Warren 13 a Šepkajúci les

Knihy, Warren 13, Šepkajúci les, Vševidiace oko, Tania Del Rio, Will Steahle, Albatros, Recenzie, 2017

(Warren the 13th and the Whispering Woods)

Hrdinovia Burtonovsky ladenej rozprávky sú späť a spolu s nimi aj hotel, ktorý ako sa ukázalo v prvom dieli, je pojazdný. Hotel putuje krajinou a získava si návštevníkov aj za pomoci kritika Henryho J. Wanderbellyho, ktorý mu dokonca udelil 5 hviezdičiek z piatich. Nečudo, že sa správy o prvom a jedinom pojazdnom hoteli dostanú až k Čiernemu kráteru v Zlolese, v ktorom sídli zlá kráľovná stríg Kalvina. Tá sa dočíta, že v hoteli pracuje aj slávna lovkyňa čarodejníc Beatrice a rozhodne sa zmocniť nielen fľaštičiek do ktorých pochytala svoje úlovky, ale aj hotela Warren. Kelvina sa preto rozhodne odmeniť toho, kto jej donesie Kelvinu aj hotel tým, po čom len hrdlo ráči. Ako sa ukáže, ponuka je to lákavá nielen pre čarodejnice, ale aj pre iné temné bytosti. Problémy sa objavia, len čo pojazdný hotel nešťastnou náhodou uviazne na mieste a len čo sa ho opäť podarí spojazdniť, príbeh sa zamotá ako šnúrka od topánok. Namiesto Warrena nastúpi do hotela jeho dvojník Worrin, ktorý si to namieri na Čierny kráter. Skutočný Warren sa však len tak ľahko svojho dedičstva nevzdá a rozhodne sa získať, čo mu patrí. V ceste mu bude stáť dlhá a nebezpečná cesta cez Šepkajúci les, ktorý obývajú šťavožrúti a rôzne iné prapodivné bytosti. A aby to mal náš hrdina ešte o niečo ťažšie, cestu mu skríži zlomyseľný mastičkár Slizo. V novom dobrodružstve na vás čakajú nové hádanky, postavy, spojenectvá a odhalenia, vďaka ktorým sa s postavami prvého dielu stotožníte ešte o niečo viac. Atmosféra bude tentoraz temnejšia, ilustrácie zelenšie, dobrodružstvo rozsiahlejšie a finále veľkolepejšie. Pokiaľ sa vám prvý diel páčil, ten druhý budete milovať – TAKTO MAJÚ VYPADAŤ POKRAČOVANIA!

Klady:

  • Nádherná grafická úprava Wilhelma Staehleho, väzba, formát a vzhľadom na to i celkom prijateľná cena.
  • Skvelo skombinované rekvizity a prvky, vďaka čomu je hranica medzi dospelými a deťmi opäť vyvážená. To isté platí aj v rámci prvého a druhého dielu, pričom pri väčšine kníh sú pokračovania príliš nasilu prekombinované.
  • Hádanky dotvárajúce beztak vynikajúcu atmosféru.
  • Ešte väčšie množstvo sympatických, opäť dobre napísaných a zapamätateľných postáv ako v prvom dieli.
  • Drobné narážky na postavy a udalosti z prvej knihy spájajú svet Wilhelma Staehleho a Tanie del Rio ešte silnejšie.
  • Slovenský preklad a jazyková úprava sú badateľne o niečo kvalitnejšie ako pri prvom dieli.

Zápory:

  • Občasné nezrovnalosti v štylizácii viet.
  • Tá najzásadnejšia hádanka je žiaľ vďaka hre s písmenkami určená hlavne tým, čo ovládajú anglický jazyk, čím môže byť veľa detí ukrátených o tú zábavnejšiu časť a rozlúsknutie záhady sa musí ponechať na Warenovi prečítať.
  • Niektorým postavám sa nedostáva toľko priestoru, koľko by sa dalo. Je ich totiž priveľa a hrozí, že ak to tak pôjde ďalej, pár z nich sa časom priestor už vôbec nedostane.

Zaujímavosť:

  • Viac o knihe si môžete prečítať na oficiálnej stránke, alebo v mojom exkluzívnom rozhovore s Taniou Del Rio.

—Read This Next—

2017/2018...?


V prvom rade by som vás chcel privítať v roku 2018 a poďakovať vám za návštevu Šuflovín. Viem, že ubehne ešte dlhá cesta, kým budú vypadať trochu profesionálnejšie, ale s tým čo mám k dispozícii robím, čo sa dá. Nesnažím ...
—Prečítaj si aj toto—

Batman/Želvy nindža


Vydavateľstvo: Crew Ilustrátor: Freddie Williams II Scenár: James Tynion IV Žáner: akčný, crossover komiks, scifi Rok vydania: 2017 Počet strán: 160 Jazyk: český Komiks, ktorý konečne prináša stret dvoch rozdielnych, avšak známych ikon. Štyria korytnačí bojovníci pomenovaní podľa renesančných umelcov ...