Záhadný Sebastián Jahič...

Sebastián Jahič, Zapálili sme onen svet, Pod krvácajúcimi hviezdami, Ikar, Rozhovory, okultizmus

1. Prvá otázka bude zásadná. Môžeš nám opísať tvoje skúsenosti a vzťah k okultizmu?

Náboženstvá, ich ezoterický rozmer, ako aj ich prenasledované, skryté (okultné) prúdy študujem už bezmála desať rokov. Skôr než o mágiu sa zaujímam o mysticizmus, teda vnútorné, duchovné zážitky. Neriešim scholastickú a bezpredmetnú otázku, či pri týchto zážitkoch jedinec vníma čosi "objektívne", alebo či sa mu pred očami prehrávajú obrazy pochádzajúce zo sivej kôry mozgovej. Môj záujem je teoretický aj praktický.

2. Takže tvrdíš, že Čierny štít, ktorý zohráva dôležitú úlohu v Havranovom príbehu, je založený na tvojich poznatkoch?

Konkrétne sa mi zjavil vo sne, áno.

3. A dokázal by si ten sen opísať?

Dokázal, ale nebudem to robiť, keďže vo svojej úplnosti bol určený len mne. Silentium est aurum.

4. Zdá sa, že ovládaš cudzie jazyky alebo aspoň starodávne frázy, nehovoriac o slovnej zásobe a opisoch, vďaka ktorým pôsobia tvoje knihy veľmi uveriteľne. Čo ale napríklad taký magický Rád bezhlavého (Acephalos) alebo kniha Mysteria Montis Nigri? Fakty, mýty alebo fikcia?

Z cudzích jazykov ovládam na konverzačnej úrovni len angličtinu, plus mám základy latiny. Ak narážaš na dialógy v nemčine v Zapálili sme onen svet, tie som si dal preložiť. Acephalos opísaný v mojich dielach je fiktívny, ale je inšpirovaný rovnomennou skupinou, ktorú svojho času viedol Georges Bataille. Mysteria Montis Nigri je fikcia a nič okrem dvoch úryvkov uvedených v knihe Zapálili sme onen svet z nej (v tejto chvíli) neexistuje.

5. Trápi ma ešte jedna zásadná otázka. Kto je Sebastián Jahič a prečo sa niekto ako ty skrýva pod jeho identitou?

Chcel by som mať tvoje starosti.

6. Tak to neviem, či by ti k niečomu boli. Takže existuje nejaký vážnejší dôvod pre pseudonym, ako len osvedčený marketing?

Marketingový dôvod za tým nie je, Ikar ma skôr tlačil k tomu, aby som svoju identitu odhalil, lebo práve to by malo pomôcť predajom. Je za tým hlavne potreba umeleckej slobody a možnosť adresovať aj kontroverzné témy priamo, možnosť písať veci, ktoré by sa väčšine ľudí nepáčili. Písať tak, aby ich to pokojne aj urazilo. Tiež je za tým snaha oddeliť dielo od autora, čo popravde po väčšinu dejín ľudstva bolo štandardom - maliari, architekti a iní umelci bývali až do moderných dejín anonymní. Popravde ma prekvapilo, koľko ľudí trápi taká banalita ako moja identita.

7. Skrytá identita trápi nielen mňa, ale aj čitateľov, ktorých tvoje atypické dielo oslovilo, pretože by si od teba radi prečítali aj niečo ďalšie. To je napríklad môj prípad, ktorý ma privádza k otázke, či máš za sebou alebo pred sebou aj iné publikácie pod iným menom.

Samozrejme mám a nebudem ich na tomto mieste odhaľovať. Spravidla to nie je beletristická tvorba, ale rôzne eseje duchovného a filozofického charakteru. Jahičova identita tu je na to, aby som cez ňu filtroval svoje sklony k próze.

8. Určite si sa už stretol s názormi, že opisy halucinácií a sexuálnych rozkoší pôsobia tak uveriteľne, ako by ich bol autor sám prežil. Takže aký je tvoj vzťah k drogám a sexu?

Žijeme v dobe už pokročilej korózie kresťanstva, ktoré necháva v západnej civilizácii rozsiahle vákuum v možnostiach duchovného prežívania a transcendencie. Ostáva tu len trápny konzum a masová spoločnosť. Egalitarianizmus zas vo veľkej miere znemožňuje nadradenejším jedincom vyniknúť, keďže úspech človeka sa meria kvantom nahromadených ekonomických statkov, ktoré zas závisí od jeho schopnosti vyhovieť (spravidla nezmyselným a banálnym) potrebám priemerného jedinca. Môj Havran sa na jednom mieste vyjadril, že hrdinské činy dnes už nie sú možné, a že je možný už len ich opak - zločin. Sex a drogy (podobne ako iné prostriedky), ak ich uchopíme nie ako nástroj povrchného hedonizmu, ale ako nástroj vytrhujúci nás zo šedi každodenného prežívania, sa skutočne môžu stať bránou k posvätnu, ktoré v tejto ére, kedy podľa Nietzscheho slov "Boh je mŕtvy", celkom absentuje.

9. Povedzme, že to bola odpoveď na tú otázku. Rozhodne máš ale veľmi zaujímavý pohľad na súčasné prežívanie, ktorého posolstvo sa samozrejme odzrkadľuje aj v tvojich knihách. Takže teraz asi trochu (dosť) odbočím, pretože sa ťa opýtam, či veríš na nadprirodzené javy ako posmrtný život, mimozemšťania.

Myslím si, že k tomuto som sa už vyjadril. Zaujíma ma duchovné prežívanie jedincov, mystické zážitky, ktoré jednoznačne existujú. Neriešim ich "objektivitu". Ak sú Peklo a Nebo fenoménmi výbojov v mozgu, tak to v skutočnosti robí duchovné prežívanie oveľa naliehavejším, aby ich teda jedinec preskúmal ešte kým môže, teda za svojho života.

10. A podnietili tvoj záujem aj skúsenosti s touto sférou?

Môj záujem predchádzal týmto "skúsenostiam".

11. Teraz ti položím takú tú klasickú otázku. Tvoj obľúbený spisovateľ, kniha, film, seriál, hudobná skupina a činnosť okrem písania a okultizmu?

Zo spisovateľov by som uviedol spomedzi beletrie Batailla, z oblasti filozofie Crowleyho, Evolu, Nietzscheho. S knihou je to ťažšie, najviac som si asi opakovane čítal Liber AL a bibliu, tiež spomeniem Vzburu proti modernému svetu. Spomedzi filmov azda Enter the Void, seriály veľmi nesledujem, ale oslovil ma Breaking Bad. Spomedzi hudby Gnaw Their Tongues. Trávim veľa času rôznymi telesnými aktivitami.

12. Telesné aktivity - takže si športovec, turista a posilkár?

Jedno s druhým, ale všetko na amatérskej úrovni.

13. Nuž ale aspoň tvoja kniha Zapálili sme onen svet je vydaná na veľmi profesionálnej úrovni. Veľmi ma prekvapilo (milo), že práve vydavateľstvo IKAR siahlo po tak kontroverznej knihe.

Myslím si, že Ikar očakával od Zapálili sme onen svet rozsiahly komerčný úspech, ktorý však narazil kvôli marketingovému zameraniu na príliš mladého čitateľa, ktorému navyše filozofický rozmer knihy nebol blízky.

14. Počul som, že tvoju knihu niektorí čitatelia nazývajú zakázanou literatúrou. Ako sa k tomu staviaš ty?

Zatiaľ ma nikto oficiálne nezakázal, takže je to trochu zveličovanie. Ale zas nečudujem sa takýmto rečiam. Poriadne umelecké dielo by malo byť ako ordál, niečo dychberúce, zážitok z neho by mal byť niečím, po čom si čitateľ dokáže povedať, "obstál som", "prekonal som to". Malo by to byť niečo, s čím sa nedokáže konfrontovať každý. Niečo, čo človeka poznačí. Pre slabšie povahy by to malo byť priveľa. Aspoň s týmto úmyslom som písal svoju beletriu, či sa to podarilo, je už na posúdení iných. Plánujem v tejto schéme pokračovať aj do budúcna, ale rád by som sa vymanil z používania výlučne negatívnych prostriedkov pri dosahovaní dojmu tohto sebapresiahnutia a vykročenia z každodennosti.

15. A ako to vypadá s knihou Pod krvácajúcimi hviezdami a oficiálnym vydaním?

Zatiaľ nijako, aj keď si myslím, že raz k tomu dôjde. (Možno posmrtne.)

16. Nuž ale posmrtne sa ti to bude horšie vydávať.

Nemusím to nutne spraviť ja.

17. To je pravda. Ďakujem ti za rozhovor za živa. Existuje niečo, čo by si chcel v závere odkázať nádejným autorom a fanúšikom?

Ďakujem za priestor.

4 6 3 8 A B K 2 4 A L G M O R 3 Y X 24 89 R P S T O V A L

...?

—Read This Next—

Thorov Ragnarok


Trikrát hurá germánskemu (Marvelovskému) bohovi hromu (superhrdinovi) Thorovi (Chrisovi Hemsworthovi), ktorý to podľa vzoru svojich kolegov (Avengerov) konečne dotiahol na trilógiu. Nielenže sa komiksové adaptácie od svojich predlôh líšia, ale i samotné trilógie ako *Iron Man, Kapitán Amerika a Thor ...
—Prečítaj si aj toto—

Morové lodě


(The Plague Ships) Vydavateľstvo: Comics Centrum Ilustrátor: Ben Stendbeck Námet: Mike Mignola, Christopher Golden Žáner: komiks, horor, dobrodružný, mystery, steampunk Rok vydania: 2017 Počet strán: 144 Jazyk: český Pochmúrny príbeh lorda Henryho Baltimora začína vo Francúzsku roku 1916, polroka po ...