme zabrdnúť do pradávnej histórie, keď som mal trinásť rokov (čiže obdobie pred 14 rokmi). Vtedy som si začal po večeroch písať príbeh o skupine archeológov, ktorý hľadajú Atlantídu. Neviem prečo som sa rozhodol takto tráviť svoj voľný čas. Veľa som čítal, bavila ma história a pozeral som množstvo filmov. Dobré príbehy sa mi zaryli do mysle a aj dnes si viem spomenúť na presné detaily tých chvíľ, keď som prečítal alebo videl niečo, čo mi nahnalo husiu kožu a kvôli čomu som žasol. Myslím, že som chcel skúsiť vytvoriť niečo vlastné a priblížiť sa týmto príbehom.
2. A kedy si konečne našiel tú svoju "Atlantídu"?
Ak pod mojou Atlantídou myslíš vydanie knihy, bolo to v roku 2014. S novelou Hypnos som vyhral súťaž Detektívka roka 2013, ktorej porotca bol aj Kornel Földvári. Napísal vtedy o Hypnose zopár pekných slov, ktoré si veľmi vážim a ľutujem, že som sa mu nestihol poďakovať osobne. Išlo o zhodu okolností. Hypnos som si písal sám pre seba počas druhého ročníka štúdia medicíny. Hoci som vždy túžil vydať knihu, vnímal som to iba ako sen, utópiu. O súťaži Detektívka roka som sa dozvedel úplne náhodou a keďže Hypnos, ktorý už bol hotový v mojom počítači, spĺňal požiadavky, prihlásil som sa do súťaže. Po pár mesiacoch, keď som už úplne zabudol, že som sa niekde hlásil, som dostal mail, že Hypnos vydajú.
3. Tvoja prvotina Hypnos a druhotina V tieni Zeme sú vraj v blízkom vzťahu. Je a tom niečo pravdy?
Je na tom veľa pravdy. Obe knihy sa odohrávajú v jednom svete. V tieni Zeme nie je pokračovanie Hypnosu. Postavy, miesto deja aj zápletka sú úplne iné, ale rozširuje to, čo som načrtol v Hypnose. Vidím veľa možností ako odkryť ďalšie zaujímavosti z "mojej budúcnosti", mám v hlave viacero napínavých príbehov, takže sa v tomto svete ešte chvíľu zdržím.
4. Plánuješ momentálne ďalšie vesmírne dobrodružstvo, alebo sa tentoraz budeš držať pri zemi?
Dňa 2.12. (v nedeľu pred týmto rozhovorom) o jednej hodine v noci som napísal prvú stranu nového príbehu. Ak sa pošťastí, rád by som ho dopísal a vytvoril "trilógiu" vesmírnych detektívok. Vesmír však do budúcnosti nie je podmienka. V hlave sa mi zrodil nápad aj na príbeh zo súčasnosti. Išlo by o dobrodružno-napínavé preteky o odhaľovaní záhad minulosti.
Vypadá to tak,že inklinuješ skôr k minulosti ako k budúcnosti.
Neinklinujem asi k ničomu. Chytím sa toho, čo mi napadne a čo sa mi zdá zaujímavé. V prvom rade to musí baviť mňa. Snažím sa písať to, čo by som ako čitateľ sám chcel čítať.
5. Takže môžme očakávať neočakávateľné ...trebárs rozprávku miesto thrilleru a básnickú zbierku miesto krimi?
Mám aj zopár básní, väčšinou humorne ladených. Dokonca mám jednu hororovú báseň. Neviem ešte čo sa s nimi stane. Jedna vec je istá v živote. Nič nie je isté. Takže čakať môžete všetko. Až na vegánstvo. Vegán zo mňa nebude.
Odporúčam ti napísať vegánsky horor.
To nie je zlý nápad. Postava sa zobudí v noci, ide do chladničky a tam: brokolica a mrkva. A z domu zaznie desivý, mrazivý výkrik... Hotová nočná mora!
6. Normálne mi vyskočil mráz z chladničky brrr. A teraz vážne. Na obálke knihy V tieni zeme sa píše:
Ako by si odpovedal čitateľom v skratke (a bez spoilerov) ty ako autor?
No predsa vtedy, keď prestanú záhadne zomierať.
7. Vynašiel si sa. Dokonca lepšie než V tieni. Tam mi napríklad nešlo do hlavy, prečo sa hlavný hrdina Life volá rovnako ako skupina aktivistov LIFE. Ide o náhodu, alebo mi snáď niečo uniklo?
Cítim závan kritiky. Ale hlavný hrdina sa volá Leif, nie Life. Tak či tak, ide o náhodu, popravde doteraz som si to nevšimol. To mi pripomína hodinu slovenčinu. Keď sme rozoberali skryté motívy a ukryté myšlienky v dielach, predstavoval som si ako v rohu sedia Steinbeck, Kafka a spol. a smejú sa na tom, čo vidíme v ich slovách. Skrátka, občas je text len momentálny nápad bez významnejšej hĺbky. V tieni Zeme som začal písať ako študent n praxi v Nemecku. Jeden kamoš sa volal Leif a mne sa nechcelo vymýšľať meno, tak sa hlavný hrdina volá po ňom.
8. Ak je to kamoš tak ťa aspoň nezažaluje o autorské práva. Mimochodom, máš nejaké motivačné, či iné finty ktoré pri písaní používaš?
Podľa tejto logiky by som ho mohol ja žalovať za prevzatie mena vikingského objaviteľa Ameriky. Pri písaní musím mať náladu, bez toho nenapíšem text, s ktorým budem spokojný. Tú si len ťažko umelo navodím, ale občas sa aj to dá. Pri Hypnose som napríklad počúval Čajkovského Labutie jazero (neviem prečo, nepýtaj sa). Jeho hudba ma dostala do nálady, pri ktorej som chcel písať ďalej. V tieni Zeme sa mi zasa spája so skladbou Time od Hansa Zimmera (tiež neviem prečo). Keď som si v hlave vizualizoval poslednú kapitolu, Time tam sadol úplne perfektne.
9. Takže Zimmerov track k filmu Počiatok. A ja som skôr tipoval nového Blade Runnera 2049. Dokonca úvodné kapitoly vo mne evakuovali atmosféru tej "neónovej" budúcnosti.
Blade Runner bol inšpiráciou pre Hypnos. Ale film z roku 1982. Videl som aj nový, nebol zlý, no emočne ma až tak nezasiahol. V Hypnose je dokonca niekoľko skrytých odkazov. Asi najvýraznejší keď jedna postava zopakuje slová replikanta Roya Battyho o tom, ako všetko zmizne, ako slzy v daždi.
Nuž na túto tému by sme sa asi vedeli pohádať. Ale keďže sa hádať nechce, radšej ti položím jednu z klasických otázok a budem sledovať v čom sa zhodneme. Tvoj obľúbený film seriál, kniha, autor či komiks?
Takže otázky na telo, hej? Ťažko vybrať jedno dielo, ber to tak, že vyberám zo skupiny obľúbených vecí, ktoré mi práve napadne. Film: Indiana Jones. Seriály nesledujem, ale napr. Daredevil bol dosť dobrý. Kniha: teraz jednoznačne trilógia Vzpomínky na Zemi od Liu Cixina. Z iných autorov Sergej Lukjanenko alebo Douglas Adams, zo Slovákov Dominik Dán. Komiks jednoznačne Spiderman, to je moja srdcovka od detstva.
10. Hm...zaujímavé. A taktiež mi nedá zakopnúť o tvoje telo i v tejto otázke. Kniha V tieni Zeme ťa uvádza jednak ako autora a jednak ako medicínskeho Lovca "šarlatánov". Vraj máš aj nejaké tráviace ťažkosti (ak som to správne pochopil) a vyvraciač mýty a nepravdy zo sveta medicíny. Vyvrátil si nejakú takú na ktorú si obzvlášť hrdý? Alebo máš nejakú obľúbenú? Pouč nás...
Hej, asi som na staré kolená dostal laktózovú intoleranciu, ale neviem odkiaľ to vieš, je to tajné. Čo sa týka mýtov, ono to nefunguje tak, že ako prvý na svete vyvrátim nejaký lekársky nezmysel. To, že homeopatia je blud, že očkovanie nespôsobuje autizmus a cukrovku, že parazity nie sú príčinou rakoviny, to sa vie už dlho. V dnešnej dobe je až príliš dobre vidieť ako sú ľudia náchylní veriť konšpiračným teóriám a somarinám. Psychológovia to už oficiálne pomenovali ako Dunningov-Krugerov efekt. Z pohľadu medicíny je nebezpečné, keď sa zanedbá skutočná liečba na úkor tzv. alternatívnych metód. Alebo ako v prípade očkovania, keď sa vytvorí taký tlak, až klesne plošné zaočkovanosť populácie. Nemám aktuálne štatistické údaje, ale pred cca 3 rokmi sme klesli a hrozilo, že nebude fungovať kolektívna imunita. Potom idioti v politike, ako napr. členovia ĽSNS, prídu s populistickými návrhmi, že poďme zrušiť povinné očkovanie. Našťastie neuspeli.
Legislatíva je však slabá, ak rodič nedá zaočkovať dieťa, dostane pokutu okolo 200-300 euro a to je všetko. Takže ak máš peniaze, môžeš "povinné" očkovanie ignorovať. Teraz hlásili napr. preferencie ĽSNS a že by ich volili hlavne mladí ľudia. Desím sa toho, koľko ľudí z mojej generácie sa nachádza vľavo na Gaussovej krivke. Vysoká zastúpenosť priemernosti a jednoduchosti (čo vyjadruje Gaussova krivka) nie je iba výsadou Slovenska. Tieto trendy prebiehajú aj na západe, kde bolo vo veľa štátoch dosiahnuté zrušenie povinného očkovania. Zatiaľčo u nás sú napr. osýpky iba importovaná nákaza (zatiaľ) napr. vo Francúzsku a Anglicku sa už zasa vyskytuje.
Ako povedal Milan Markovič: "Je vedecky dokázané, že 30-40% populácie sú jednoduchí ľudia. To nie je žiadna sláva, na druhej strane je to stabilná voličská základňa." Z lekárskych mýtov, o ktorých som písal a ktoré ma mimoriadne zaujali je napr. liečba biorezonanciou. V skratke, chlapík do vás púšťa elektrický prúd, ktoré "rezonuje s chorobami v tele" a potom prístroj vypľuje zoznam diagnóz, ktoré treba riešiť.
Raz som bol svedkom takéhoto vyšetrenia u chlapíka v Handlovej, ktorý má oficiálne papiere, že to vie robiť. Pacient s poškodenou krčnou miechou dostal asi 30 diagnóz, ktoré vysvetľovali prečo nevie chodiť - od smrteľných parazitárnych infekcií, cez zápal stredného ucha a hormonálne poruchy. Poškodenie miechy tam však nebolo. Kde je štát, keď sa robia takéto svinstvá na chorých ľuďoch?
11. Silná káva. A to som hypochonder. Aspoň máš s čím vo svojich knihách pracovať. Je poznať, že využívaš poznatky z praxe, avšak zmysel tých náboženských odkazov sa mojej logike trochu priečil. Neviem ako ty ale ja som ateista a neverím v nič konkrétne, len v niečo nadpozemské. S tebou je to ako?
Verím, že všetko vo vesmíre sa dá vysvetliť vedou. Možno nie dnes, možno nikdy nezistíme niektoré zákony, ale oni tam sú. Diskutovať o existencii Boha nemá zmysel, lebo nie sú dôkazy ani za, ani proti. Každý nech si verí v čo chce, ale stojme nohami pevne na zemi. Akurát, keď sa človek prejde napr. po pediatrickom oddelení a je veriaci, uvažujem, ako si toto vysvetľuje.
Hm tak v tomto existenciálnom ponímaní sa zhodneme. Ďakujem ti za rozhovor. Pri grilovaní si sa držal statočne. Prajem ti veľa úspechov, tvorivosti aj radotstí do nového roku a pekné sviatky. Dúfam, že si oddýchneš pri písaní nového románu aspoň tak ako som si oddýchol pri čítaní tvojej knihy ja. Len tak ďalej...
Ďakujem, tiež prajem všetko dobré.